Prawidłowe wychowanie ma ogromny wpływ na samodzielność dziecka, odwagę, operatywność i kreatywność w przyszłości. Im szybciej pozwolisz mu się rozwijać według własnych pomysłów, tym lepiej. Jego mózg to prawdziwa fabryka. Potrafi wyjść poza utarte schematy i stworzyć coś unikalnego. Wystarczy, że w odpowiedni sposób pobudzisz jego mózg i wesprzesz go w tych działaniach. Sprawdź, jak to zrobić!
W jaki sposób w mózgu dziecka obudzić prawdziwe pokłady kreatywności? Jak zmobilizować je do twórczych zabaw? To pytanie zadaje sobie wielu świadomych rodziców. Obecnie panuje trend, który ma na celu skrupulatną organizację czasu dziecku. Po zajęciach w przedszkolu pojawiają się lekcje śpiewu, tańca, nauka pływania, języków obcych lub zajęcia sportowe.
Spis treści
ToggleWielu rodziców myśli, a nawet jest pewne, że w taki sposób rozwijamy dziecka zdolności, pokazujemy mu możliwości rozwoju, wpływamy na samodzielne myślenie oraz pomysłowość. Jednak skrupulatnie przygotowany harmonogram pozbawia dziecko tego, co najważniejsze, czyli wolnego czasu. To w czasie nudy przychodzą dzieciom najciekawsze pomysły do głowy. Z pewnością nie raz widziałaś, gdy Twój maluch bawił się plastikową butelką, piaskiem w piaskownicy lub cały dzień malował kredkami po czystej kartce bez użycia kolorowanki. I to jest właśnie kreatywność, która skutecznie zachęca do przełamywania barier, dobrze znanych zasad i korzystania z gotowych rozwiązań.
Kreatywność to zdolność do tworzenia nowych przedmiotów, rozwiązań, nietypowych pomysłów lub niesztampowego myślenia. Oto 5 prostych czynności, które sprawią, że Twoje dziecko stanie się bardziej pomysłowe, a w przyszłości będzie lepiej radziło sobie z napotkanymi problemami.
Powielanie tych prostych zaleceń, do których nie potrzebujesz prawie żadnego nakładu finansowego i specjalistycznego sprzętu, sprawi, że Twoje dziecko zdobędzie pożądaną umiejętność kreatywnego umysłu. Aby to zrobić, wystarczy, że będziesz konsekwentna w działaniu. Oczywiście myślenie dziecka nie zmieni się z dnia na dzień, ale po kilku miesiącach zobaczysz znaczącą różnicę. Do dzieła!
Maluchy, które każdego wieczoru słuchają książkowych opowieści, znacznie lepiej mają rozwiniętą wyobraźnię. Słuchanie bajek skutecznie pobudza mózg, który w głowie potrafi odtworzyć całą historię. W ten sposób maluch potrafi przenieść się w dowolne miejsce, a jego wyobraźnia ułatwi mu w przyszłości nieświadomą kreację rzeczywistości. Możesz wybrać książki przygodowe, podróżnicze lub fantastyczne. Dopasuj ich treść do wieku dziecka, by dobrze zrozumiał przygody głównych bohaterów. Regularne czytanie książek oprócz kreatywności, przekłada się jeszcze na umiejętność słuchania ze zrozumieniem i znacznie poprawia zasób słownictwa. Poświęć na wspólne czytanie książek każdego dnia 30-60 minut a zobaczysz, w jaki sposób zmieni się myślenie Twojego dziecka.
Ramy czasowe, pośpiech oraz planowanie nie sprzyjają kreatywności. Aby mózg dziecka rozpoczął tworzenie, powinien mieć wolny czas. Może to dla Ciebie dziwne, ale to właśnie nuda sprzyja kreatywności. Jednak współcześni rodzice skutecznie starają się jej unikać. Kilkulatek może przebywać w swoim pokoju zupełnie sam. Pozwól wymyślić mu nową zabawę. Jeśli prosi Cię o pomoc, pokaż, jak to się robi. Wytnijcie razem różne kształty z papierowej kartki, zbudujcie domek z klocków lub samochód bez instrukcji obsługi ulepcie z plasteliny tęczową kulę. Jeśli Twój kilkulatek posiada w pokoju telewizor i w każdej wolnej chwili ogląda bajki, to w ten sposób z pewnością nie rozwinie swojej kreatywności. Telewizor to popularny “zjadacz czasu”, który ma negatywny wpływ nie tylko na dorosłych, ale przede wszystkim na dzieci.
Pozwól dziecku próbować i popełniać błędy. Budowanie wieży, gra w bierki, szukanie nowych kolorów i smaków – w ten sposób maluch zdobywa nowe, własne doświadczenia. Wyciąga wnioski, przeprowadza własne analizy. Tak wygląda najlepsza kreatywna zabawa. Nie przejmuj się brudnymi rączkami oraz ubraniami. Brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko. I kreatywne.
Twój maluch bawi się z wymyślonym przyjacielem? A może chowa się w czasie zabawy przed niewidzialnym potworem? Pozwól mu bawić się na własnych zasadach. Obserwuj, rozmawiaj, słuchaj i bądź obok. Ale nigdy nie zabraniaj. Jeśli zabawa jest bezpieczna – nie reaguj. W ten sposób Twoje dziecko poznaje samego siebie, eksperymentuje z własną wyobraźnią i rozwija kreatywność!
Dziecko powinno rozwijać się we własnym tempie. Niw krytykuj go, nie porównuj do innych, nie narzucaj swoich poglądów i wniosków. Uszanuj jego prywatność, sposób na poznawanie świata nawet wtedy, gdy wychodzi poza znane Ci ramy. Jeśli nastolatek chce upiec ciasto, niech to zrobi. Nawet jeśli wyjdzie zakalec, wytłumacz spokojnie jaka może być tego przyczyna. Nie krytykuj z powodu słabszych ocen – nie każdy musi być prymusem. Twoje dziecko nie lubi pływać? Wcale nie musi. Być może nie jest jeszcze wystarczające dojrzałe, by zaufać swoim umiejętnościom i pływać pod okiem instruktora. Zapytaj, co sprawia mu największą przyjemność i pozwól rozwijać się w tej dziedzinie. Bez względu na okoliczności, wspieraj je. Mów, że kochasz i że jest najlepszą wersją samego siebie. Twoja akceptacja pomoże rozwinąć mu skrzydła.
Nie bagatelizuj kreatywności u swojego dziecka. Pozwól mu być sobą, daj mu czas. Kreatywność jest nieodzowną częścią inteligencji. W przyszłości ta cecha sprawi, że Twoje dziecko będzie miało zupełnie inne spojrzenie na życie, na pracę, na zwyczajne zajęcia niż jego rówieśnicy. Pamiętaj, że pobudzanie u dziecka kreatywności ma również związek z tym, w jaki sposób podchodzą do życia jego rodzice. Maluchy najczęściej kopiują znane im zachowania oraz schematy, ponieważ dodaje im to poczucia bezpieczeństwa. Jeśli sama najczęściej spędzasz wolny czas przed ekranem komputera, nie oczekuj, że Twoje dziecko tak po prostu będzie kreatywne. Budowanie kreatywności poprzez wyobraźnię, zabawę, czytanie można rozpocząć w każdym wieku. Daj swojemu dziecku dobry przykład.
Bibliografia:
[1] J. Stasica, Rozwijamy kreatywność dziecka w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, Wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Impuls, 2021.
[2] R. Kochan, Kreatywne dzieci 21 przepisów na twórcze popołudnie, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2017.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać