Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, powstały na skutek fermentacji octowej alkoholu. Jest wykorzystywany między innymi jako dodatek do potraw. W sklepach można dostać jego różne rodzaje, jak na przykład ocet jabłkowy, ocet ryżowy, ocet balsamiczny i najbardziej popularny ocet spirytusowy o stężeniu 6 i 10 procentowym. Często jest dodawany do zup, sałatek oraz kiszonek. Jednak czy ocet ma faktycznie taki zdrowotny wpływ na organizm? Czytaj dalej!
Spis treści
ToggleOcet słynący ze swoich zdrowotnych właściwości to ocet jabłkowy, który jest doceniany na całym świecie. Lekarze oraz dietetycy radzą, aby dodawać go, mając problemy z układem pokarmowym. Sprawdzi się przy rozstroju żołądka oraz biegunkach spowodowanych infekcją bakteryjną. Naukowcy twierdzą, że ocet jabłkowy w swoim składzie ma pektynę, która pomaga zniwelować skurcze jelit. Mając problemy gastryczne, zamiast stosować leki, wystarczy, że wypijesz ocet rozcieńczony z wodą (zastosuj 2 łyżki stołowe octu na pół szklanki wody, aby poprawić smak, dodaj miodu).
Ocet może pomóc przy infekcji gardła. Gdy ból się nasila, wystarczy, że zastosujesz płukankę octową. Dzięki swoim właściwościom dezynfekującym, świetnie radzi sobie z bakteriami, wirusami i zarazkami. Wystarczy wymieszać 1/4 szklanki octu z taką samą ilością wody i regularnie płukać bolące gardło. Ocet sprawdzi się również przy przeziębieniu. Podczas choroby często towarzyszy męczący katar, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zbierający się śluz utrudnia oddychanie i zapycha nos. Ocet, który jest źródłem potasu pomaga rozrzedzić wydzielinę oraz uspokaja męczące objawy przeziębienia.
Ponadto dzięki potasowi oraz aminokwasom, spożywanie octu może pomóc zniwelować uczucie zmęczenia. Produkt ten jest doceniany nawet przez sportowców, wielu z nich przyznaje, że dodają jego niewielką ilość do koktajlu zabieranego na siłownię. Dlaczego to robią? Wysiłek fizyczny powoduje gromadzenie się kwasu mlekowego w organizmie, a napój z dodatkiem octu pozwala złagodzić ten proces, dzięki czemu możesz cieszyć się treningiem dłużej bez uczucia zmęczenia.
Jak widzisz ocet ma wiele dobroczynnych właściwości i jest świetnym domowym sposobem na radzenie sobie z problemami zdrowotnymi. Jednak można czerpać z niego korzyści tylko wtedy, gdy jest właściwie stosowany. Jeśli stosujesz leki lub cierpisz na przewlekłą chorobę, domowe leczenie octem może nieść za sobą bardzo duże ryzyko.
Przede wszystkim jeśli zbyt często spożywamy ocet, mogą na tym ucierpieć nasze zęby. Niestety przyczynia się on do uszkodzenia szkliwa zębów. Dzieje się tak szczególnie, gdy ocet jest nierozcieńczony lub słabo rozcieńczony.
Jak już wiesz, ocet może pozytywnie wpływać na układ pokarmowy. Jednak pamiętaj, że ocet nie wyleczy choroby, a jedynie pomoże zniwelować dyskomfort lub ból na jakiś czas. Jeśli od dłuższego czasu masz problem z trawienie, bądź złym samopoczuciem po posiłkach wybierz się do lekarza, aby uzyskać profesjonalną poradę. Zbyt częste spożywanie octu i leczenie się na własną rękę może pogorszyć sprawę i zafundować niestrawności i zgagę.
Doraźne stosowanie octu – od czasu do czasu – jest zdrowe i nie powinno nieść za sobą skutków ubocznych. Pamiętaj jednak, aby czytać etykiety i wybierać wyłącznie ocet pasteryzowany. Niepasteryzowany jest zwyczajnie niebezpieczny dla zdrowia. Nie poleca się jego spożywania przede wszystkim kobieto w ciąży oraz starającym się o dziecko.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać