Decyzja o otwarciu przedszkola musi być determinowana nie tylko pasją i chęcią pracy z dziećmi, ale także konkretnymi przepisami prawa Okazuje się bowiem, że każda placówka powinna spełnić sztywne wymagania i wytyczne, związane z miejscem, normami bezpieczeństwa i metrażem. Restrykcje te są na tyle surowe, że wielu przyszłych właścicieli zastanawia się, czy placówka ta może być założona w bloku. No właśnie, czy domowe przedszkole może być częścią budynku mieszkalnego? Czy prywatne przedszkole musi być założone w osobnym lokalu usługowym?
Spis treści
ToggleTak, obecnie przepisy ME zezwalają, aby oddziały przedszkolne znajdowały się w budynkach mieszkalnych (więcej o Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej można przeczytać na men.gov.pl). W Polsce, głównym aktem prawnym regulującym działalność przedszkoli, jest Ustawa o systemie oświaty. To tam czytamy, że tak utworzona placówka musi spełnić szereg, konkretnych wymogów i obostrzeń związanych z m.in. bezpieczeństwem.
Obecne przepisy wskazują, że nowy właściciel lokalu nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego oraz ukończonych kursów branżowych. Wytyczne co do wykształcenia obowiązują wyłącznie pracowników — tj. nauczycieli i opiekunów.
Co kluczowe — aby założyć przedszkole, należy uzyskać konkretne zezwolenie od gminy, a także wpis do ewidencji prowadzonej przez ową gminę.
W kontekście samego budynku ważne jest, aby punkty prowadzone w bloku mieszkalnym miały odpowiedni metraż. Grupy do 5 przedszkolaków powinny mieć zapewnioną powierzchnię do co najmniej 16 m2. Co więcej, jeśli czas zajęć przekracza 5 godzin dziennie, powierzchnia przypadająca na każde dziecko musi wynieść minimum 2m2. Wraz z tą powierzchnią, koniecznie jest spełnienie norm sanitarnych i przeciwpożarowych (1).
Co ważne — nie ma aktu prawnego, który określałby dokładnie warunki lokalowe niezbędne do prowadzenia przedszkola.
Po stworzeniu biznesplanu niezbędne jest zebranie dokumentów, które następnie wykorzysta się do tzw. zgłoszenia(2). Zgłoszenie to zawiera m.in.
Jeśli zgłoszenie będzie poprawne, w ciągu 30 dni zostanie wydanie zaświadczenia o wpisie. Wskazana w nim data rozpoczęcia działalności jest datą, która zezwala na prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Zasady dot. maksymalnej liczby przedszkolaków są jednakowe dla wszystkich lokali. Oznacza to, że jedna grupa nie może liczyć więcej niż 25 maluchów. W podziale tym niezwykle ważne jest, aby pamiętać o normach metrażowych. Ogólna zasada głosi, że powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
Przedszkole w lokalu zlokalizowanym w budynku mieszkalnym, pociąga za sobą szereg wyzwań i korzyści. W przypadku tych pierwszych najważniejsza jest konieczność dostosowania budynku do konkretnych wymogów. Często charakter zabudowań stawia wiele ograniczeń organizacyjnych i logistycznych, co wymaga np. zatrudnienia architekta. Perspektywa takiego lokalu zwykle nie zachwyca sąsiadów, którzy pod wpływem wzmożonego hałasu chętnie wyrażają swój sprzeciw. Właściciel musi więc przestrzegać porządku domowego, pomimo specyfiki prowadzonej przez siebie działalności. Bardzo często też lokale w bloku mają ograniczoną przestrzeń na zewnątrz, którą można by zaaranżować pod np. plac zabaw.
Nie da się jednak ukryć, że założenie prywatnego przedszkola wśród lokali mieszkalnych to także idealna szansa na pozyskanie klientów. Nierzadko również ceny takich powierzchni są niższe niż ceny wynajmu budynków usługowych. Dodatkowo w takich lokalach działalności gospodarczej koszty utrzymania są dużo niższe, a sam „próg wejścia” jest łatwiejszy.
Opinie, jak zawsze, są mieszane i zależą od wielu osobistych preferencji. Niektórzy rodzice mogą doceniać bliskość i dostępność do przedszkola, podczas gdy inni mogą być zaniepokojeni kwestiami bezpieczeństwa lub nadmiernym hałasem. W ostateczności jednak, wśród wielu form wychowania przedszkolnego, perspektywa niewielkich grup w przedszkolu publicznym lub prywatnym w bloku, wydaje się być znacznie atrakcyjniejsza, niż „masowo” prowadzone przedszkole dla licznych, dużych grup w wielopiętrowych, samodzielnych budynkach. Jak zawsze jednak – wybór pozostawiamy rodzicom.
Bibliografia:
[1] art. 168 ust. 4 pkt 3 lit. d ustawy – Prawo oświatowe
[2] art. 168 ust. 4 ustawy – Prawo oświatowe
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać