Według dotychczasowych danych, statystyczna Polka wykonuje USG piersi raz na 4. lata. Co więcej 25% wszystkich naszych rodaczek nigdy w życiu nie wykonała tego badania. Pomimo licznych akcji społecznych, które mają za zadanie edukować i pomagać kobietom z problemami finansowymi, na USG piersi w ciągu ostatniego roku zapisało się zaledwie 20% kobiet.
Liczby te są nieubłagane i wyjątkowo alarmujące, zwłaszcza, gdy zestawi się je z danymi dotyczącymi diagnozy i śmiertelności, wynikającej z raka piersi. Tylko w Polsce, co roku, taką diagnozę słyszy prawie 20 tysiecy kobet. Oznacza to, że każdego dnia 50 kobiet dowiaduje się o nowotworze, z czego 15. kobiet dziennie umiera.
USG piersi jest najepszą, najszybszą i niezbędna profilaktyką, która ma na celu poprawić te statystyki. Jak wygląda badanie, kiedy je zrobić i ile kosztuje? W jaki sposób kilkuminutowa wizyta w lekarskim gabinecie może uratować Twoje zdrowie i życie?
Spis treści
ToggleUSG piersi wykonywać można w dowolnym momencie cyklu. Lekarze rekomendują jednak, aby wybierać pierwszą połowę cyklu – najlepiej jeszcze przed owulacją, która sprzyja gromadzeniu się wody w tkankach. Jeśli więc podejrzewasz u siebie zmiany lub posiadasz “gęste” i ciężkie piersi, zdecyduj się na badanie do 15 dnia cyklu.
Jeśli jednak podejrzewasz u siebie zmiany – nie czekaj – udaj się do lekarza jak najszybciej, bez względu na to, na jakim etapie cyklu jesteś. Sytuacje, które wymagają szybkiego badania USG, to m.in.:
Nie jest prawdą, że USG piersi zarezerwowane jest wyłącznie dla kobiet w okresie menopauzy. Dotychczasowe rekomendacje jasno wskazują, że pierwsze badanie należy wykonać przed 24 rokiem życia (a najlepiej jeszcze w okresie dojrzewania, czyli w wieku 16-20 lat).
Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne wskazuje, że kobiety po 30. roku życia powinny poddawać się kontroli przynajmniej raz w roku. Jeśli w rodzinie wystąpił rak piersi – lekarze rekomendują badania częstsze – nawet co 6. miesięcy. To wszystko powinno uzupełniać samobadanie piersi, które często jest pierwszym sygnałem i ostrzeżeniem.
Zanim przejdziesz do badania, lekarz zada Ci kilka pytań. Zostaniesz poproszona o podanie m.in. dnia ostatniej miesiączki, o przyjmowana farmakologię, obciążenie genetyczne, przebyte operacje. Lekarze często pogłębiają wywiad, pytając o choroby związane z narządami rodnymi, ciążami i procesem karmieniap piersią. Jeśli wcześniej wykonywałaś już jakieś badania – np. mammografię lub rezonans piersi – zabierz wszystkie wyniki i diagnozy ze sobą.
Po wywiadzie lekarz poprosi Cię o zdjęcie bielizny od pasa w górę, a następnie o ułożenie się na leżance, która przypięta jest do monitora. Następnie na piersi zostanie nałożony płyn lub żel, który pozwoli na swobodne poruszanie się głowicy USG po skórze. Lekarz, delikatnie przyciskając głowicę, będzie stopniowo przesuwał ją po gruczole, badając ewentualne zmiany. Bardzo często dodatkowo bada się okolice dół pachowych, przy okazji oceniając stan węzłów chłonnych.
Wynik badania poznasz od razu, a w trakcie wydruku lekarz poda Ci ręcznik papierowy do wytarcia resztek żelu lub płynu.
USG piersi uzależnione jest od miejsca, rodzaju kliniki i zakresu badań diagnostycznych. Badania w klinikach wysoko-nowoczesnych, w dużych, polskich miastach mogą być droższe, niż badania wykonywane w mniejszych miejscowościach. Statystycznie za klasyczne USG przyjdzie nam zapłacić od 80 do 150 zł.
Wykonywanie USG piersi ma ogromne znaczenie prozdrowotne. Dzięki niemu nie tylko zachować profilaktykę, ale także ułatwisz diagnozę lekarską, wdrażając odpowiednie i terminowe leczenie.
Dzięki odpowiednio przygotowanemu i przeprowadzonemu badaniu, zyskasz:
Oprócz USG piersi, które jest głównym źródłem informacji stanie zdrowia pacjentki i ewentualnych zmian w obrębie gruczołu piersiowego, ważne jest, aby:
Bibliografia:
[1] Ewa, N., Elżbieta, K. K., & Katarzyna, K. F. (2013). Wiedza kobiet i mężczyzn na temat profilaktyki raka piersi. Ginekol Pol, 84, 116-125.
[2] Stanisławska, J., Janikowska, K., Stachowska, M., Talarska, D., Drozd-Gajdus, E., & Szewczyczak, M. (2016). Ocena wiedzy kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Probl Hig Epidemiol, 97(1), 38-44.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać