Samorozwój – jak pogodzić potrzeby dziecka z własnym rozwojem?

Samorozwój – jak pogodzić potrzeby dziecka z własnym rozwojem?

Jesteś mamą i każdego dnia poświęcasz się dla swoich dzieci, by niczego im nie brakowało? Super! Ale w życiu każdej z nas przychodzi chwila, w której potrzebujemy robić coś tylko dla siebie. Jak odnaleźć szczęście pomiędzy gotowaniem, sprzątaniem i zajęciami dodatkowymi swoich pociech? Do dzieła! Sprawdź, jak znaleźć czas i … siłę na rozwój osobisty, który odmieni Twoje życie!

Bycie mamą sprawia, że żyjesz zgodnie z harmonogramem swoich dzieci? To one wytyczają kierunek Twojego działania, komunikują Ci, co chcą robić w wolnym czasie, gdzie jechać na wakacje i co jeść na obiad. Pomiędzy natłokiem codziennych obowiązków, postępami maluchów w przedszkolu lub w szkole, warto znaleźć czas tylko dla siebie. Być może wydaje Ci się, że nie ma na to opcji, bo żyjesz w ciągłym biegu i kiedy niby masz chłonąć wiedzę? Jest na to kilka sposób. Sama się przekonaj!

Samorozwój – definicja

Samorozwój to dziedzina, która uczy, w jaki sposób można wykorzystać własny potencjał. Jeśli zastosujesz się do wskazówek najlepszych coachów, możesz uniknąć popularnych błędów w swojej drodze do osobistego szczęścia. Nic się jednak nie zmieni w ciągu kilku dni. Samorozwój to proces czasochłonny, wymagający zaangażowania. Podnoszenie własnych umiejętności interpersonalnych, oraz osiągnięcie samoakceptacji mają ogromny wpływ na jakość życia zawodowego i prywatnego.

Samorozwój mamy, a wychowywanie dzieci

Przed pojawieniem się na świecie swoich dzieci chodziłaś do pracy, brałaś udział w licznych kursach, które proponował Twój pracodawca, ciągle się czegoś uczyłaś? Odkąd jesteś mamą, masz niedosyt wiedzy, odczuwasz stagnację i męczy Cię bezustanne poświęcania czasu maluchom?

Jeśli tęsknisz za samorozwojem, możesz zacząć od zmiany myślenia o samym macierzyństwie. W końcu każdej mamie, bez względu na wiek, zależy na tym, by dzieci się prawidłowo rozwijały, miały zapewnione odpowiednie warunki, były zdrowe. Spróbuj rozbudzić w sobie chęć rozwoju z psychologii, emocji. Jest na ten temat wiele publikacji, książek, poradników. Z łatwością zdobędziesz niezbędne narzędzia, by móc się rozwijać. A zdobyta wiedza skutecznie ułatwi Ci podążanie drogą mamy, poprawi Twoje relacje z innymi ludźmi, a nawet częściowo zmieni postrzeganie świata, który Cię otacza. Zacznij od trzech godzin tygodniowo. Jeśli temat psychologii Cię zainteresuje, chętnie będziesz sięgała po książkę każdego wieczoru. Próbę zrozumienia świata możesz połączyć z zajęciami jogi, które potrafią uzdrowić nie tylko ciało, ale i duszę.

Samorozwój niezwiązany z macierzyństwem

Jeśli miarka w Twojej głowie już się przebrała i nie chcesz, aby kolejny etap Twojego życia łączył się wyłącznie z macierzyństwem, możesz wybrać zupełnie inną dziedzinę. Być może kończysz właśnie urlop rodzicielski i zastanawiasz, w którym kierunku poprowadzić swoją karierę zawodową. Samorozwój kobiety, która stoi na takim rozdrożu, może sprawić, że wypłyniesz na zupełnie odległe wody. Znajdź czas na to, by pogłębić wiedzę z tematów, które kiedyś sprawiały Ci ogromną radość. Być może potrafisz malować piękne obrazy, tańczyłaś zawodowo lub prowadziłaś bloga, na którym publikowałaś recenzje najnowszych produkcji filmowych. Jeśli Twoje priorytety uległy zmianie, co jest bardzo prawdopodobnie, możesz zrobić internetowy kurs szycia na maszynie lub tworzenia z gliny. Tak naprawdę, nie ważne co będziesz robić. Najważniejsze, byś czuła się przy tym szczęśliwa!

Określ swoje potrzeby, zdiagnozuj marzenia. Zrób dla siebie coś, co będzie Cię rozwijało, dodawało energii i będzie tylko Twoje! Taki sposób na samorozwój pozwoli Ci odłączyć się na chwilę od świata, w którym jesteś mamą.

Samorozwój w postaci kursów i zajęć zorganizowanych

Jeśli Twoje dzieci są już trochę bardziej samodzielne lub masz partnera, z którym dzielicie obowiązki wychowywania maluchów, znajdź w swojej okolicy zajęcia stacjonarne, które pomogą Ci odkryć własną drogę. Czasem wystarczy wyjść z domu, zainspirować się napotkanymi ludźmi i po prostu zacząć działać. To, że jesteś mamą, wcale nie oznacza, że masz myśleć wyłącznie o swoich dzieciach. Pamiętaj, że tylko szczęśliwa mama potrafi wychować szczęśliwe dzieci. Twoje podejście do życia, w przyszłości mogą powielać Twoje dzieci. A przecież chcesz im dać wszystko to, co najlepsze.

Jeśli nie masz pomysłu na siebie, znajdź coacha, który odkryje Twoje mocne strony i poprowadzi Cię w taki sposób, by Twój samorozwój, organizacja czasu w pracy i po pracy, były bardziej efektywne.

Rozwój osobisty – osobista droga szczęścia

Według wielu definicji pod pojęciem rozwój osobisty kryje się proces stawania się lepszą wersją samego siebie. Przy pomocy grup wsparcia lub coacha, który pokaże konkretne rozwiązania Twoich problemów, nauczysz się skutecznie doskonalić swoje zdolności.

Dzięki szkoleniom z coachingu osobistego nauczysz się realizować plany, spełniać marzenia, rozwiniesz swoje ukryte talenty i poprawisz swoje zdrowie. Być może, gdy to wszystko czytasz, taki plan działania wydaje Ci się być totalną abstrakcją, jednak wiara we własne możliwości oraz wyjście z myślowych ram, szybko zacznie przekładać się na podniesienie jakości życia Twojego i Twojej rodziny.

Zacznij zmiany od dziś!

Pamiętaj, że klucz do samorozwoju osobistego masz w swojej głowie. To Twoja droga, która doprowadzi Cię do szczęścia, akceptacji, miłości do samej siebie. To świat kreacji i pozytywnych wibracji. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z profesjonalistą, skrócisz czas odnalezienie własnej drogi, odzyskasz pewność siebie i życiową energię. Nie pozwól, by ktokolwiek podcinał Twoje skrzydła. Wszystko zaczyna się w głowie. Jesteś w stanie osiągnąć to, czego zapragniesz. I chociaż droga do odkrywania siebie, odszukiwanie swoich mocnych stron, doskonalenia talentów jest długa i żmudna się – nie poddawaj. Konsekwencja w dążeniu do celu pozwoli Ci odkryć swoje prawdziwe oblicze.

Z pewnością słyszałaś takie powiedzenie: kto się nie rozwija, ten się cofa? Jeśli nie chcesz przeżyć swojego życia, idąc po najniższej linii oporu, bierz się w garść i zacznij działać, bo życie jest piękne!

Bibliografia:

[1] V. King, Dobre wibracje, dobre życie. Miłość do siebie kluczem do osiągnięcia lepszego życia, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, 2020 r.

[2] K. Cwalina, Wszystko zaczyna się w głowie, Wydawnictwo Sensus 2017 r.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.