Dynia piżmowa jest jedną z roślin, które nie często królują na stołach u polaków… a to wielki błąd!
Dynia, pochodząca z Ameryki Środkowej, ma ogromne właściwości i wartości odżywcze, stąd znajduje wiele zastosowań w kuchni – można ją wykorzystać do przygotowania niebywałych dań, nawet takich jak frytki czy ciasta i ciasteczka. W Polsce nie jest często uprawiana, ale pomimo tego obecnie zupa z dyni jest jesiennym hitem wśród osób dbających nie tylko o linię ale także o różnicowanie składników odżywczych. Dynia świetnie smakuje wyjęta prosto z piekarnika i nadaje się idealnie do różnego typu podgrzewanych dań z powodu swojego nietypowego słodkiego smaku. Bardzo często nazywana jest warzywem, jednakże w rzeczywistości jest to owoc.
Spis treści
ToggleDo tej pory była bardzo rzadko kupowana, jednakże w ostatnich latach pojawia się coraz częściej w wielu marketach i sklepach z asortymentem warzywno – owocowym. Jest to roślina bogata w wiele witamin i mikroelementów – między innymi w witaminę A, E, tiaminę, potas czy istotny dla ludzkiego organizmu błonnik. Dynia najczęściej pojawia się w okresie jesiennym, jeszcze przed mrozem i okresem zimowym. Można przechowywać ją przez całą zimę, a także dobrze znosi niskie temperatury – można ją zamrozić i użyć wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Dynia jednocześnie wpływa na doskonałe trawienie, obniża ciśnienie krwi, a także wzmacnia włosy i skórę. Im dłużej „leży”, tym bardziej nabiera lepszego smaku, dlatego można ją przechowywać nawet do kilku miesięcy. Dynia jest polecana dla osób odchudzających się z powodu niskokaloryczności , ale warto uważać na wysoki indeks glikemiczny. Już zaledwie jedna pełna szklanka dyni to około 7 g gram błonnika – co powoduje, iż jest idealną rośliną do utrzymywania właściwej pracy jelit. Oznacza to, iż zapobiega zaparciom a przede wszystkim problemom gastrycznym. Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, cukrzycy czy nadwagi. Jednocześnie wpływa na właściwą pracę naczyń krwionośnych a także uszczelnia naczynia włosowate.
Dynia piżmowa różni się od zwykłej dyni przede wszystkim smakiem i aromatem. Ma intensywniejszy i słodszy smak oraz przyjemny, muszkatołowy aromat, stąd pochodzi jej nazwa.
Kolejną różnicą między nimi jest kształt i wygląd. Dynia piżmowa ma zazwyczaj bardziej okrągły kształt i jest mniejsza od zwykłej dyni. Jej skórka jest również bardziej gładka i miękka.
Warto również zaznaczyć, że dynia piżmowa jest bardziej mięsista i mniej włóknista niż zwykła dynia, co czyni ją idealną do przygotowywania zup, puree z dyni oraz ciast.
Dynia piżmowa – podobnie jak inne dynie, musi zostać obrana, ponieważ jej gruba skórka nie nadaje się do spożycia – wyjątkiem jest dynia Hokkaido. Dynię myjemyć, a potem odcinamy zbędne końcówki. Następnym krokiem jest pokrojenie na dwie części i wybieramy miąższ ze środka. Do wybrania pestek warto użyć dużej łyżki. Taka dynia jest już gotowa do dalszych obróbek, jednakże warto podzielić ją na jeszcze mniejsze kawałki – po wykonaniu powyższych kroków można przejść do przyrządzania czy częściowego zamrożenia – z zamysłem do późniejszego użycia. Ostatnim krokiem jest odcięcie pozostałości ze skórki – łatwiej będzie to zrobić po upieczeniu dyni w piekarniku.
Dynia piżmowa jest świetnym produktem, którego można użyć do wielorakich dań, za szerokie zastosowanie w kuchni. W połączeniu z cynamonem czy syropem klonowym jej smak będzie jeszcze bardziej wyrazisty. Można użyć również octu balsamicznego czy aromatycznych ziół i przypraw. Dynię można wykorzystywać do wielu dań, między innymi :
Dynia jest wspaniałym dodatkiem a także może zastąpić pełnowartościowe danie – dlatego warto ją spożywać dla zachowania zrównoważonej diety.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać