Woda rodzynkowa jak sama nazwa wskazuje powstaje z przegotowania rodzynek. O jej właściwościach najwięcej wiedzą osoby, które na co dzień borykają się z problemami z trawieniem. Rodzynki to nic innego jak suszone winogrona, zaliczane do bakalii. Są dużo mniejsze niż świeże owoce i posiadają pomarszczoną fakturę, ponieważ w procesie suszenia tracą wodę. Są używane w kuchni szczególnie do ciast, musli i owsianek. Niestety mimo swojego dobrego smaku, nie są lubiane szczególnie przez najmłodszych. Woda przygotowana po ich przegotowaniu jest szczególnie bogata w błonnik, dzięki czemu wspomaga przemianę materii i reguluje pracę jelit oraz dodaje energii. Badania potwierdzają, że jest sprzymierzeńcem w walce z chorobami wątroby. Wspomaga pracę jelit i zapobiega powstawaniu komórek nowotworowych. Szczególnie zalecane jest stosowanie rodzynek rano, obniżają one poziom cholesterolu, a dzięki nim można uniknąć zaparć.
Spis treści
ToggleWoda rodzynkowa jest źródłem wielu witamin i minerałów. Rodzynki są zaliczane do bioflawonoidów, czyli antyoksydantów. Dzięki czemu przyczyniają się do ochrony przed wieloma chorobami takimi jak nowotwory, zaburzenia pracy serca, zaburzenia pracy wątroby, a także chronią przed wolnymi rodnikami. Z właściwości rodzynek mogą korzystać osoby, które borykają się z problemem hormonu tarczycy, Rośliny te jako jedne z niewielu zawierają jod, który przyczynia się do zmniejszania i prawidłowej pracy tego organu. Co ciekawe woda rodzynkowa wpływa również na zęby, dzięki jej regularnemu piciu można uniknąć próchnicy, na którą w Polsce cierpi co trzecie dziecko. Dzieje się tak za sprawą kwasu oleanolowego, aldehydu oleanolowego oraz 5-hydroksymetylo-2-furfuralu, czyli związków które zawiera woda rodzynkowa. Zwalczają one bakterie, które są odpowiedzialne za choroby dziąseł oraz psucie się zębów. Woda rodzynkowa pomaga również walczyć ze zmęczeniem i stresem. Można przeczytać, że aby poczuć się lepiej wystarczy przez 4 dni spożywać napój.
Woda rodzynkowa pomaga również w detoksykacji wątroby, która łącznie z nerkami jest odpowiedzialna za oczyszczanie krwi i wydalanie toksyn. Wspomagają eliminację metali ciężkich, które mogą być przyczyną wielu poważnych chorób. Organy takie jak wątroba czy jelita mogą nie działać prawidłowo, w wypadku gdy stosujemy nieodpowiednią dietę i nadmiar spożywanego tłuszczu. Woda rodzynkowa wspomaga produkcję soków żołądkowych, dzięki czemu pokarmy są szybciej trawione. Jej zalety można odczuć już po dwóch dniach stosowania. Aby ją przygotować należy dokładnie przemyć rodzynki. Najlepiej wybrać te, które są naturalne, jeśli, korzystamy ze sklepowych warto wybrać te, które najmniej się błyszczą. Wlać wodę do garnka i zagotować, następnie dodać do niej szklankę rodzynek ( około 150g ). Całość należy gotować przez około 20 minut. Miksturę najlepiej zostawić na 12 godzin do ostygnięcia i przegryzienia. Po tym czasie należy ją odcedzić i ponownie podgrzewać. Tak przygotowany napój jest gotowy do spożycia. Warto pamiętać, że wodę rodzynkową najlepiej spożywać na czczo, nigdy zimną. Pierwszy posiłek można zjeść po upływie około pół godziny. Kurację rodzynkową można powtarzać co miesiąc.
Wielu naukowców potwierdza, że woda rodzynkowa ma korzystny wpływ na narządy wewnętrzne. Opinie te poparte są również na ocenach wielu internautów i osób, które stosowały kuracje rodzynkowe. Ma ona dobry wpływ szczególnie na wątrobę, układ trawienny i jelita. Poprawia ogólne samopoczucie i zapobiega powstawaniu cholesterolu. Dla najmłodszych jest dobra jako napój zapobiegający próchnicy.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać