Depresja poporodowa –objawy, przyczyny i leczenie

Depresja poporodowa –objawy, przyczyny i leczenie

Uczucie smutku i przygnębienia po ciąży to częsty objaw u kobiet, które urodziły. Więcej obowiązków oraz stres z tym związany to emocje towarzyszące młodej mamie. Jednak jeśli takie odczucia z dnia na dzień coraz bardziej się nasilają, jest to niepokojące. Odbija się to na codziennym samopoczuciu, zdrowiu matki, a także dziecka. Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju, które bardzo często dopada kobiety po porodzie. Jak ją rozpoznać i czym się objawia? O tym poniżej.

Depresja poporodowa – objawy

Początkowo młoda mama może czuć przygnębienie oraz pustkę. Często objawy są bagatelizowane, dużo więcej nowych obowiązków może być przytłaczające. Jednak nie warto odsuwać problemów na dalszy plan. Tłumienie w sobie emocji oraz odsuwanie swoich problemów i odczuć, może tylko pogorszyć sprawę. Depresja poporodowa nie jest trudna w rozpoznaniu: zmienne nastroje, płacz bez konkretnego powodu oraz rozdrażnienie odbija się na cierpiącej kobiecie, a także na jej rodzinie.

Objawy niosą za sobą trudności w codziennym funkcjonowaniu, na przykład problemy z koncentracją, a nawet pamięcią – kobieta często zapomina o istotnych rzeczach, zdarza się nawet, że zaniedba obowiązki związane z opieką nad urodzonym dzieckiem. Przy tym często ma problemy ze snem – odczuwa cały czas zmęczenie bądź towarzyszy jej niemożność snu.

Chora bardzo często rezygnuje z rzeczy, które kiedyś sprawiały jej ogromną satysfakcję, traci zainteresowanie czynnościami, a także wycofuje się z życia towarzyskiego. Unika bliskich jej osób oraz izoluje się od rodziny. Nierzadko odsuwa się od nowo narodzonego dziecka, nie mając ochoty opiekować się nim lub czuje, że robi coś nie tak. Uważa, że jest złą matką i nie nadaje się do opieki nad niemowlakiem.

Objawy depresji poporodowej mogą minąć same, jednak nie warto na to liczyć. Psychiczne samopoczucie kobiety może odbić się na jej zdrowiu, mogą doskwierać nawet bóle fizyczne na przykład migrena, problemy gastryczne oraz bóle mięśni. Nasilające się objawy utrudniają życie, z czasem kobieta może odczuwać niechęć do własnego dziecka i dopuścić się do jego skrzywdzenia.

Depresja poporodowa – przyczyny

Po porodzie poziom hormonów po pewnym czasie sam się stabilizuje. Jednak estrogen i progesteron spada w szybkim tempie prowadząc przy tym do zmian chemicznych w mózgu. Może mieć to wpływ na złe samopoczucie po ciąży. Jednak niekoniecznie musi od razu prowadzić do depresji poporodowej. Każda kobieta w pewnym stopniu jest na nią narażona, jednak najczęściej objawia się u kobiet, które doświadczyły tego stanu w poprzedniej ciąży oraz u kobiet, które przed ciążą mogły doświadczyć depresji lub innych zaburzeń na podłożu psychicznym.
Dużo bardziej narażone na depresję są też kobiety, które podczas ciąży doświadczyły dużo stresu (przemoc, śmierć bliskiej osoby, komplikacje podczas ciąży itp.) oraz mające problemy z alkoholem i innymi używkami (w czasie ciąży oraz przed nią).

Jak leczyć depresję poporodową?

Przede wszystkim nie warto leczyć się na własną rękę. Najlepiej zasięgnąć fachowej porady u lekarza, który powinien początkowo zdiagnozować depresję poporodową u kobiety. W ten sposób specjalista dobierze odpowiednią metodę leczenia. Najczęściej jest to terapia z psychologiem – rozmowa pomoże młodej mamie zrozumieć swój problem, obawy i przede wszystkim pozbyć się depresji i na nowo czuć się dobrze. Innym sposobem są leki antydepresyjne, działające na związki chemiczne w mózgu. Leki koniecznie muszą być dobrane indywidualnie do konkretnego przypadku, ponieważ nie każdy lek może być stosowany podczas karmienia piersią.

Poza leczeniem farmakologicznym niezbędna jest pomoc rodziny oraz przyjaciół. Mogą stać się wsparciem dla młodej mamy w codziennych zadaniach i zachęcać do terapii. W Internecie można natknąć się na fora internetowe dedykowane kobietom w czasie ciąży oraz po porodzie. Można tam wymieniać się swoimi radami oraz problemami z jakimi na co dzień zmierzają się kobiety po ciąży. W ten sposób można zobaczyć, że objawy depresji dotyczą wielu dziewczyn i jest to normalne, na pewno nie powinno być powodem do wstydu.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *