Rynek gier planszowych przechodzi prawdziwy renesans. Niegdyś zapomniane, dziś królują na sklepowych półkach, oferując ogrom propozycji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nikogo już więc nie dziwią kolorowe planszówki detektywistyczne, przygodowe, logiczne, matematyczne czy kooperacyjne, które mają za zadanie uczyć i angażować najmłodsze dzieci.
Jak w gąszczu tych wszystkich produktów znaleźć idealną planszówkę dla swojego malucha? W jaki sposób gry planszowe dla dzieci uczą cennych umiejętności i wartości? Czy gry dla dzieci online zastąpią klasyczne tradycyjne planszówki?
Jak planszówki rozwijają Twoje dziecko?
Planszówki złożone z kart, kostek i pionków, to doskonały pole do rozwijania szeregu przydatnych cech i umiejętności. Jakich?
- Zacieśnienie więzi – pomagają w uczeniu się współzawodnictwa, przestrzegania zasad i radzenia sobie zarówno z sukcesem, jak i porażką. Ich regularne używanie pozwala celebrować bliskość, pielęgnować więzi rodzinne, a przy okazji są doskonałym sposobem na spędzanie wspólnego czasu. Pamiętaj, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo – widząc więc różne emocje, rozpoznają je, utożsamiają się z nimi i definiują je jako pozytywne i negatywne.
- Odreagowanie stresu – planszówki pozwalają oderwać dziecko od trudów dnia i od przykrych zdarzeń, które miały miejsce np. w szkole. Wspólne spędzanie czasu pozwala oderwać myśli, ucząc malucha jak poradzić sobie z trudniejszymi emocjami.
- Rozumienie zasad – najczęściej poprzez czytanie instrukcji czy informacje na kartach. Dziecko uczy się w ten sposób czytania ze zrozumieniem, wyciągania wniosków i stosowania reguł, które narzuca im świat.
- Logiczne myślenie – planszówki uczą umiejętności logicznego myślenia, które jest przydatne nie tylko osobom dorosłym. Nawet proste reguły pokazują, w jaki sposób określać przyczyny i skutki, a tym samym – wyciągać wnioski i porządkować ciąg zdarzeń.
- Strategia – a więc planowanie, analizowanie i wyciąganie wniosków. Maluch w ten sposób wie, jak wdrażać kolejne elementy, aby w następnej rozgrywce wygrać partię.
- Umiejętności matematyczne[1] – w tym wyobraźnia geometryczna, która wymaga liczenia, porządkowania, odejmowania i dodawania poszczególnych wartości.
- Koncentracji – planszówki wymagają skupienia, dzięki któremu dziecko skupia się na jednej czynności, słucha i nie rozprasza się.
- Umiejętność radzenia sobie z porażką – jedna z trudniejszych lekcji, która uczy, że porażki nas nie definiują. Planszówka pokazuje, że w całym życiu zdarzają się gorsze momenty i porażki, które jednocześnie nie wartościują naszego życia. Co ważne – dziecko uczy się, że nawet jeśli przegra, zyska kolejną szansę aby zwyciężyć i poprawić błędy.
- Rozwój pasji – zwłaszcza jeśli gra dostosowana jest do hobby i ulubionych czynności naszego malucha.
Jakie gry planszowe dla dzieci?
Obecnie na rynku spotkamy szereg planszówek, które dostosowane są zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci.
W ich wyborze wziąć pod uwagę, m.in.:
- złożoność zasad – im dziecko jest młodsze, tym zasady powinno być łatwiejsze do zrozumienia i wdrożenia,
- liczba uczestników – niektóre planszówki mają ograniczenia w ilości graczy,
- wiek – informacja o optymalnym wieku podana jest na opakowaniu,
- ilość elementów – jeśli maluch jest mały, zwróć uwagę, aby planszówka nie posiadała małych, drobnych elementów.
Wśród zachwalanych i polecanych planszówek znajduje się np.:
- Lisek Urwisek – kooperacyjna gra dla najmłodszych dzieci (powyżej 4 roku życia). Dzięki prostym zasadom możesz złapać listka złodziejaszka, który ukradł ciasto. Przepięknie wydana, tania gra detektywistyczna.
- Andor Junior – gra zarezerwowana dla nieco starszych dzieci (powyżej 7 roku życia). Typowa przygodówka, która polega na zebraniu drużyny i pokonania złowrogich potworów.
- Zakazana Pustynia – gra kooperacyjna dla dzieci powyżej 10 roku życia, polegająca na odnajdywaniu różnych części latających maszyn, zanim te zostaną zakopane przez pustynne piaski.
- Lubos – klimatyczna gra planszowa, bazująca na zaczarowanym lesie i magii snu. Gra polega na tym, aby wraz ze swoimi wilczymi przyjaciółmi przywołać starożytnego ducha wilków – Lubosa.
- Zaginiona wyspa – planszówka dla najstarszych dzieci (powyżej 12 roku życia), polega na podejmowaniu dalekich wypraw w głąb dzikich terenów. Typowa planszówka dla miłośników historii, przygód Indiany Jonesa, a także archeologicznych dokonań. Dzięki złożonym elementom możesz zbudować talię, prowadzić badania i zbierać cenne przedmioty.
Bibliografia:
[1] Cipora, K., & Szczygieł, M. (2013). Gry planszowe jako narzędzie wspomagania rozwoju wczesnych kompetencji matematycznych.