Przepisy MEN i nierzadko statut placówki bardzo jasno odnoszą się do warunków odbioru dziecka z przedszkola. Najczęściej obejmują one listę konkretnych opiekunów prawnych, którzy są do tego upoważnieni. Tak sztywne podejście ma oczywiście zapewnić bezpieczeństwo, minimalizując tym samym ryzyko nieuprawnionego odbioru.
Nie tak dawno, we Wrocławiu (2023)[1] miał miejsce przypadek, w którym to doszło do próby porwania malucha z placówki. Reakcja dziecka oraz nauczycieli uniemożliwia dokonania przestępstwa, ale sytuacja ta stała się paliwem do kolejnych dyskusji w obrębie przepisów. Czy procedura przyprowadzania i odbierania dzieci jest tożsama? Czy przyprowadzić malucha może każdy członek rodziny?
Spis treści
ToggleObecne przepisy wskazują, że dzieci przyprowadzane i odbierane z przedszkola mogą być wyłącznie przez rodziców, opiekunów prawnych lub inne osoby upoważnione. O tym upoważnieniu trzeba wcześniej poinformować dyrektora przedszkola[2].
Tak. Wyłącznie pisemna zgoda i formalne przedstawienie listy osób upoważnionych ma moc wiążącą. Słowne wyrażenie zgody nie zastępuje wniosków i dokumentów z podpisem. Dokument ten podpisać muszą wszyscy opiekunowie prawni (wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z opiekunów utracił prawa rodzicielskie).
Wniosek z listą osób upoważnionych można zmienić i zaktualizować w dowolnym momencie. Co więcej — można także udzielić upoważnienia jednorazowego (tj. na konkretny, jeden dzień). Aby to zrobić, należy wcześniej złożyć wniosek do dyrektora przedszkola. Dokument ten powinien także trafić bezpośrednio do nauczyciele opiekującego się grupą. Telefoniczne wydanie zezwolenia nie jest wiążące.
Podobnie jak w przypadku odbioru dziecka — malucha nie mogą przyprowadzać osoby nieupoważnione, pozbawione praw rodzicielskie i poniżej 10 roku życia. Nie ma obecnie żadnych przepisów, które konkretnie wskazywałby na listę osób nieupoważnionych, oznacza to, że może być to np. ciocia, dziadkowie itd. Nie ma także zapisów, które nakazywałby, aby przyprowadzanie i odbiór dziecka odbywał się wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Oznacza to, że do przyprowadzania i odbierania dzieci może być upoważnione starsze rodzeństwo.
Odgórne zasady przyprowadzania i odbierania dzieci są proste. Mówią one, że:
Kluczowe jest stworzenie dokumentu, w którym jasno zostanie przedstawia lista osób upoważnionych do odbierania dziecka.
Dodatkowo w ramach bezpieczeństwa należy pamiętać, że:
Bibliografia:
[1] Wrocław. Próbowała odebrać cudze dziecko z przedszkola. Jest poszukiwana (2023), TVN24
[2] Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624, z późn. zm.).
[3] Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci, GOV.pl
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać