Chcesz być niezależna? A może masz dość swojego szefa i ciągle marzysz o własnej firmie? Otwierając działalność gospodarczą możesz pracować kiedy chcesz i gdzie chcesz. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy jesteś mamą. Stworzenie własnej firmy krok po kroku to jednak czasochłonne zajęcie. Sprawdź, w jaki sposób możesz pogodzić rodzicielstwo z pracą zawodową na własnych warunkach.
Życie kobiety zmienia się diametralnie, gdy na świecie pojawia się dziecko. Pierwszy rok najczęściej uniemożliwia pracę zawodową. Opieka nad maleństwem pochłania wiele czasu. Jednak z biegiem czasu tęsknota za pracą zawodową wraca. I wtedy przychodzi czas na decyzje, w jaki sposób pogodzić opiekę nad dzieckiem z realizacją planu o niezależności finansowej i zawodowej. Dla wielu kobiet prowadzenie własnej firmy daje możliwość połączenia tych dwóch istotnych kwestii. Jeśli jesteś na początku tej drogi, zastanów się jaka forma pracy będzie dla Ciebie odpowiednia. Chcesz stworzyć home office? A może masz możliwość pracy w biurze kilkanaście godzin w tygodniu?
Spis treści
ToggleAby prowadzona działalność gospodarcza przynosiła satysfakcję i zysk zacznij od analizy własnych możliwości. Są zawody, w których możesz pracować swobodnie w domu. Największym atutem prowadzenia firmy w trybie home office jest nienormowany czas pracy. Co w przypadku łączenia obowiązków rodzicielskich z zawodowymi ma ogromne znaczenie.
A więc najpierw znajdź niszę na lokalnym lub ogólnopolskim rynku, przemyśl strategię działania i stwórz biznesplan. Jeśli przez 5 lat nie prowadziłaś własnej firmy, możesz skorzystać z działalności nierejestrowanej. To dobry sposób na sprawdzenie swoich sił w nowej branży, który nie wiąże się z opłacaniem składek ZUS. Nawet jeśli się kwalifikujesz do korzystania z ulgi na start, to ten wydatek najczęściej znacznie obciąża budżet nowego przedsiębiorcy. Chociaż „firma na próbę” jest czasem kojarzona z „pracą na niby”, warto z tej opcji skorzystać. Pamiętaj tylko o rejestrze przychodów dla każdego miesiąca, ale nie potrzebujesz kasy fiskalnej. Jeśli przekroczysz dozwolony przychód, który np. w 2021 roku wynosi 1400 zł brutto, to będziesz musiała otworzyć oficjalną działalność gospodarczą. Z przychodu z działalności nierejestrowanej rozliczasz się tylko z Urzędem Skarbowym w rocznym zeznaniu podatkowym.
Jeśli to Twoja pierwsza firma możesz również skorzystać z pomocy Urzędu Pracy. Z tytułu otwarcia działalności gospodarczej możesz otrzymać jednorazowe dofinansowanie w wysokości ok. 20 tysięcy złotych. Taka gotówka pokryje część kosztów związanych z rozpoczęciem prowadzenia biznesu.
Jeśli zarejestrujesz działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, jesteś zobowiązana do regularnego opłacania składek ZUS. Tutaj przyda się poduszka finansowa, która przez pierwsze miesiące, nim rozwiniesz skrzydła, pokryje opłaty firmowe. Ich wysokość zależy od sposobu prowadzenia firmy. Jeśli zdecydujesz się na pracę w zaciszu własnego domu i usługi, które możesz wykonywać zdalnie, nie będziesz zobligowana opłacać czynszu za lokal. Są zawody, które z powodzeniem możesz wykonywać właśnie w taki sposób. Grafik komputerowy, wirtualna asystentka, korektor, redaktor lub sprzedaż hand made w sklepie internetowym to świetna propozycja na podreperowanie domowego budżetu i możliwość pogodzenia opieki nad dzieckiem z realizacją zawodowych celów. Podejmując się pierwszych zleceń, pamiętaj, by planować dłuższe terminy realizacji. Lepiej oddać zlecenie przed czasem, nim denerwować się, gdy dziecko nagle zachoruje i będzie potrzebowało Twojej bliskości bardziej niż zwykle.
Do kosztów firmy powinnaś doliczyć również usługi księgowej, która będzie rozliczała firmę w każdym miesiącu. Prowadzenie księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest skomplikowane, ale jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy z tego zakresu, lepiej przekaż ten obowiązek profesjonalistom. Miesięczny koszt wynosi ok. 200 zł.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o stworzeniu własnego biznesu zrób kosztorys i zminimalizuj nakład finansowy. W ten sposób ryzyko niepowodzenia będzie mniejsze, a jeśli już do niego dojdzie, to starty finansowe odczujesz w mniejszym stopniu.
Opłacalność firmy zależy w dużej mierze od Twoich umiejętności. Jeśli będziesz świadczyła usługi, na których sama się świetnie znasz, masz większe szanse na powodzenie. Dzięki temu zminimalizujesz koszt zapłaty dla podwykonawców. Nie będziesz musiała realizować kilkudziesięciu projektów miesięcznie, by się utrzymać. Mniej klientów, to mniej czasu na obsługę biura. Dzięki temu łatwiej pogodzisz obowiązki mamy z pracą zawodową. A przychód netto wciąż będzie zadowalający. Poświęć czas również na strategię rozwoju swojej firmy. Komunikacja z klientem, kontrola budżetu oraz reklama własnych usług mają realny wpływ na Twoje zarobki.
Jeśli nie masz odpowiednich umiejętności do wykonywania usług samodzielnie, przed rozpoczęciem prowadzenia własnej firmy zapisz się na kursy. E-rynek jet przesiąknięty darmowymi webinarami, szkoleniami, które pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję o prowadzeniu firmy w danej branży. Gdy już zdecydujesz się na konkretny zakres usług, zainwestuj w płatne szkolenia, które skutecznie skrócą Twoją drogę do szlifowania umiejętności zawodowych.
Jeśli Twoje dziecko ma kilka miesięcy, postaraj się podzielić opiekę nad nim z partnerem. Wówczas zyskasz trochę więcej czasu na realizację powierzonych Ci zadań, a maluszek nie będzie się denerwował, z powodu braku obecności rodziców. Jeśli maluch kwalifikuje się już do żłobka lub przedszkola, skorzystaj z tej opcji. Dziecko nawiąże nowe znajomości i spędzi czas w ciekawy sposób, a Ty zyskasz kilka godzin dziennie, które będziesz mogła poświęcić wyłącznie na pracę zawodową. Pamiętaj jednak, że małe dzieci często chorują. Zapas czasu na wykonanie każdego zlecenia ma tutaj ogromne znaczenie.
Bez wątpienia własna firma to świetna opcja dla rodziców, którzy chcą spędzać czas ze swoim dzieckiem i jednocześnie realizować się zawodowo. Brak szefa pozwala na pracę w dowolnych godzinach. Niektóre mamy wstają o 4 rano, by pracować, gdy dziecko jeszcze śpi. Inne wybierają pracę w godzinach wieczornych. Jeśli dobrze się zorganizujesz, będziesz miała czas na zabawy z dzieckiem, karmienie piersią na żądanie oraz pracę. Prowadząc własną firmę sama decydujesz, co jest dla Ciebie odpowiednie, ile przyjmujesz zleceń i co będzie bardziej opłacalne. Wymaga to dużej samodyscypliny i poczucia obowiązku, jednak przy odpowiedniej motywacji i robieniu tego, co sprawia przyjemność, jest to całkiem możliwe.
Bibliografia:
[1] A. Prochyra, Mama wraca do pracy. Macierzyństwo i kariera zawodowa w praktyce, Buchmann, 2018.
[2] G. Krzemień, Własna firma krok po kroku, MT Biznes, 2019.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać