Odpowiednie żywienie swojej pociechy ma kluczowe znaczenie w kontekście rozwoju, zdrowia, budowania właściwych nawyków. Starannie stworzony jadłopis ma na celu dostarczać odpowiednich witamin i makroskładników, jednocześnie “ucząc” organizm nowych produktów i potraw.
BLW – a właściwie “Baby Led Weaning” – to metoda karmienia, która rośnie na swojej popularności. Jego forma jest niezwykle innowacyjna i stanowi za ciekawą alternatywą dla klasycznego, stopniowego karmienia przy użyciu łyżeczki.
Na czym dokładnie polega metoda BLW? Dla kogo jest zalecana i jakie zalety za sobą niesie? Jakie potrawy wpisują się w jej założenia? Sprawdźmy!
Spis treści
ToggleBLW to rodzaj metody, która polega na zmianie sposobu karmienia niemowlaka. Jest to dość nowy i nowatorski sposób karmienia, który dedykowany jest zwłaszcza dzieciom w pierwszym roku życia. Pomimo swojej nowoczesności metoda ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem – nie tylko przez rodziców, ale także przez pediatrów i lekarzy.
Metoda ta polega na ominięciu etapu karmienia łyżeczką i podawania tzw. papek. Z oczywistych względów metoda ta dedykowana jest dzieciom, które potrafią już samodzielnie usiąść (tj. po 6. miesiącu życia). Rodzic podaje dziecku różne pokarmy w formie pół-stałej (tj. kasze, warzywa, owoce), przez co dziecko jest w stanie je chwycić rączką i dostarczyć samodzielnie do organizmu. W ten sposób maluch poznaje nowe pokarmy, ich konsystencje, rozpoznaje produkty poprzez różne bodźce. Z czasem powoli zaczyna używać sztućców, pomagając sobie w procesie jedzenia.
Bardzo często w tym samym czasie, oprócz kawałków warzyw i owoców, równolegle dziecko karmi się piersią lub mlekiem z butelki.
Autorzy twierdzą, że już po kilku miesiącach dziecko jest w stanie samodzielnie, bez pomocy opiekuna, zjeść pełny posiłek.
Jak zawsze – nowe metody związane są z zaletami i wadami, które warto poznać jeszcze przed ich wdrożeniem.
Wśród największych zalet BLW wymienia się m.in.:
Krytycy metody BLW wskazują, że ta jest niezwykle niehigieniczna i generuje mnóstwo bałaganu. Zwolennicy klasycznego karmienia twierdzą, że w ten sposób mają większa kontrolę nad porcjami i faktycznym zjadaniem posiłków, dzięki czemu dziecko uczy się spożywania posiłków w spokoju i w czystych warunkach.
Najlepszym sposobem jest tzw. metoda małych kroków. Jeśli nie jesteś pewna, że metoda ta jest odpowiednia, a dziecko będzie umiało się w niej odnaleźć – nie działaj zbyt szybko i gwałtownie. Specjaliści rekomendują, aby zacząć od jednego posiłku (najlepiej obiadu) i w ramach testu analizować preferencje kulinarne dziecka. BLW przepisy wskazują, że najlepiej sprawdzą się gotowane na parze np. 3. różne warzywa. Na początek dobrze jest wybrać marchew, ziemniaka i kalafiora, który pokojony w słupki zostanie podany maluchowi. Dziecko powoli będzie zapoznawać się z nowymi produktami, testując i smakując je w różny sposób. Co ważne – należy podawać te same warzywa przez kilka dni, aby upewnić się, że żaden z nich nie uczula malucha. Ponadto tylko w ten sposób będziesz mogła wysnuć wniosek o preferencjach kulinarnych swojej pociechy.
Z czasem, gdy metoda się sprawdzi, wprowadzaj ją do kolejnych posiłków. Powoli rozwijaj także menu, proponując coraz to nowe owoce i warzywa. Wiele z nich podawać możesz w różnych formach – słupkach i różyczkach, sprawiając, że dziecko będzie zaciekawione nową formą.
Pamiętaj, aby nie popędzać malucha, nie tworzyć presji, obserwować. Pierwsze kroki mogą być trudne, zwłaszcza gdy dziecko nie rozumie co zostało mu podane i w jaki sposób się zachować. Nie denerwuj się więc na powstały bałagan, a zamiast tego analizuj kształtowane preferencje kulinarne.
Metodę BLW należy wprowadzać stopniowo, po wcześniejszej obserwacji malucha. Rekomenduje się, że doskonały jest czas, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć oraz posiada wykształcony odruch chwytny. Według danych jest to najczęściej w okolicach 7. miesiąca życia. Dopiero wtedy, gdy dziecko może zachować stabilną pozycję i zmniejszy ryzyko zadławienia, należy podawać małe porcje ugotowanych warzyw.
Tworząc menu zgodne z założeniami metody BLW ważne jest, aby szukać inspiracji w sprawdzonych źródłach. Jeśli nie wiesz jaka potrawa będzie najlepsza i którą z nich warto wybrać – zapytaj dietetyka lub pediatrę o poradę i inspirację. Wśród szczególnie polecanych jest, np.:
Uwaga! Na początku mięso podajemy wyłącznie gotowane, w większych kawałkach, tak aby maluch mógł je trzymać i ssać. Podobnie zresztą jak makarony, chleby i inne, popularne produkty sypkie. Dopiero na kolejnym etapie wprowadź pasty lub sosy do maczania, upewniając się wcześniej, że główny składnik nie powoduje alergii i niestrawności.
Oczywiście poszczególne składniki i potrawy należy wdrażać stopniowo, poszerzając etapami dietę swojego dziecka. Nie należy od razu wprowadzać wszystkich składników, bowiem w ten sposób możemy zwiększyć ryzyko niestrawności lub alergii. Jeśli nie masz pewności i nie wiesz czy Twój maluch jest już w odpowiednim wieku – zapytaj się lekarza prowadzącego o opinię. Nie zapomnij również kontrolować i nadzorować zachowania malucha, analizując w jaki sposób zachowuje się podczas posiłku (i po nim).
Bibliografia:
[1] Brown, A., Jones, S. W., & Rowan, H. (2017). Baby-led weaning: the evidence to date. Current nutrition reports, 6(2), 148-156.
[2] Rapley, G., & Murkett, T. (2008). Baby-led weaning: Helping your baby to love good food. Random House.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać