Logika, w dużym uogólnieniu, jest nauką jasnego i precyzyjnego formułowania swoich myśli, a także poprawnego rozumowania i uzasadniania swoich zdań, przekonań i twierdzeń. Chociaż brzmi to mocno filozoficznie, z procesami logicznego myślenia obcujemy niemalże codziennie – i to od najmłodszych lat.
Dziecko, które trenuje logiczne myślenie szybciej wyciąga wnioski, uczy się na błędach, łatwiej opisuje swoje stany i emocje. Nic więc dziwnego, że pedagodzy i psycholodzy podkreślają, jak ważne jest rodzicielskie wsparcie w rozwijaniu logicznego myślenia u malucha.
W myśl tego procesu warto układać zagadki logiczne dla dzieci, pokazując im różne możliwości i rozwiązania, które z nich wynikają. Dlaczego to tak ważne i w jaki sposób logiczne zagadki rozwijają Twoją pociechę?
Spis treści
ToggleMówiąc o zaletach zagadek logicznych nie sposób pominąć aspektu rozwojowego, który jest głównym motywatorem do rozwiązywania złożonych ćwiczeń lub układanek.
Dziecko, które się rozwija, obcuje z różnymi bodźcami i kontaktuje się z nowymi zjawiskami, wymaga stałego pobudzenia. Dlatego też nawet proste zabawy powinny angażować półkule mózgowe, rozwijając je w naturalny i stopniowy sposób. Zabawa lub rozrywka, która nie tylko pozwala odetchnąć od typowej nauki, ale jednocześnie dba o ośrodkowy układ nerwowy jest więc najbardziej efektowna.
Gry, zabawy i drukowane łamigłówki to doskonały sposób, aby połączyć zabawę z nauką. Specjaliści i eksperci wskazują również, że w ten sposób dzieci chętniej i częściej uczą się liczb i matematyki, co ułatwia im późniejszą naukę w szkole. Ponadto rebusy, krzyżówki i zabawy słowne działają stymulująco, a umysł przedszkolaka ewoluuje i lepiej radzi sobie z wyzwaniami związanymi z wiekiem nastoletnim (i dorosłym).
Zagadki logiczne mają to do siebie, że wymagają czasu, cierpliwości i zaangażowania dziecka. Bardzo często rozwiązanie nie jest tak oczywiste, dlatego poszukiwanie wyniku czy gotowego wniosku jest trudne i uczy malucha ciągów przyczynowo-skutkowych. Rozwiązywanie zagadek logicznych może więc opierać się na metodzie prób i błędów, jak i na współpracy z rodzicem lub opiekunem, co przy okazji buduje i wzmacnia więzi.
Co ważne – na rynku dostępne są zarówno zagadki logiczne związane z rysunkami, układankami, puzzlami, klockami lub zabawkami manualnymi, które koordynują ruch.
Aby zagadki logiczne spełniły swoją rolę, muszą być dostosowane do wieku i etapu rozwojowego dziecka. Zagadka zbyt prosta, lub zbyt trudna nie będzie tak atrakcyjna, nie zaangażuje dziecka i szybko zniechęci do takiej formy rozrywki i zabawy.
Zagadki logiczne dla młodszych dzieci powinny być proste i angażujące. Doskonale będa te formy, które uruchomią wyobraźnię i ciag skojarzeń. Jeśli dziecko zacznie zadawać uzupełniające pytania, będzie szukało rozwiązania w innych źródłach, wejdzie w interakcje z np. zabawką, to sygnał, że zagadka jest odpowiednia i spełnia swoje zadanie. Zagadki edukacyjne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym są kolorowe, bazują na rymowankach, często dotyczą przedmiotów, warunków atmosferycznych i zwierzątek.
Zagadki dla starszych dzieci są bardziej złożone i trudniejsze. Ich rozwiązanie wymaga zaangażowania i większego główkowania. Dziecko zadaje więc pytania, szuka różnych rozwiązań, swoją odpowiedź uzależnia od kojarzenia faktów. Bardzo często dziecko potrzebuje wtedy pomocy i podpowiedzi. Psycholodzy rekomendują, aby nie dawać gotowego rozwiązania, zamiast tego stopniowo naprowadzać i tłumacząc, krok po kroku, jak dochodzić i jak szukać odpowiedniego rozwiązania. Bardzo często zabawki i zagadki przyjmują formę teleturniejów, kalamburów, puzzli i gier zespołowych.
Na rynku znajdziemy szereg zabawek i propozycji, które mają za zadanie rozwijać malucha pod kątem rozumowania logicznego. Wśród tych najchętniej używanych są, m.in.:
Bibliografia:
[1] Golka, M. H. (2011). Logiczne dzieci czy dziecinna logika? Pragmatyka teoretyczna a pragmatyka eksperymentalna na przykładzie badań nad rozwojem implikatur skalarnych. Studia Z Kognitywistyki I Filozofii Umysłu, 5.
[2] Cline, F., & Fay, J. (2020). Parenting with love and logic: Teaching children responsibility. NavPress Publishing Group.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać