Każdy, kto zajmuje się sportem zawodowo lub rekreacyjnie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która nie tylko będzie bogata w witaminy i minerały, ale także wspomoże budowę, regenerację i prawidłową pracę wszystkich mięśni. Najlepiej o to zadbamy, gdy dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość białka, a wiadomo, że najlepszym jego źródłem jest mięso. Dobrze, jeśli będzie ono łatwo strawne i nietłuste. W powyższe wymagania doskonale wpisuje się mięso z piersi kurczaka – popularny i łatwo dostępny składnik wielu dań, zarówno na polskich stołach, jak i na świecie, często wskazywany jako bazowy produkt w żywieniu sportowców. Dlaczego warto po niego sięgnąć?
Spis treści
TogglePojedynczy, średniej wielkości filet waży 200-205 g i dostarcza organizmowi ok. 350 kcal. Aby łatwiej można było sobie wyobrazić zawartość kcal w piersi z kurczaka, posłużymy się przykładem – jest to mniej więcej tyle, ile zawierają łącznie 4 plasterki sera lub 6 jabłek. Żeby spalić tyle kalorii, należałoby jeździć przez 50 minut na rowerze lub biegać przez 40 minut.
Warto dodać, że na wartość energetyczną tego mięsa składa się przede wszystkim białko, a także niewielkie ilości tłuszczu, dzięki czemu jest ono trawione przez nasz organizm z łatwością.
Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat wartości odżywczej mięsa z piersi kurczaka w 100 g produktu:
Wartość energetyczna (kcal): 164
(Źródło: USDA)
Dodatkowo w mięsie z piersi kurczaka znajdują się takie minerały, jak potas, magnez, fosfor, cynk czy żelazo oraz witaminy A, E i te z grupy B oraz foliany. Ich zawartość w 100 g mięsa przedstawia się następująco:
Makro- i mikroelementy:
Witaminy:
Powyższe wartości dotyczą mięsa w postaci surowej, nie poddanego obróbce. Mogą one ulec zmianom w zależności od tego, w jaki sposób i z jakimi dodatkami przyrządzimy potrawę na bazie filetu. Mięso łatwo grillować, smażyć oraz gotować. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek oraz makaronem.
Na podstawie powyższych danych można zauważyć, że mięso to jest przede wszystkim doskonałym źródłem białka, czyli podstawowego budulca naszych mięśni, w związku z tym powinno być często wybierane przez osoby trenujące sporty, zwłaszcza zawodowo. Szacunkowo zapotrzebowanie sportowca na ten element diety wynosi nawet do 2 g/1 kg masy jego ciała. Spożycie filetu bardzo dobrze zatem uzupełnia wszelkie niedobory tego makroskładnika.
Dodatkowo mięso jest nietłuste, co czyni je łatwo strawnym dla organizmu. Dzięki temu ma ono zastosowanie w diecie mającej za zadanie redukcję tkanki tłuszczowej.
Jego spożywanie powinny rozważyć również osoby zmagające się z takimi chorobami, jak refluks żołądkowo-przełykowy, miażdżyca, nowotwory czy choroby wątroby.
Pierś z kurczaka jest stosunkowo tania i bardzo łatwo dostępna, a odpowiednio przyrządzona zadowoli podniebienie każdego smakosza. Można upiec pierś z kurczaka w piekarniku, ugotować czy usmażyć na grillu z dodatkiem warzyw – możliwości jest mnóstwo, a w sieci znajdziemy wiele inspiracji na smaczne i zdrowe dania z użyciem tego składnika. Poniżej podajemy propozycję idealnej potrawy na obiad dla całej rodziny.
Przepis na „Soczysta pierś z kurczaka z piekarnika”
Składniki:
Przygotowanie:
Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 220 stopni C. Blachę wykładamy papierem do pieczenia lub folią aluminiową i smarujemy tłuszczem. Wyłożyć mięso. Delikatnie rozbić je tłuczkiem (nie za mocno) i także posmarować olejem lub oliwą. Wymieszać przyprawy razem z cukrem i rozetrzeć je równomiernie na mięsie. Następnie włożyć filety do piekarnika i piec ok. 20-25 minut. Po upieczeniu i wyjęciu blachy z filetami, odczekać kilka minut, aby mięso odpoczęło. Dopiero wtedy można je pokroić. Tak przygotowane mięso można podawać z ryżem i dodatkiem ulubionych warzyw.
Warto nadmienić, że mimo powszechnego uznania, jakim cieszy się mięso z piersi kurczaka w żywieniu dietetycznym, coraz mniej konsumentów jest skłonnych je kupować, zwłaszcza w większych marketach spożywczych. Pochodzi ono zazwyczaj od właścicieli dużych zakładów mięsnych, w których nierzadko dochodzi do zamęczania ptactwa przez faszerowanie go wszelkiego rodzaju antybiotykami, powodującymi znaczny przyrost ich masy mięśniowej w krótkim czasie. Prawo polskie dopuszcza ich stosowanie, ale jedynie wtedy, gdy hodowca stwierdzi wystąpienie w jego hodowli chorób wymagających zastosowania antybiotyku. Nie zawsze jednak jest ono respektowane. Świadomość konsumencka stopniowo rośnie, choć powoli, i w marketach można już natknąć się na mięso pochodzące z chowu zagrodowego, ale wciąż nie jest zbyt widoczne.
Aby nie dać się oszukać, należy zatem uważnie przyjrzeć się strukturze mięsa. Jeśli na jego powierzchni zauważymy dużo białych pasków (tzw. marmurkowata struktura), może to oznaczać, że zwierzę prawdopodobnie cierpiało na przyrost mięśni. Warto też upewnić się, skąd dane mięso pochodzi.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać