Prawo oświatowe jasno wskazuje, że dziecko w wieku 6 lat ma obowiązek uczestniczenia w rocznym przygotowaniu przedszkolnym, odpowiednio w — przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten jest nałożony odgórnie i wynika z konieczności przygotowania dziecka do kolejnych etapów edukacji. W obliczu tak stworzonych zapisów w głowach rodziców często pojawiają się pytania — poniżej staramy się odpowiedzieć na część z nich.
Spis treści
ToggleZgodnie z prawem: roczne przygotowanie przedszkolne rozpoczyna się wraz z początkiem roku szkolnego w tym samym roku, w którym dziecko kończy 6 lat. Jeśli więc maluch ma 6. urodziny w grudniu 2024 roku, obowiązek ten nałożony jest od września 2024 roku.
Co ważne — wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci również młodsze. Rodzice mogą podjąć decyzję o wcześniejszym zapisaniu swojej córki lub syna na zajęcia przedszkolne. Zdarza się, że swoją edukację rozpoczynają dzieci w wieku 3., a nawet 2,5 lat. Wynika to jednak z indywidualnych decyzji opiekunów, a nie narzuconego obowiązku.
Zapis o rocznym obowiązku nie jest przypadkowy — wynika on bezpośrednio z nałożonego obowiązku edukacji do ukończenia 18. roku życia. Dlatego też, aby zachować płynność oraz ułatwić proces adaptacji w nowych miejscach, nałożono także obowiązek na dużo młodsze dzieci. Jest to więc pewna forma prewencji, która ma zapobiegać wszelkim trudnościom edukacyjnym i rozwojowym w kolejnych etapach edukacji.
Zajęcia przedszkolne mają za cel:
Pedagodzy, psycholodzy, lekarze i naukowcy jasno wskazują, że edukacja przedszkolna pociąga za sobą konkretne korzyści, z których powinny korzystać maluchy w kluczowym momencie swojego rozwoju. Przedszkole bowiem niesie kluczowe wsparcie w:
Obowiązek ten jest nakładany wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy lat 6. Oznacza to, że rodzice dziecka podlegającego tym przepisom, zobligowani są do terminowego wzięcia udziału w rekrutacji w wybranej przez siebie placówce. Maluch, który ma nałożony ów obowiązek, ma pierwszeństwo dostania się na zajęcia, co (przynajmniej w praktyce) nieco upraszcza cały proces rekrutacyjny.
Co ważne — zapisy nie narzucają odgórnie o formach wychowania przedszkolnego, dlatego też rodzice mogą zapisać dziecko do:
W przypadku dzieci posiadających orzeczenie — wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej niż do ukończenia 9 roku życia w danym roku kalendarzowym. Obowiązek szkolny tych dzieci odracza się zgodnie z art. 38. [3]
Art. 33. [2] jasno wskazuje, że to rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi, o którym mowa w art. 31 ust. 4, są obowiązani do:
Oznacza to więc, że pełny obowiązek szkolny oraz roczne przygotowanie przedszkolne spoczywa wyłącznie na barkach opiekunów, a nie — jak często twierdzą rodzice — danej placówki czy gminy.
Niespełnienie obowiązku szkolnego i nauki podlega egzekucji, co bezpośrednio związane jest z przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. [5] Środkiem przymuszającym do wyegzekwowania opisywanego obowiązku szkolnego jest grzywna, którą nakłada się na opiekunów (a nie na dziecko). Art. 121 § 2 i § 3 wskazuje, że jednorazowo grzywna nie może przekroczyć kwoty 10 tysięcy złotych. Maksymalna, dopuszczalna grzywna wynieść może 50 tysięcy złotych.
Co ważne — niespełnienie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego rozumie się również poprzez nieusprawiedliwioną nieobecność na zajęciach (w wymiarze 50% i więcej), w ciągu jednego miesiąca.
Bibliografia:
[1] Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.
[2] Art. 33. – [Realizacja obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego] – Prawo oświatowe – Dz.U.2023.900 t.j.
[3] Rozdział 2 – Wychowanie przedszkolne, obowiązek szkolny i obowiązek nauki – Prawo oświatowe – Dz.U.2023.900 t.j.
[4] Rozporządzenie MEN w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania – Dz. U. z 2020 r., poz. 1520.
[5] Ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1619 ze zm.) – art. 120 § 2, art. 121 § 2 i § 3, art. 124 § 1.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać