Nastał ten wielki moment – Twoja pociecha może iść do przedszkola. Dla rodziców i dzieci to niezwykle ważny czas, zarówno pod kątem nawiązywania nowych relacji, jak i nauki samodzielności, która bywa przełomowa w kontekście rozwojowym. Pozostawianie dziecka w przedszkolu sprzeciwia się samotnym wychowywaniu dziecka. O ile ta druga opcja jest świetnym rozwiązaniem dla niepracujących mam, o tyle psycholodzy i pedagodzy zachęcają, aby skorzystać z opcji wychowania przedszkolnego.
Ważne oczywiście jest, aby przedszkole spełniało podstawowe wymogi związane z edukacją i bezpieczeństwem. Zatem, czym się kierować podczas wyboru docelowej placówki? Jak wygląda rekrutacja do przedszkola? Czy możesz wymagać uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka?
Spis treści
ToggleWbrew pozorom – proces zapisu dziecka do przedszkola jest niezwykle prosty i sprowadza się do zaledwie czterech kroków, tj.
Krok 1: wejdź na stronę internetową urzędu swojego miasta lub gminy,
Krok 2: zarejestruj się na wskazanej platformie rekrutacyjnej,
Krok 3: uzupełnij formularz, a następnie wskaż przedszkole, do którego chciałbyś zapisać swoje dziecko,
Krok 4: kliknij przycisk zatwierdzający. Poczekaj na informację zwrotną o przyjęciu dziecka do wybranej placówki.
Idąc za obecnymi przepisami ustawy dot. systemu oświaty, czytamy, że na gminach nałożony jest obowiązek realizacji wychowania przedszkolnego. Ten dotyczy każdego trzylatka w Polsce.
Rodzice dzieci najmłodszych – tj. 2.5 latków – mogą uczestniczyć w rekrutacji już w sierpniu. Warto jednak podkreślić, że zgodę na to wyrazić musi dana placówka i kadra zarządzająca – nie jest to odgórna i często spotykana praktyka.
Zwykle rekrutacja do przedszkola rozpoczyna się w marcu. Nie czekaj jednak odgórnie do wiosny, zamiast tego zapytaj ośrodka o tym, jak przebiega rekrutacja do przedszkola i kiedy się rozpoczyna. Co ważne – nawet gdy maluch nie dostanie się w pierwszym naborze, może skorzystać z tzw. rekrutacji uzupełniającej.
Wbrew panującym mitom – kolejność zgłoszeń nie decyduje o pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. W analizowaniu zgłoszeń bierze się pod uwagę kryteria ustawowe i kryteria samorządowe. Oznacza to, że w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z rodzin, gdy:
Jedynym, stawianym warunkiem przyjęcia do przedszkola, jest wiek Twojego dziecka. Docelowo miejsce przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzice wypełnili wniosek i wzięli udział w rekrutacji do przedszkoli. Dzieci przed 3 rokiem życia mogą również brać udział w tym procesie, pod warunkiem, że w danej placówce zostały wolne miejsca.
Co to oznacza? Docelowo przepisy wskazują, że jeśli Twoje dziecko ukończyło 6 rok życia, to spełnia stawiane warunki i tym samym urząd gminy lub miasta ma obowiązek zapewnić mu miejsce – np. w przedszkolu pierwszego wyboru.
Kryteria określone w placówkach niepublicznych mogą być różne (często decyduje o nich np. dyrektor). Spełnianie kryteriów rekrutacyjnych w takich miejscach często związane jest z np. zdolnością do opłaty czesnego.
Spokojnie! Nie panikuj i nie denerwuj się, jeśli placówka odmówi przyjęcia dziecka w pierwszym terminie. Wbrew pozorom – nie jest to sytuacja rzadka. Niedobór oddziałów przedszkolnych może sprawić, że Twój maluch nie dostanie się do placówki w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Nie oznacza to jednak, że cały proces jest skazany na porażkę.
Harmonogram rekrutacji zakłada drugi etap, przybierający formę tzw. rekrutacji uzupełniającej – tj. tworzenia dodatkowego naboru. Rekrutacja uzupełniająca to proces, w którym mogą wziąć udział rodzice, których dzieci nie dostały się w pierwszej turze.
Aby mieć dostęp do ostatecznej listy (po drugim etapie postępowania rekrutacyjnego) dzieci zakwalifikowanych, należy zalogować się do systemu NABO albo udać do placówki pierwszego wyboru. Często przedszkola same tworzą ogłoszenia w postaci listy dzieci przyjętych, odzywając się bezpośrednio do rodziców.
Gdy natomiast w procesie rekrutacji do przedszkoli odmówiono Ci przyjęcia w każdej placówce – skieruj swój wniosek do decyzji komisji rekrutacyjnej oraz dyrektora przedszkola, gdzie możesz się odwołać i poprosić o ponowne rozpatrzenie wniosku. W tej fazie jest też czas na odwoływanie się od decyzji gminy.
Zanim uda Ci się zapisać dziecko do przedszkola, musisz wiedzieć, że proces ten odbyć się może jeszcze przed ukończeniem 3-ego roku życia. Aby skorzystać z tej możliwości należy skontaktować się z dyrektorem placówki.
Nie jest to jednak norma i gwarancja sukcesu – należy to traktować jako wyjątek (w zależności od np. dostępnych oddziałów przedszkolnych w gminie) lub dobrą wolę.
Rekrutacja do przedszkoli odbywa się poprzez stworzenie tzw. podania. W nim należy umieścić kilka, podstawowych informacji o np.:
Faktycznie natłok chętnych i niedobór miejsc może przysporzyć nie lada kłopotów i stresu. W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z pomocy gminy – np. sprawdzając na stronie internetowej jednostki, czy są jeszcze wolne miejsca w danej placówce. Możesz także zadzwonić bezpośrednio do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, aby zapytać czy rekrutacja do przedszkola jest już zakończona i czy można nadal zgłosić swoją kandydaturę.
Według polskiego prawa – gmina ma obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu każdego 3-latka w kraju. Rekrutacja do przedszkoli dotyczy więc każdej placówki, a sam urząd ma obowiązek spełnić ten zapis w każdej sytuacji – tj. bez stawiania wymogów czy wyszukanych kryteriów. Podstawą rozpatrzenia kandydatury jest wyłącznie wniosek rodziców.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać
2 Comments
Artykuł bardzo pomocny! Bardzo dobrze opisane kroki, jak zapisać dziecko do przedszkola i jak uzasadnić swoje wybory. Bardzo przydatne wskazówki dla rodziców, którzy nie wiedzą, od czego zacząć. Dobra robota!
Ciekawy artykuł! Bardzo przydatne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do przedszkola. Podoba mi się, że artykuł zawiera konkretną informację na temat terminów i dokumentów dołączanych do wniosku. Dodatkowo, uwzględnienie porad dotyczących uzasadnienia swojego wniosku również jest bardzo pomocne. Polecam każdemu rodzicowi, który planuje zapisanie swojego dziecka do przedszkola.