Zajęcia przyrodnicze w przedszkolu to jeden z najlepszych sposobów na zainteresowanie dzieci środowiskiem. W świecie, w którym technologia zdominowała większość aspektów naszego życia ważne jest, aby nie zapominać o otaczającym nas pięknie oraz zaciekawić nim przedszkolaki.
Spis treści
TogglePrzede wszystkim rozbudzają ciekawość naturą poprzez odkrywanie nowych rzeczy. Zajęcia przyrodnicze pomagają skierować wzrok dziecka na otaczającą go przyrodę i zachodzące w nich zjawiska. Co więcej, przyroda to nie tylko odległe zakątki świata, ale również codzienne zjawiska, które dzieci obserwują każdego dnia. Dzięki zrozumieniu procesów takich jak zmiany pogody, przemiany dnia i nocy czy cykl wody, codzienność staje się dla nich bardziej fascynująca. Dodatkowo, możliwość korzystania z różnorodnych narzędzi, od lupy po mikroskop dodatkowo wzmacnia ich zaciekawienie i chęć eksploracji. Wspólne eksperymentowanie uczy dzieci, jak efektywnie pracować w grupie, dzielić się zadaniami i współpracować. Rozwój umiejętności społecznych to kolejny atut zajęć.
Co istotne wśród przedszkolaków wykształcają się postawy proekologiczne, ponieważ zaczynają rozumieć znaczenie ochrony środowiska. Wystarczy bowiem lekcja o segregacji śmieci i pokazanie jak ważne jest dbanie o środowisko. Na zajęciach dzieci omawiają tematy zanieczyszczenia środowiska, globalnego ocieplenia oraz negatywnych działań człowieka na ekosystem. Często edukacja przyrodnicza połączona jest z praktycznymi działaniami na rzecz środowiska, jak na przykład sprzątanie terenu wokół przedszkola, tworzenie karmników dla ptaków, zakładanie małych ogródków.
Scenariusz zajęć w przedszkolu opracowuje nauczyciel. Przeważnie zajęcia poświęcone są poszczególnym porom roku, ponieważ łatwiej rozmawiać o zjawiskach, które widzimy tuż za oknem. Główny temat oraz materiał dydaktyczny dopasowany jest do każdej grupy wiekowej:
Edukacja przyrodnicza odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Kształtuje takie umiejętności, jak:
Warsztaty przyrodnicze w przedszkolu to nie tylko zbiór informacji i spacery obserwacyjne, ale także doświadczenia. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów eksperymentów, które mogą być przeprowadzane na zajęciach przyrodniczych:
Dodatkowo w przedszkolach często zauważyć można „Kąciki przyrodnicze”, na których znajdują się liczne dary natury zebrane podczas spacerów np. kasztany, liście. Inną formą aktywności są tzw. „Albumy przyrodnicze” wykonane wspólnie z dziećmi. Tematem albumu może być poszczególna pora roku lub zdjęcia ze spacerów i obserwacji.
Warsztaty przyrodnicze zdecydowanie niosą ze sobą wiele korzyści dla dzieci. Warto jednak podkreślić, iż kluczową rolę podczas zajęć odgrywa nauczyciel. Bowiem to od jego zaangażowania oraz pasji zależy, jak w dzieciach zostanie rozbudzone zamiłowanie do przyrody. Jeśli przedszkole nie posiada nauczyciela z odpowiednimi kwalifikacjami organizuje warsztaty zewnętrzne. Koszt zajęć, które odbywają się raz w miesiącu to około 50 zł. Jeśli zajęcia nie są wpisane w program nauczania, warto pomyśleć o zapisaniu swojego przedszkolaka na tego typu warsztaty. Z pewnością rozwiną jego wiedzę i pasję do natury!
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać