Prawo oświatowe jasno wskazuje, że przez cały rok — również w trakcie wakacji — dzieci powinny mieć możliwość uczęszczania do przedszkola[1]. Zapis ten na pierwszy rzut oka może „kłócić się” z wakacyjną przerwą, która związana jest m.in. z urlopem wypoczynkowym nauczycieli. Aby pogodzić ze sobą chęć odpoczynku, z przepisami MEN, wprowadzono tzw. dyżury wakacyjne. Na czym one polegają, jak to wpływa na pracę oddziałów przedszkolnych i czy rodzice mogą w tym czasie liczyć na kompleksową opiekę?
Spis treści
ToggleW miesiącach wakacyjnych — tj. w lipcu i sierpniu — organ prowadzący musi wyznaczyć konkretne placówki do pełnienia tzw. dyżurów. Zwykle odbywa się to w dokładnym porozumieniu z dyrektorami publicznych przedszkoli, które znajdują się określonych, bliskich okręgach (np. w tych samych dzielnicach). To wtedy prowadzone są tzw. zapisy na dyżur wakacyjny, podczas których tworzona jest konkretna lista dzieci, którym należy zapewnić opiekę. Na wybór placówek, które pozostaną otwarte latem, wpływ ma nie tylko lista dzieci, ale także zaplanowane remonty.
To zależy. Zwykle wybierane są placówki, które nie prowadzą remontów i renowacji, a także znajdują się w dogodnej lokalizacji dla danej gminy czy dzielnicy. Rzadko kiedy obowiązki te w całości przejmuje jedna placówka. W przypadku większych miast i szerokiej listy wybiera się kilka oddziałów przedszkolnych, które wymieniają się obowiązkami po około 3 tygodniach. Proces wyboru to zwykle wspólny wniosek dyrektora przedszkola publicznego, prywatnego i ewentualnych klubów, a także analiza listy zgłoszonych dzieci.
Dokładne zasady i godziny dyżurów wakacyjnych zapisane są w konkretnym statucie przedszkola. Zwykle jednak mowa tu o jednym lub dwóch miesiącach letnich (lipiec — sierpień), z uwzględnieniem maksymalnie 5h opieki dziennie.
Zwykle dyżury wakacyjne wymagają uiszczenia opłaty za wyżywienie. Łączna kwota uzależniona jest od wieku, organizacji i podjętej współpracy z firmą cateringową lub wewnętrzną kuchnią.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazuje, że publiczne placówki wychowania przedszkolnego nie mogą pobierać opłat za zajęcia prowadzone w wakacje (dotyczy to limitu 5h opieki/dzień).
Plan dyżuru ustalany jest w sposób indywidualny — tj. z uwzględnieniem liczby dzieci, ilości miejsc i grup. Zwykle tworzony jest on w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby wszystkich przedszkolaków — nawet tych nowych, przyjętych w ramach rekrutacji wakacyjnej.
Uwaga! Podczas dyżuru wakacyjnego nie przeprowadza się procesu adaptacyjnego!
Dzieci uczęszczające na zajęcia wakacyjne zachowują ciągłość edukacji, nadal mają kontakt z rówieśnikami, mogą uczestniczyć w kreatywnych, dobrze zorganizowanych zajęciach plastycznych czy ruchowych. Maluchy więc nie wybijają się z rytmu, a proces wrześniowego powrotu do placówki jest dla nich nieco łatwiejszy.
Nie da się jednak ukryć, że idea dyżurów ma przede wszystkim pomóc rodzicom dziecka. W ten sposób mogą oni kontynuować pracę zarobkową, bez poszukiwania kosztownych alternatyw (np. niani). Dyżury są więc idealną propozycją dla opiekunów prawnych, którzy nie mogą zrezygnować z pracy i nie mają funduszy na wakacje.
Podstawą przyjęcia dziecka na czas dyżury jest złożenie odpowiedniej karty zgłoszenia. Tą należy uzupełnić zgodnie z wytycznymi placówki — umieszczając na niej dane dziecka, dodatkowe oraz podpis.
Kartę należy zgłosić w wyznaczonym terminie — zwykle jest to okres 2-3 tygodni, dlatego też warto wcześniej zapoznać się z całym procesem. Zgłoszenia po terminie przepadają — chyba że placówka dysponuje wolnymi, dodatkowymi miejscami.
Bibliografia:
[1] Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)
[2] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 ze zm.).
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać