Makaron sojowy kojarzy się przede wszystkim z kuchnią azjatycką. Jego nazwa jednak jest bardzo mylna, ponieważ nie jest on wytwarzany z soi. Ponoć w Azji długość jego nitek jest symbolem długiego życia. Z czego więc produkowany jest ten rodzaj makaronu oraz jakie posiada właściwości?
Makaron sojowy największą popularnością cieszy się w krajach azjatyckich, zaś produkowany jest ze skrobi zielonej fasoli mung, skrobi ziemniaczanej, a nawet batatów. Nie wymaga on gotowania, ponieważ po zalaniu wrzątkiem pęcznieje i po kilku minutach nadaje się już do spożycia. Wtedy też zmienia kolor na przezroczysty, stąd też bywa nazywany również „glass noodles”.
Charakteryzuje się on długimi i cienkimi nitkami, które są bardzo sztywne. Japończycy nazywają je „wiosennym deszczem” i przyrządzają je najczęściej ze skrobi ziemniaczanej. W Wietnamie zaś można spotkać się z dwoma wersjami: chińską – wytwarzaną ze skrobi fasoli mung oraz ich własną, do produkcji której używa się skrobi z egzotycznych kwiatów, zwanych paciorecznikami. Makaron sojowy cieszy się również dużą popularnością w Malezji, Tajlandii, Indonezji, a także na Filipinach i Hawajach. Od wielu lat przygotowywany jest także w Indiach. Tam do jego produkcji używa się skrobi pochodzącej z maranty trzcinowej. Makaron ten można odnaleźć także w wersji przygotowywanej na bazie mąki sojowej.
Spis treści
ToggleMakaron sojowy jest bardzo dobrą alternatywą dla osób będących na diecie, ponieważ zawiera mało kalorii. Porcja 100 gram suchego makaronu kryje w sobie około 170 kcal, jednak po obróbce cieplnej jego kaloryczność nieco spada.
Jest on również dobrym rozwiązaniem dla osób, które są na diecie bezglutenowej oraz cukrzyków, ponieważ posiada niski indeks glikemiczny. Wynosi on 30, przy czym, dla porównania, w przypadku zwykłego makaronu pszennego, liczba ta wzrasta aż do 70. Z racji tego, że jest lekkostrawny, nie obciąży on zbytnio naszego żołądka.
Co więcej, w makaronie sojowym odnajdziemy mało tłuszczu, a bardzo dużo białka oraz węglowodanów złożonych, które bardziej służą naszemu organizmowi. Ponadto zawiera on w swoim składzie witaminę PP, E, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy w nim także składniki minerale, takie jak: sód, cynk, potas, żelazo, wapń i fosfor.
Ze względu na wszystkie te właściwości jest bardzo dobrym zamiennikiem makaronu zwykłego, który nie każdy może spożywać. Jeśli chodzi o jego cenę, waha się ona od 2 do 3 zł za 100 gramów.
W odróżnieniu od tradycyjnych makaronów, sojowego nie trzeba gotować. Wystarczy jedynie zalać go wrzątkiem i odstawić na kilka minut pod przykryciem. Czas ten jest bardzo różny i zależny od grubości makaronu. Cienkie nitki potrzebują z reguły 3 minut, zaś grube wstążki nawet 7. Jeśli chcemy później podsmażyć makaron na patelni, nie należy trzymać go we wrzątku dłużej niż 5 minut.
Makaron sojowy będzie doskonałym dodatkiem do bardzo aromatycznych, pikantnych dań, ponieważ sam w sobie jest bardzo delikatny. Bardzo dobrze komponuje się z kurczakiem, krewetkami, mlekiem kokosowym, sosem sojowym, kurkumą, kolendrą, curry, a nawet wegańskim tofu.
W kuchni azjatyckiej jest on używany przede wszystkim jako dodatek do popularnych sajgonek oraz do różnego rodzaju zup. Czasem stosowany jest również jako zamiennik makaronu ryżowego w klasycznym, pochodzącym z Tajlandii Pad Thai.
Do przygotowania 2 porcji potrzebujemy:
Jak widać makaron sojowy można zestawiać z wieloma produktami, dzięki czemu powstaną ciekawe kompozycje smakowe. Jest on nie tylko zdrowy, ale przede wszystkim smaczny, uniwersalny oraz szybki w przygotowaniu.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać