Przestań martwić się o to, że znowu, nie wiesz na co poszły zarobione przez Ciebie pieniądze. Jeśli wprowadzisz do swojego życia kilka prostych zasad, już nigdy nie będziesz miała wyrzutów sumienia, że wydałaś zbyt dużo, na swoje zachcianki. Sprawdź, jak zarządzać finansami w życiu osobistym w dobie panującego kryzysu ekonomicznego.
Jeśli po otrzymaniu miesięcznego nagrodzenia za pracę, najpierw ruszasz do galerii handlowej, czas zmienić ten nawyk. Inflacja powoduje, że ceny pędzą do góry i nie nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy to szaleństwo właściwie się skończy. Teraz będzie Ci trudniej niż kiedykolwiek wcześniej oszczędzić pieniądze na „czarną godzinę”. Jeśli zdecydujesz się wprowadzić kilka zmian w zarządzaniu domowym budżetem, możesz w mniejszym stopniu odczuć kryzys ekonomiczny. To najlepszy czas na zmiany!
Spis treści
ToggleNa początku zaprowadzania zmian możesz odczuwać duży dyskomfort związany z pilnowaniem samej siebie. Jednak, gdy Twoje postrzeganie się zmieni, te zmiany wyjdą Ci na dobre.
W jaki sposób myślisz o swoim domu? Zapewne tak, jak większość ludzi – rodzinne gniazdko, domowe ognisko, przytulna atmosfera. Są wśród nas również tacy ludzie, którzy myślą o domu i rodzinie, jak o bardzo dobrze prosperującej firmie, świetnie zaplanowanym budżecie i miesięcznym zestawieniu przychodów z wydatkami.
W końcu pożądane przez wszystkich poczucie bezpieczeństwa to między innymi szeroko pojęta stabilizacja finansowa. Naucz się mądrego zarządzania domowym budżetem i śpij spokojnie nawet wtedy, gdy trafią się niezaplanowane wydatki.
Pierwsza propozycja zarządzania domowym budżetem jest oparta na księdze domowych rachunków. Ten sposób od wielu lat jest powszechnie znany i stosowany nawet przez małe dzieci w Japonii. W tym kraju, podczas nauki w szkole dzieci uczą się, jak prowadzić rejestr wydatków i dochodów. Zapisuje się w nim dosłownie wszystko. Najdrobniejsze kwoty, które każdego miesiąca „opuszczają” domowy budżet tworzą prognozy wydatków na najbliższe miesiące. Niektóre rachunki są cykliczne, inne występują raz lub dwa w roku. Księga prowadzona przez kilka lat umożliwia dokładne zaplanowanie wydatków, które pojawiają się raz na jakiś czas.
Każdy, kto stosuje się do prowadzenia tych prostych zasad, zyskuje:
Drugim sposobem na zarządzanie własnym budżetem domowym jest również prowadzenie miesięcznych zapisków, ale w nieco innej formie. Nie tyle w specjalnej księdze, co na przykład w aktualnym kalendarzu. Najpierw uwzględnia się przychody stałe, które stanowią wszystkie formy przychodów: wynagrodzenie z etatu, działalności gospodarczej, umów cywilnoprawnych, alimentów, stypendiów oraz innych. W następnym punkcie zapisuje się przychody prognozowane, które można określić jako „okazjonalne”, np. trzynastki, czternastki, premie uznaniowe, nagrody itp. Po skrupulatnym spisaniu wszystkich form dochodu, można dokładnie określić, jaką dokładnie kwotą w danym miesiącu się dysponuje.
Następnym krokiem jest określenie miesięcznych wydatków. Tutaj również najpierw warto uwzględnić stałe rachunki, które występują w każdym miesiącu, czyli kredyty, opłaty za czynsz, ubezpieczenie, czesne za szkołę lub przedszkole, paliwo do auta, bilety miesięczne, a także zakupy spożywcze oraz produkty kosmetyczne. A w rubryce obok, wydatki ruchome, do których możesz zaliczyć prezenty urodzinowe, zaplanowane wyjazdy, spotkania z przyjaciółmi, zakup odzieży, wymianę telefonu itp.
Po pół roku od rozpoczęcia prowadzenia dokładnych zapisków będziesz w stanie przewidzieć niemal każdy wydatek i dokładnie zaplanować większe zakupy do domu. Dzięki wpisywaniu wszystkich kwot Twoje wydatki nie przewyższą przychodu. Będziesz wiedziała, na ile ekstra wydatków w danym miesiącu możesz sobie pozwolić.
Prowadząc zestawienie finansów domowych, pozbędziesz się uciążliwego poczucia, że wydajesz za dużo pieniędzy na „głupoty”. Unikniesz również sytuacji, w których zostajesz bez środków do życia. Wbrew pozorom, w przypadku osób, które nie planują swojego budżetu, do takich sytuacji dochodzi bardzo często. Są one niezwykle frustrujące i wpędzają w poczucie winy, bezradność oraz zaniżają samoocenę.
Panowanie nad własnym budżetem domowym to świetny wstęp do pilnowania wydatków we własnej firmie. Jeśli posiądziesz te umiejętności jeszcze przed jej otwarciem, masz większe szanse na odniesienie sukcesu. A wszystko dlatego, że zarządzanie finansami zawsze wygląda tak samo. Bez względu na to, czy Twój budżet miesięczny wynosi kilka, czy kilkadziesiąt tysięcy. Liczb nie da się oszukać. Jeśli wydatków jest zbyt wiele, trzeba z czegoś zrezygnować, by budżet pozwolił realnie przetrwać do kolejnej wypłaty.
Jeśli zastosujesz się do powyższych zaleceń, w mniejszym stopniu odczujesz nadchodzący kryzys ekonomiczny. A może nawet uda Ci się odłożyć trochę pieniędzy na „czarną godzinę”. Takie zasady pozwolą Ci również wyeliminować uleganie pokusom. Z pewnością nie stanie się tak od razu, ale częste wyjścia do galerii handlowych sprawiają, że drobne promocje pochłaniają w skali miesiąca nawet kilkaset złotych. Promocje to zakupy okazjonalne i nie zawsze potrzebuje się kupionych przedmiotów. A jeśli nie zostały uwzględnione w miesięcznym budżecie, to znaczy, że nie są potrzebne.
Bibliografia:
[1] Kakebo. Planowanie domowych wydatków, Wydawnictwo Olesiejuk, 2019.
[2] M. Iwuć, Jak zadbać o własne finanse, Wydawnictwo Same sedno, 2015
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać