Na osiedlowym placu zabaw znajdziesz ogrom atrakcji, stworzonych z myślą o najmłodszych. Obok huśtawek i karuzel, na szczególne wyróżnienie zasługuje piaskownica dla dzieci, która jest nie tylko doskonałym źródłem kreatywnych zabaw, ale także miejscem, które skutecznie rozwijać będzie pociechę pod kątem motorycznym i sensorycznym. Piasek, ze względu na swoją sypką strukturę, jest niezwykle cennym bodźcem, które może mieć pozytywny wpływ na ogólnie rozumiany rozwój.
Jeśli na osiedlu brakuje piaskownicy lub gdy budujesz swój własny dom, warto rozważyć stworzenie dedykowanego miejsca do zabaw. W tym miejscu niewątpliwie doskonale sprawdzi się przydomowa, własna piaskownica plastikowa lub drewniana, która wkrótce stanie się ulubionym miejscem dziecięcych harców. Jak ją wykonać? Dlaczego warto podjąć się tego zadania? W jaki sposób piaskownica może rozwijać małego szkraba?
Spis treści
TogglePiaskownica to idealna przestrzeń do kreatywnych i bezpiecznych zabaw. Sypka formuła piasku doskonale sprawdza się w ćwiczeniach sensorycznych – zwłaszcza, jeśli wykorzystasz dostępne foremki i akcesoria, które powstały z myślą o tworzeniu i lepieniu piaszczystych form. Maluchy, które spędzają kilkanaście minut dziennie w piaskownicy, mogą pobudzać swoją wyobraźnię, znajdują przestrzeń na tworzenie nowych pomysłów i chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu. Dodatkowo jest to idealny sposób na poznawanie świata, rozwijanie koordynacji i tworzenie bezpiecznego środowiska, w którym to maluch może spędzić czas – np. na zabawie z rówieśnikami.
Co ciekawe – wiele dziecięcych terapii wykorzystuje w swojej metodzie piaskownicę, która jest dobrze ugruntowaną techniką terapeutyczną, stosowaną głównie przez analityków Junga [2].
Eksperci wskazują, że pierwszy kontakt dziecka z piaskownicą zachodzić może już po ukończeniu 12 miesięcy. Najwięcej jednak czerpią z takiej formy zabawy po ukończeniu 18 miesiąca życia. Jeśli jednak Twoje dziecko lubi obcować z nowymi elementami, jest typem eksperymentujący i ciekawym świata – nic nie stoi na przeszkodzie, aby maluch spędzał czas w piaskownicy wcześniej. Pamiętaj jednak, aby otoczyć pociechę swoją uwagą – zwłaszcza gdy ten lubi pałaszować piasek lub wkładać go do oczu (najczęściej dzieci mają tendencję do jedzenia piasku do 2. roku życia). Ucz dziecko właściwego obcowania z foremkami i piaskiem, upewniając się, że jest całkowicie bezpieczne.
Gdy zdecydujesz, że maluch może już bawić się w piasku – dopilnuj, aby miał odpowiednie, ciasne ubranie, które zapobiegnie przedostawaniu się piasku do pampersa.
Jeśli na Twoim osiedlu na próżno szukać piaskownicy, z której korzystać mogą wszystkie maluchy – wykonaj ją własnoręcznie, a następnie ustaw na tarasie lub balkonie. Zbudować ją możesz zarówno w formie zamkniętej, jak i otwartej – np. z wykorzystaniem desek, które są wyjątkowo ekonomiczne (zwłaszcza, jeśli za droga wydała ci się piaskownica z domkiem lub piaskownica muszelka, która swoim projektem nawiązuje do bajki “Mała Syrenka”). Więcej o tych dwóch projektach DIY przeczytasz poniżej.
Jeśli masz ograniczony budżet, a Twoja pociecha marzy o własnej piaskownicy, możesz stworzyć ją przy pomocy 8 desek sosnowych. Ich długość powinna być uzależniona od docelowej wielkości piaskownicy. Jak wykonać ów projekt?
Deski przed zbiciem zaimpregnuj, a następnie ustaw na kształt kwadratu lub prostokąta. Cztery wysokie deseczki będą pełniły rolę ścian – im będą wyższe, tym głębsza będzie piaskownica (a co za tym idzie – tym więcej piasku pomieści). Pozostałe deseczki będą podłogą – ich szerokość oraz wielkość ponownie dostosuj do docelowych wymiarów tworzonego projektu. Deski połącz za pomocą wkrętów do drewna. Możesz także wykorzystać dodatkowe listwy narożne, które wzmacniają całą konstrukcję.
Jeśli chcesz, aby Twoja piaskownica miała dodatkowe miejsce do siedzenia – np. dla rodziców – przybij dodatkowe, szersze deski prostopadle do ścianek.
Jeśli tworzysz piaskownicę w ogrodzie, istnieje spore ryzyko wtargnięcia do niej dzikich zwierząt (np. bezpańskich kotów lub kuny), które potraktują stworzone dzieło jako… dużą kuwetę. Ze względu na ryzyko namnażania pasożytów w piasku oraz w celu zabezpieczenia piaskownicy przed deszczem i śniegiem, warto zbudować pokrywę (tzw. piaskownica z daszkiem). Piaskownica zamykana jest dużo bardziej uniwersalna niż model otwarty i – co ważne – do jej przygotowania nie będziesz potrzebować drogich surowców i materiałów.
Do stworzenia pokrywy przygotuj: dwóch, krótszych i węższych belek drewna. Stanowić one będą za “podstawę” pokrywy, która składać się będzie z kilku, płaskich desek (w tym przypadku 4). Liczba desek powinna odpowiadać szerokości zbudowanej piaskownicy. Możesz także stworzyć dwuczęściową pokrywę – wystarczy że podzielisz ją na dwie, równe części i przyczepisz do ścian za pomocą zawiasów.
Piaskownica zamykana – podobnie jak otwarta – wymaga regularnej pielęgnacji. Impregnuj więc drewno i przykrywaj nieprzemakalnym, szczelnym pokrowcem, który uchroni ją przed mrozem i opadami deszczu. Pamiętaj również, aby wymieniać piasek po każdym sezonie, zmniejszając ryzyko namnażania drobnoustrojów i bakterii. Świeży piasek jest też sypki i łatwy do tworzenia dziecięcych zabaw – np. budowania zamków.
Bibliografia:
[1] Gawlowska, A. (2009). Bezpieczna piaskownica. Działkowiec, (07), 30-31.
[2] Műldner-Nieckowski, Ł., & Rutkowski, K. (2005). Terapia w piaskownicy. Psychoterapia, (3 (134)).
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać