Mięso z królika niestety nie jest szczególnie popularne w Polsce. To wielka szkoda, ponieważ jest to mięso polecane przez dietetyków zarówno za jego wartości odżywcze, jak i walory smakowe. Polecane jest szczególnie małym dzieciom, alergikom i chorym na serce.
Spis treści
TogglePolska jest czołowym producentem mięsa króliczego w Europie. Prawie 90% trafia na eksport do krajów zachodnich. W Polsce jego spożycie jest bardzo małe – wynosi około pół kilograma na osobę rocznie. Dla porównania, w Belgii są to 2 kg, w Hiszpanii i Francji około 5 kg, a we Włoszech aż 6 kg. Jednak odnotowujemy stopniowy wzrost zainteresowania tym mięsem w naszym kraju. Nasze niskie spożycie jest wynikiem polskich przyzwyczajeń i tradycji kulinarnych. Polacy jednak najczęściej sięgają po mięso drobiowe i wieprzowe. Bez wątpienia, wpływ na wartość spożycia mają też uprzedzenia wobec króliczego mięsa – królik dla wielu osób jest po prostu zwierzątkiem domowym, takim samym, jak kot czy pies, a nie pożywieniem. W dawnych czasach mięso królicze było postrzegane jako pokarm dla ubogich.
Mięso królicze jest mięsem delikatnym i lekko strawnym. Charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu (3 – 6%) i wysoką zawartością białka (20 – 25%). W 100 g mięsa gotowanego znajduje się około 114 kcal. Plusem tego mięsa jest również jego bardzo duża strawność – aż 90% białka jest przyswajalne przez człowieka. Charakteryzuje się bardzo dobrym składem kwasów tłuszczowych i wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, co sprawia, że jego spożycie zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawałów i chorób sercowo – naczyniowych.Nie bez znaczenia jest też niska zawartość cholesterolu (35 – 50 mg/100 g).
Mięso z królika będzie dobrym wyborem w przypadku osób cierpiących na dnę moczanową, ponieważ dostarcza ono małą ilość puryn, czyli związków azotowych odpowiedzialnych za powstawanie kryształków kwasu moczowego w stawach. Ponieważ królicze mięso nie wywołuje reakcji alergicznych, będzie najodpowiedniejsze dla alergików w każdym wieku. Mogą je bez przeszkód również jeść osoby z chorobami autoimmunologicznymi. Wysoka wartość odżywcza oraz lekkostrawność sprawiają, iż mięso to szczególnie jest polecane dzieciom od szóstego miesiąca życia – jako pierwsza mięsna potrawa. Polecane jest również osobom zmagającym się z chorobami układu pokarmowego, osobom w podeszłym wieku i osłabionym chorobami oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Ze względu na niską zawartość tłuszczu, cholesterolu i homocysteiny oraz sporą zawartość kwasu linolenowego, mięso polecane jest osobom, u których istnieje zwiększone ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego.
Najlepsze mięso otrzymuje się z młodych zwierząt, natomiast mięso ze starszych zwierząt jest łykowate i ma inny zapach. Mięso z królika można przyrządzić na wiele sposobów, jednak chyba najbardziej popularną potrawą jest pasztet z królika. Przed obróbką termiczną mięso musi skruszeć, aby nie było twarde i łykowate, a proces ten trwa około dwóch dni. Mięso warto też zabejcować, aby mięso było smaczniejsze. Bejcowanie takie polega na zanurzeniu mięsa w zalewie z octu winnego, czerwonego wina i oliwy z przyprawami. Oczywiście w przypadku potraw dla dzieci, bejcowanie pomijamy. W tym przypadku najlepszą opcją będzie ugotowanie królika w rosole lub przyrządzenie pulpecików z mielonego mięsa.
Warto zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić mięso z królika na stałe do swojego jadłospisu. Nie dość, iż jest ono dużo zdrowsze w porównaniu do innych rodzajów mięs, to jest przy tym naprawdę bardzo smaczne i można je przyrządzić na wiele ciekawych sposobów. Dzięki dużej zawartości kwasu linolenowego, którego spożycie chroni przed miażdżycą i innymi chorobami układu krążenia, jedzenie to jest niejako profilaktyką przed tymi chorobami.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać