Wbrew pozorom – o smażeniu wiemy niewiele a jest to sztuka, której właściwe opanowanie wpływa na najlepszą jakość dania, które chcemy – dzięki powyższej czynności – wykonać. Warto rozpocząć przygotowywaniem do smażenia, które jest krokiem poprzedzającym smażenie właściwe. Pamiętajmy, aby wcześniej zgromadzić wszystkie produkty, które chcemy usmażyć. Istotne jest, aby były one dobrze osuszone i najlepiej, gdy wcześniej znajdują się w temperaturze pokojowej. Odpowiednia obróbka wpływa na smak i łatwiejsze przygotowywanie konkretnego dania. Przed zastosowaniem należy się zastanowić, w jakiej całkowitej formie chcemy podać dany posiłek dla rodziny czy przyjaciół.
Rybę można przyrządzić na wiele sposobów, jednakże gospodynie domowe najczęściej używają do tego najczęściej używanego naczynia kuchennego – patelni. Smażone ryby zazwyczaj goszczą na polskich stołach w okresach piątku, gdzie jest to związane z tradycją chrześcijańską. Ryba z patelni ma wspaniałą chrupiącą skórkę a także delikatne mięso, dzięki czemu nawet dzieci bardzo chętnie ją spożywają.
Rybę mrożoną trzeba rozmrozić a następnie wytrzeć papierowym ręcznikiem, a z kolei rybę świeżą możemy wypatroszyć i koniecznie pozbawić łusek. Tak oczyszczoną rybę również trzeba osuszyć – najlepszym do tego wyrobem będzie również ręcznik papierowy. Bardzo często stosuje się przed smażeniem – skropienie ryby sokiem z cytryny lub z limonki czy też przy użyciu octu. Taki zabieg spowoduje, iż osoby nie akceptujące mocnego smaku ryby będą miały przyjemniejsze doznania kulinarne ale także mięso z ryby po usmażeniu będzie zdecydowanie bardziej kruche. Można również zastosować wcześniejsze moczenie ryby w mleku przez kilka godzin, co również wpłynie na zmniejszoną woń ryby. Ryby nie należy solić, aby nie „wciągnęła” nadmiaru wody z patelni a także nie nacierać żadnymi ziołami, które będą przywierały do patelni i ulegną samoistnemu spaleniu.
Ważne aby panierka, którą zastosujemy nie była bardzo gruba, ponieważ wchłonie zdecydowanie zbyt dużo tłuszczu.
Rybę najlepiej smażyć na oleju bądź też maśle klarowanym lub oliwie. Najlepszym olejem do smażenia ryby będzie olej roślinny wytwarzany z rzepaku – jest to jeden z najbardziej popularnych i najlepszych produktów do krótkotrwałego smażenia. Przede wszystkim jego dużą zaletą jest neutralny smak, który w ostateczności nie wpływa na doznania kulinarne. Z kolei masło klarowane nie pali się w bardzo wysokich temperaturach a także nadaje potrawom rybnym maślany zapach.
Zastosowanie oliwy nie wpłynie na smak potrawy – jedynie w przypadku użycia oliwy np. z dodatkiem bazylii, papryki lub innej przyprawy.
Nie można używać do smażenia ryby ani słoniny, ani smalcu a także odradza się olej słonecznikowy.
Aby odpowiednio usmażyć rybę należy dobrze rozgrzać patelnię i rozgrzać tłuszcz, aby potrawa z ryby nie przywarła do patelni. Taką rybę należy smażyć do maksymalnie pięciu minut i przewracać łopatką od czasu do czasu z każdej strony, aby nabrała odpowiedniego koloru po obu stronach. Warto pamiętać, aby nie przygotowywać zbyt wiele kawałków na jednej patelni, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ryba nie usmaży się równomiernie z każdej strony.
Warto pamiętać, iż oprócz podstawowego czasu ( 5 minut ) warto obserwować wygląd ryby – w przypadku niedosmażenia wydłużyć czas, aby ryba była usmażona równomiernie i nabrała złotego koloru. W przypadku gotowych produktów warto zastosować się do zaleceń producenta, gdzie najczęściej poleca się sprawdzenie ryby poprzez wbicie widelca w najgrubsze miejsce dla oceny jej przyrządzenia.