Dziecko rozwija się niemalże każdego dnia, poznając nowe faktury, smaki i kolory. Dlatego też tak ważne jest, aby dostarczać mu bodźców i kreatywnych zabawek, które wspierają jego rozwój psychiczny, motoryczny, manualny i edukacyjny. Wśród szczególnie wartościowych i rekomendowanych jest piasek kinetyczny, który wspiera kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne dziecka. Ta niepozorna zabawka dostępna jest nie tylko na sklepowych półkach – co zdolniejsi rodzice mogą zrobić go samodzielnie, wykorzystując kilka prostych i szeroko dostępnych produktów.
Jeśli więc szukasz zabawki, która pobudza dziecko, nie brudzi rąk czy dywanu, a przy tym zapewnia dużo zabawy – spróbuj wykonać ją samodzielnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie sprawdzony piasek kinetyczny przepis, dzięki któremu z powodzeniem stworzysz niezwykle atrakcyjną przestrzeń do zabawy.
Spis treści
TogglePiasek kinetyczny jest formą “zabawki”, która przypomina nieco klasyczny piasek z piaskownicy. Jej zasadniczą różnicą jest obecność polimerów, dzięki którym ‘nowy’ piasek jest nieco bardziej zbity i związany. Tworzona w ten sposób masa przypomina nieco ciastolinę i plastelinę, z tą różnicą, że forma ta nie barwi rąk i ubrań, a przy tym bardzo łatwo schodzi z różnych powierzchni. Piasek można również przesypywać, formować w jedną zbitą masę i przenosić, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w podróży, w domu, jako atrakcja i alternatywa dla innych, popularnych zajęć – tj. książek, kolorowanek, puzzli.
Wśród głównych zalet piasku kinetycznego wymienia się m.in.:
Klasyczny piasek, ze względu na swoją konsystencję i formę, nie jest odpowiednią zabawką dla noworodków i maluszków, które mają w zwyczaju wkładać większość zabawek i elementów do buzi.
Nowa forma jest dużo bezpieczniejsza, ale ze względu na skład i konsystencję, zaleca się używać jej w przypadku dwuletniego (i starszego) dziecka, które już wykazuje się zainteresowaniem wobec zabawek manualnych i sensorycznych[1]. Maluch w tym wieku będzie również wiedział jak korzystać z tej formy zabawy i z pewnością znajdzie dla niej nowe, kreatywne zastosowanie.
Najczęściej jednak dzieci używają go, do:
W proces tworzenia piasku kinetycznego warto zaangażować malucha, który uzna to za część zabawy i budowania więzi z rodzicem. Przepis na stworzenie piasku jest bardzo prosty, dlatego bez obaw możesz pobawić się w “małego chemika” wraz ze swoją pociechą. Zatem, poznaj piasek kinetyczny przepis!
Do przygotowania tej nowej zabawki potrzebować będziesz:
Proces tworzenia jest równie prosty co składniki. Przygotuj dużą miskę i wsyp do niej mąkę ziemniaczaną. Następnie dodaj oliwę i wybrany barwnik. Porządnie wymieszaj utworzoną konsystencję, tak, aby rozprowadzić barwnik po całej formule. Rób to tak długo, aż konsystencja stanie się przyjemnie miękka i wilgotna. Gotowe!
Rozłóż kolorowy pasek na np. plastikowych pokrywkach od pudełek lub w pustym, nadmuchiwanym basenie. Daj dziecku kilka foremek i obserwuj jak tworzy nowe, kolorowe formy.
Oczywiście alternatywą dla domowego piasku kinetycznego są gotowe produkty, które znajdziesz w supermarketach czy sklepach z zabawkami. W ofertach popularnych marek dostępne są zarówno zestawy z wielokolorowymi piaskami, jak i duże kubeczki wypełnione tylko jedną barwą. Cena piasku kinetycznego uzależniona jest od gramatury i ewentualnych, dodatkowych elementów – np. foremek, brokatu i walizeczek. Klasyczny, prosty piasek kinetyczny kosztuje poniżej 20 zł. Piasek kinetyczny zestaw kosztować może powyżej 100 zł.
Bez obaw! Piasek kinetyczny jest jednym z najbezpieczniejszych zabawek na współczesnym rynku. Ich formuła i użycie jadalnych produktów (zwłaszcza w przypadku domowego piasku) nie wpłynie negatywnie na zdrowie czy samopoczucie malca. Problemem może się pojawić, jeśli dziecko zje sporą ilość produktu – wtedy głównymi objawami są wszelkie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W takim wypadku należy udać się do lekarza pediatry, który zaleci dalsze postępowanie. Aby zmniejszyć ryzyko wszelkich, nieprzyjemnych objawów i dolegliwości, pamiętaj, że zabawka ta jest zarezerwowana dla dzieci powyżej 2. roku życia.
Bibliografia:
[1] NIESPOREK-SZAMBURSKA, B. E. R. N. A. D. E. T. A., & HUMANISTYCZNĄ, I. C. B. N. E. Jak w zabawie wspierać integrację sensoryczną?.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać