Opieka nad maluchem to niezwykle odpowiedzialne i angażujące zajęcie. Na barkach rodziców spoczywa bowiem obowiązek doglądania go nie tylko podczas zabawy i poznawania świata, ale także podczas odpoczynku i snu.
Niestety, pomimo ogromnej chęci i miłości, nie zawsze rodzic jest w stanie pełnić ciągłą opiekę. Obowiązki zawodowe i niespodziewane wyjazdy to główny prowodyr, dla którego szukamy pomocy w postaci wykwalifikowanej niani i opiekunki. Szukając pomocy przeglądam mnóstwo ofert i agencji, które różnią się poziomem doświadczenia, decyzyjnością i ceną.
Aby ułatwić Ci ten niezwykle ważny wybór, przygotowaliśmy pytania do niani na rozmowie kwalifikacyjnej, dzięki której ocenisz, czy zgłoszona osoba jest odpowiednią do opieki nad Twoją pociechą.
Spis treści
ToggleW poszukiwaniu idealnej i kompetentnej niani pomóc mogą agencje. Przy opłacie dodatkowej prowizji, agencja może pomóc ci w wytypowaniu kilku kandydatek, które stawią się na rozmowę. Po porady i rekomendacje warto także sięgnąć do swojego środowiska – np. przyjaciół, którzy korzystali z pomocy i wsparcia – lub zamieścić ogłoszenie na grupach social media, gdzie dochodzi do licznych poleceń.
Na koniec warto popytać przyjaciół i znajomych, którzy chcieliby dorobić sobie do pensji. Szczególnie cenne są osoby, które wzbudzają tak cenne zaufanie i poznali Twoją pociechę.
Na rozmowie kwalifikacyjnej zmierzysz się z różnymi kandydatkami. Każda z nich różni się podejściem, wizją opieki, doświadczeniem. W weryfikowaniu tych kandydatur oraz kompetencji (dzięki którym będziesz mieć pewność, że Twój maluch jest w dobrych rękach), pomocne okażą się poniższe pytania. Warto je zadać każdej kandydatce, tak aby z powodzeniem porównywac wszystkie, otrzymane odpowiedzi i aby te stanowiły za główne kryterium wyboru:
W przypadku nieścisłości lub niejasności nie bój się doprecyzować lub dopytać o poszczególne elementy odpowiedzi. Lepiej jest dwukrotnie zapytać o różne kwestie, niż w niepewności podjąć decyzję o zatrudnieniu lub zrezygnowaniu z danej opieki.
Na rozmowie kwalifikacyjnej rodzice muszą liczyć się z garścią pytań, które najprawdopodobniej padną z ust osoby zatrudnionej. Oczywiście ich ilość i rodzaj uzależniony jest od m.in. typu pracy i pomocy.
Wśród najczęściej pojawiających się zagadnień, możesz trafić na:
Pytania tego typu często świadczą o kompetencji niani. Nie zniechęcaj się i odpowiadaj na nie cierpliwie – w końcu im więcej informacji przekażesz, tym większa szansa, że niania będzie potrafiła odpowiedzieć na oczekiwania i potrzeby Twojego malca.
Pytania do niani (i od niani) to oczywiście jeden z elementów, które powinien determinować wybór i ostateczne zatrudnienie. Warto jednak kierować się także innymi czynnikami, które są niezwykle pomocne i bardzo często ułatwiają wszelkie decyzje.
Bardzo często w wyborze niani pomaga… intuicja. Przeczucie, że osoba z którą rozmawiamy jest kompetentna, że dogada się z naszym dzieckiem i wzbudziła zaufanie jest bardzo ważne – zwłaszcza, jeśli rozmawiamy z kilkoma kandydatami. Bardzo często to właśnie emocje i odczucia są decydującym argumentem, przemawiającym na korzyść przyszłej opiekunki.
Nie tyle odpowiedzi, co sposób ich udzielania może być dużą inspiracją i podpowiedzią. Jeśli w rozmowie odczuwamy przyjazne nastawienie, cierpliwość i ogólnie rozumiane “ciepło” – być może będzie to najlepszy sygnał, że przyszła niania dogada się z dorastającym maluchem.
Zapytaj nianię czy chciałaby poznać Twoją córkę i/lub syna. Zobacz w jaki sposób się z nim zapozna, jak się przedstawi, co robi i w jaki sposób zareaguje sam maluch. Bardzo często to nasze dziecko może dać nam najcenniejszą informację, np. reagując z ciekawością na nowo poznaną osobę. Jeśli niania odmówi – otrzymasz bardzo cenną wskazówkę, która może być decydująca w tym zakresie.
Sprawdź polecenia i dobre słowa od rodziców, którzy współpracowali z nianią przed Tobą. Zobacz jakie cechy są szczególnie podkreślane, co cenili sobie byli pracodawcy i czy istnieje możliwość osobistej weryfikacji tych opinii.
Podczas rozmowy zwróć uwagę na pewne sygnały i zachowania, które mogą świadczyć, że rekrutowana osoba nie jest wystarczająco profesjonalna i doświadczona. Szczególnie alarmująca będzie odmowa np. przebadania pod kątem używek lub niechęć do zapoznania się z maluchem, nad którym będzie toczona opieka. Niejasne i wymijające odpowiedzi również mogą być sygnałem, że przyszła niania nie jest szczera i coś ukrywa.
Dodatkowo, po otrzymaniu referencji zawsze dobrze jest je sprawdzić u źródła – przedzwonić do byłych pracodawców lub zapytać agencję o ich wiarygodność. Pamiętaj, że niania będzie otaczała opieką Twoje największe szczęście – nie bój się więc sprawdzać i nadzorować otrzymywane informacje, zwiększając tym samym poczucie bezpieczeństwa.
Przed ostateczną decyzją nie zapomnij przygotować scenariuszy na alarmujące i niespodziewane sytuacje. Ustal z nianią i zapytaj co by zrobiła, gdyby dziecko zachorowało, wpadło w panikę, pilnie potrzebowało czegoś do szkoły lub się zgubiło. Upewnij się, że niania gotowa jest na takie sytuacje, że ma doświadczenie w niespodziewanych wydarzeniach, że potrafi zachować “chłodną głowę”.
Bibliografia:
[1] Borońska, K. (2014). Rola opiekunki do dziecka-niani i guwernantki-historia i współczesność.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać