Jeśli zależy Ci na prawidłowym rozwoju Twojego dziecka, sprawdź, czy jego dieta zawiera odpowiednią ilość białka. Ten najważniejszy budulec odpowiada za rozwój układu mięśniowego i kostnego. Bez białka nawet prawidłowy wzrok stoi pod wielkim znakiem zapytania. Sprawdź, jakie jest zapotrzebowanie na ten składnik w poszczególnych okresach życia Twojego dziecka i co jest największym źródłem białka.
Białko w diecie dziecka to jeden z najważniejszych składników. Jest niezbędne już od pierwszych dni życia. Białko jest budulcem i bez uzupełnienia diety w ten kluczowy składnik prawidłowy rozwój nie jest możliwy. Noworodki otrzymują go wraz z mlekiem matki, które na każdym etapie rozwoju jest idealnie dopasowane do potrzeb malucha. Jeśli nie karmisz piersią, nie martw się. Mleko modyfikowane jest skomponowane w taki sam sposób, pomimo tego, że powstaje w fabryce. Każdy składnik mleka modyfikowanego jest po to, by zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. A więc do 6 miesiąca każde niemowlę otrzymuje w mleku to, co dla niego niezbędne. Gdy przychodzi czas na rozszerzanie diety, wielu rodziców nie wie, co powinno podawać dziecku na stałe posiłki i jak je komponować. A białko w tym okresie wciąż odgrywa kluczową rolę w rozwoju Twojego dziecka.
Spis treści
ToggleKluczowym składnikiem, który jest wręcz niezbędny do prawidłowego rozwoju, jest właśnie białko. Zbudowane jest ono z aminokwasów. Jak sama nazwa wskazuje, białko buduje organizm człowieka.
Najważniejsze funkcje białka:
Jak sama widzisz, bez białka ani rusz!
W wieku niemowlęcym dziecko potrzebuje ok. 1,77 g dziennie białka. Około 12 miesiąca życia dziecka zapotrzebowanie na ten ważny budulec maleje do 1,14 g dziennie.
Dziecko pomiędzy 1 a 3 rokiem życia potrzebuje ok. 1 g białka w przeliczeniu na każdy 1 kilogram masy ciała dziennie.
Rozszerzanie diety dziecka ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój również po zakończeniu karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym. Górna granica tego procesu nie jest określona. Karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym najczęściej trwa tyle, ile dziecko potrzebuje. Jednak nie oznacza to, że możesz karmić dziecko wyłącznie płynnym pokarmem. Około roku każdy maluch oprócz posiłków płynnych powinien przyjmować również pokarmy stałe. Wybieraj wyłącznie produkty, które są dopasowane do wieku dziecka. Będziesz miała pewność, że ich skład i gramatura są dopasowane do potrzeb Twojego malucha. Zwracaj uwagę również na pochodzenie poszczególnych produktów. Staraj się wybierać przekąski oznaczone unijnym certyfikatem, które pochodzą z ekologicznych hodowli.
I tak dieta dziecka pomiędzy 1 a 3 rokiem życia powinna składać się z 4-5 porcji produktów białkowych każdego dnia. Jeśli Twój maluch pije jeszcze mleko modyfikowane lub Twoje mleko, wlicz je do codziennych posiłków i odpowiednio pomniejsz liczbę porcji.
Do produktów wysokobiałkowych się zalicza:
Oczywiście prawidłowo skomponowana dieta nie może składać się wyłącznie z białka. Twoje dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje również produktów zbożowych, tłuszczowych oraz świeże warzywa i owoce.
I właśnie w taki sposób powinnaś przygotowywać pokarmy stałe dla swojego malucha, by na jego talerzu znajdowały się kluczowe składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Jeśli posiłki dziecka będą źle skomponowane, mogą grozić mu niedobory. A to będzie miało negatywny wpływ na jego zdrowie. Sprawdź, czym one grożą.
Jeśli dieta Twojego maluszka będzie nieodpowiednio skomponowana, w przyszłości może to się znacznie odbić na jego zdrowiu.
Długofalowe niedobory białka mogą być przyczyną:
Krótko mówiąc, jeśli nie zadbasz o prawidłowe żywienie swojego dziecka, w przyszłości może ono być bardziej podatne na rozwój chorób cywilizacyjnych. Obniżona odporność to również ryzyko częstych przeziębień i poważniejszych infekcji.
Liczne badania naukowców dowodzą, że nie tylko niedobór może być groźny dla zdrowia dziecka. Również nadmiar białka w jego organizmie może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia. Zbyt duża ilość budulca w organizmie dziecka może w przyszłości skutkować dysfunkcją pracy nerek. Może być również przyczyną wystąpienia otyłości oraz cukrzycy drugiego typu.
Jak sama widzisz, to, w jaki sposób będziesz komponowała posiłki swojego dziecka, ma ogromny wpływ na jego zdrowie w przyszłości. Odpowiednie ilości białka w organizmie są niezwykle ważne. Na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje nieco inną gramaturę. Często pediatrzy i dietetycy zawartość białka w organizmie dopasowują na podstawie masy ciała. Chłopcy bywają więksi od dziewczynek, więc w tym samym wieku potrzebują więcej białka w przeliczeniu na każdy kilogram masy ciała. Dziewczynki są zazwyczaj drobniejsze, a ich masa ciała jest mniejsza, dlatego zalecenia w spożywaniu białka będą odrobinę mniejsze.
Prawidłowa dieta maluszka ma ogromne znaczenie dla jego dalszego rozwoju. W praktyce łatwiej jest zadbać o dobre nawyki żywieniowe, niż później walczyć z groźnymi chorobami. Pamiętaj, że zdrowa dieta jest złożona z wielu składników. Powinna być zróżnicowana i smaczna. Zachęć dziecko do jedzenia surowych warzyw i owoców. Podawaj je zamiast mocno przetworzonych słodkich przekąsek o wysokiej zawartości cukru. Cukier ma negatywny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Zamiast słodzonych napojów wybieraj wodę. By zmienić jej smak, możesz dodać soku z cytryny lub innych cytrusów. Zwróć uwagę również na ilość ruchu malucha. Nie zachęcaj go do spędzania czasu przed ekranem telewizora. Pamiętaj o codziennych spacerach na świeżym powietrzu, które skutecznie hartują jego organizm. Połączenie tych wszystkich dobrych nawyków sprawi, że Twój maluszek będzie okazem zdrowia.
Bibliografia:
[1] B. Dąbrowska, M. Kołakowska, Świadome żywienie dzieci z poradami dr Ewy Dąbrowskiej, Wydawnictwo WAM, 2021.
[2] M. Dzikiewicz-Polak, Jak zdrowo odżywiać dzieci, Wydawnictwo SMB Sp. z o.o. 2020.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać