Zostałaś mamą? Gratulujemy! Zanim złożysz wniosek o urlop macierzyński, powinnaś wiedzieć, z czego możesz skorzystać i ile dni od porodu masz na dopełnienie formalności. Sprawdź, gdzie należy złożyć odpowiednie dokumenty i w czym może Ci się przydać kalkulator wynagrodzeń. Po dopełnieniu wszystkich obowiązków, zapewnisz sobie środki finansowe między innymi na koszty związane z utrzymaniem dzieckiem.
Po dziewięciu miesiącach ciąży przychodzi czas na upragnione spotkanie z dzieckiem. By ten ważny okres w Twoim życiu był owiany spokojem i miłością, powinnaś dopełnić niezbędnych formalności związanych z przerwą w aktywności zawodowej. Złożenie wniosku o urlop macierzyński nie trwa długo. To formalność, bez której nie otrzymasz świadczenia po urodzeniu dziecka. Fakt jest taki, że z urlopu macierzyńskiego może skorzystać każda kobieta po urodzeniu dziecka.
Spis treści
ToggleNa to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Długość urlopu macierzyńskiego zależy bowiem od tego, czy ciąża była mnoga, czy pojedyncza. W przypadku ciąży pojedynczej podstawowy czas urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni. Jesteś zdziwiona? Z pewnością słyszałaś o tym, że po urodzeniu dziecka kobieta może być na urlopie macierzyńskim przez rok. A wszystko dlatego, że po pierwszych 20 tygodniach masz prawo do wykorzystania jeszcze urlopu rodzicielskiego, który trwa 32 tygodnie. Łącznie na jedno dziecko można wykorzystać zatem urlop macierzyński przez rok.
Być może chcesz wrócić do pracy szybciej, a prawo do urlopu macierzyńskiego przekażesz wówczas ojcu dziecka. W tym przypadku powinnaś wiedzieć, że masz do tego prawo, ale dopiero po 14 tygodniach od porodu. Ten czas jest zarezerwowany dla matki i dziecka, byś mogła odpocząć po porodzie, a Twoje ciało wróciło do formy. To również czas na poznanie się z dzieckiem, które jest całkowicie od Ciebie zależne. Wcielenie się w nową rolę wymaga czasu. Po tym czasie ojciec dziecka może Cię zmienić w pełnieniu obowiązków rodzicielskich. Podczas trwania urlopu macierzyńskiego może więc skorzystać z 6-tygodniowego świadczenia. Rodzice mają jednak takie samo prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego w kolejnych tygodniach. Pamiętaj, że co najmniej 7 dni przed powrotem do pracy, powinnaś poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę.
Nieco inaczej wygląda kwestia urlopu rodzicielskiego, gdy podczas jednego porodu na świat przychodzi więcej niż jedno dziecko. Państwo umożliwia wydłużenie urlopu macierzyńskiego, gdy w czasie porodu przychodzą na świat trojaczki, czy też czworaczki.
W przypadku narodzin bliźniąt urlop macierzyński trwa 31 tygodni. Gdy podczas porodu witasz na świecie trojaczki, to opiekę nad nimi możesz sprawować przez 33 tygodnie. Narodziny czworaczków obligują państwo do wypłacania zasiłku macierzyńskiego przez 35 tygodni. Jeśli urodzisz pięcioro lub więcej dzieci w czasie jednego porodu, to ten sam urlop trwa już 37 tygodni. Pamiętaj, że mówimy tutaj o urlopie macierzyńskim, po którym masz jeszcze prawo do urlopu rodzicielskiego.
Co ważne, bez względu na to, czy rodzisz dziecko samodzielnie, czy zdecydowałaś się na przysposobienie dziecka, możesz skorzystać z urlopu macierzyńskiego w takim samym wymiarze.
Dokumentację niezbędną do otrzymania świadczenie podczas urlopu macierzyńskiego możesz złożyć 7 dni przed wyznaczonym terminem porodu. Wniosek o urlop macierzyński możesz jednak złożyć również po porodzie. Najpóźniej powinnaś to zrobić 21 dni od narodzin dziecka. Niektóre kobiety z przyczyn osobistych decydują się na wykorzystanie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Masz do tego całkowite prawo już 6 tygodni przed wyznaczoną datą porodu. W takiej sytuacji po przywitaniu dziecka na świecie okres urlopu macierzyńskiego będzie analogicznie krótszy.
Kwestia wysokości zasiłku macierzyńskiego jest niezwykle ważna. W końcu wraz z pojawieniem się na świecie dziecka potrzeb jest więcej niż dotychczas. Świadczenie z tytułu urlopu macierzyńskiego wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Oznacza to, że Twoja „wypłata” po narodzinach dziecka będzie wynosiła trochę mniej, niż w tym czasie, gdy byłaś aktywna zawodowo. Na szczęście podczas korzystania ze zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży świadczenie wynosi 100 procent.
Aby policzyć dokładnie, w jakiej wysokości świadczenie będzie wpływało na Twoje konto, możesz skorzystać z pomocy księgowej, która dokładnie weźmie pod uwagę Twoją sytuację. Urlop macierzyński – kalkulator świadczenia w Internecie również pomoże Ci określić wysokość tego zasiłku.
Jeśli jesteś zatrudniona na etacie, wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski możesz przekazać do firmowej księgowej. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej niezbędne formalności może za Ciebie załatwić Twoja księgowa. Jednak bez problemu możesz go złożyć również osobiście w najbliższym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wbrew pozorom podczas opieki nad noworodkiem można pracować. Kobieta może wrócić do pracy po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, ale w trakcie trwania urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że po pierwszych 20 tygodniach od narodzin dziecka możesz wrócić do aktywności zawodowej, ale w maksymalnym wymiarze, który wynosi 1/2 etatu. Wówczas świadczenie zmniejsza się proporcjonalnie do otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu pracy.
W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej sytuacja jest podobna. Możesz również pracować na podstawie umów cywilnoprawnych. W tym przypadku wysokość zasiłku macierzyńskiego nie będzie zredukowana.
Urlop macierzyński i rodzicielski to czas, w którym bez wątpienia warto zostać z dzieckiem w domu. Oczywiście każda kobieta ma inną sytuację zawodową, więc podjęte kroki będą się od siebie różniły. Niemniej jednak czas spędzony z noworodkiem i pierwsze wspólne miesiące są bezcenne i bardzo szybko miną. Dlatego warto zatrzymać się na chwilę, by zapewnić dziecku bliskość i wykorzystać ten czas na spacery oraz wspólne zabawy.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać