Nastał wielki dzień – Twoje dziecko idzie do przedszkola! Moment ten jest niezwykle ważny i przełomowy zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka, który robi duży krok w kierunku samodzielności. Oprócz wybrania odpowiedniej placówki i wielu rozmów przygotowawczych z dorastającym malcem, ważne jest, aby stworzyć… wyprawkę. Ta nie tylko ułatwi proces adaptacyjny, ale także zapobiegnie nerwowym sytuacjom, które mogą sprzyjać lękom.
Co Twoje dziecko powinno zabrać do przedszkola, a co jest zbędnym gadżetem? Komu należy się zadatek na tzw. wyprawkę i czy przedszkole może wymagać od Ciebie dodatkowej opłaty z tego tytułu?
Oczywiście wyprawka dla przedszkolaka, w dużej mierze, zależy od samej placówki, dostępnego budżetu i wieku malca. Co oczywiste – zakres tych przedmiotów będzie wyglądał inaczej niż w szkole podstawowej (gdzie wyprawka plastyczna jest często znacznie obszerniejsza i kosztowniejsza). Zdarza się, że placówki publiczne są gorzej zaopatrzone niż placówki prywatne, dlatego też – jeszcze przed zakupem- zapytaj nauczycieli i wychowawców o niezbędne elementy, które powinny pojawić się w plecaku maluszka. Ważne jest również, aby dostosować tą listę pod zestaw zajęć, organizowanych w przedszkolu. Twoje dziecko będzie potrzebować zupełnie innych przedmiotów, gdy wybierze się na zajęcia sportowe – np. balet – niż gdy będzie brało udział w zajęciach kreatywnych.
Możesz także zapytać dziecka, co będzie mu potrzebne i co chciałby dołożyć do wyprawki. Dzieci często proszą o wrzucenie do worka np. ulubionej maskotki, dzięki której poczują się pewniej i bezpieczniej. Pozwól mu na to.
Co ważne – wyprawka dla przedszkolaka powinna być podpisana i zapakowana w osobny worek, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko zagubienia poszczególnych przyborów. Dokładna lista niezbędnych rzeczy, w formie checklisty, dostępna jest do pobrania na naszej stronie.
Obecne prawo oświatowe wskazuje, że wyprawka przedszkolaka jest dofinansowana przez organ prowadzący – tj. przez gminę. Docelowo jednak zakup poszczególnych przedmiotów zależy od rodziców/opiekunów malucha, którzy sami decydują czego potrzebuje ich dziecko w edukacji przedszkolnej.
Świadczenie nazywane „300+” przysługuje raz w roku rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym i rodzinom zastępczym, a także dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Dodatek ten przysługuje od najmłodszych smyków, po starsze dzieci uczące się.
W rozumieniu ustawy z 2021 roku – otrzymuje je każde dziecko na drodze edukacji, które potrzebuje zakupić niezbędne przybory szkolne. W rozumieniu programu „Dobry Start” – ten przygotowuje malucha do edukacji, bez względu na roczny dochód rodziców. Docelowo kwota ta ma zostać przeznaczona na przedmioty do nauki – tj. zeszyty w przypadku dzieci wieku szkolnego lub artykuły higieniczne (takie jak szczoteczka do zębów).
Jak podaje regulamin „Dobry Start” – dodatek ten przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole. Oznacza to więc, że program nie obejmuje dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne.
Wyprawka dla przedszkolaka może kosztować zarówno kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych – w zależności od możliwości budżetowych. Uśredniając jednak – zgodnie ze stworzonym programem – wyprawka w przedszkolu powinna wynieść Cię nie więcej, niż 300 zł.
Tak. Nawet najmłodszy przedszkolak będzie potrzebował plecaczka lub worka do przechowywania najważniejszych skarbów. Oczywiście w przypadku maluchów nie rekomenduje się kupowania szkolnego tornistra, dużego plecaka czy torby na jedno ramię. Te elementy zarezerwuj dla starszaka. Na początek w zupełności wystarczy niewielki plecaczek, w którym pomieszczą się najważniejsze przybory i akcesoria. Dodatkowo, oprócz plecaka, warto zakupić oddzielny worek na buty zmienne.
Zanim wybierzesz się na zakupy – porozmawiaj z wybranym przedszkolem o tym, co jest potrzebne dzieciom. W danym miejscu może okazać się, że stworzona lista jest zbyt obszerna lub nie uwzględnia potrzebnych przyborów. O ile ubrania na przebranie czy kapcie są oczywistą kwestią, o tyle w przedszkolach często dzieciaki mają własne potrzeby i pomysły na zabawę. Ostatecznie w wyprawce przedszkolaka ważne jest, aby pomóc dziecku w procesie adaptacyjnym – dlatego też nie zawsze więcej znaczy lepiej.
O ile sama wyprawka przedszkolaka jest jak najbardziej zgodna z prawem, o tyle niezgodne z prawem jest pobieranie dodatkowej opłaty na rzecz jej stworzenia. Jeśli więc w przedszkolu usłyszysz prośbą o utworzenie zbiorowej składki (aby np. zakupić komplet pościeli, kredki czy buty) – nie zgadzaj się na to. Ministerstwo Edukacji i Nauki jasno wskazuje, że przedszkola nie mogą bogacić się poprzez tworzenie tego typu zbiórek. Wyprawka jest więc w rękach rodziców, które najlepiej wiedzą czego potrzeba ich dzieciom. Pamiętaj, że nauka w publicznych przedszkolach jest bezpłatna, a ilość i jakość zakupionych przedmiotów to nie kwestia przedszkola, a opiekunów.
Nie. Psycholodzy i pedagodzy jasno wskazują, że korzystanie z podręczników w wychowaniu przedszkolnym nie jest konieczne. Na stronie GOV przeczytać można nawet bardziej radykalne spostrzeżenie, jakoby książki przedszkolakowi były wręcz niezalecane. Podręczniki są więc doskonałą formą edukacji dopiero u starszaka.
Maluch powinien mieć dostęp wyłącznie do swoich przedmiotów. Wynika to oczywiście ze względów higienicznych i z norm bezpieczeństwa. Przedszkole to wylęgarnia zarazków i bakterii, dlatego też podpisywanie wyprawki ma zmniejszyć ryzyko np. przypadkowej kradzieży, przenoszenia chorób zakaźnych czy uszkodzeń. Dlatego też, jeszcze w domu, porozmawiaj z dzieckiem (najlepiej tuż przed pierwszym dniu w przedszkolu) i dokładnie przedstaw przedmioty należące do niego. Wytłumacz z których powinien korzystać, a które musi pozostawić innym rówieśnikom (np. nie powinien używać szczoteczki kolegi z grupy).
Na każdym nanieś (lub zróbcie to wspólnie, jako element kreatywnej zabawy!) imię i nazwisko malca – możesz do tego użyć metkownicy lub flamastra. Nanieś także znaczek, który rozpozna Twoje dziecko (np. kwiatek). Podpisz wyraźnie każdą rzecz – pościel, ubranko, buty, kapcie itd.