Czy wiesz, że prawie 70% świeżo upieczonych mam boi się powrotu na rynek pracy? Ich obawy to głównie wynik niemożności łączenia efektywnej i obiecującej kariery, z rolą matki. Aspekt ten utrudniają stereotypy, brak elastyczności ze strony pracodawcy i kultura organizacyjna, która zdecydowanie nie wspiera kobiet, które powracają do pracy zarobkowej. Co więcej – pracodawcy bardzo często dyskredytują pracownice-matki, pomimo ich ogromnych kompetencji czy dotychczasowego doświadczenia. Nic więc dziwnego, że coraz częściej poruszany jest temat kobiet, które po porodzie chcą pracować i budować swoją karierę.
O tym jak pogodzić te dwa, ważne kierunki w Twoim życiu przeczytasz w poniższym artykule.
Spis treści
ToggleWedług zebranych statystyk – prawie 95% niepracujących mam (które np. są na urlopie macierzyńskim) zadeklarowało chęć powrotu na rynek pracy. Wśród głównych motywatorów, które zachęcają do ponownego podjęcia aktywności zawodowej, jest m.in.:
Wyznaczniki te są tym bardziej istotne, gdy zestawimy je z drugą “stroną medalu”. Ta wskazuje, że blisko 50% matek dzieci do 3 roku życia nie wraca do pracy, m.in. z powodu braku dostępu do opieki. Raport GUS “Praca zawodowa, a obowiązki rodzinne” wykazał, że wiele kobiet nie ma możliwości łączenia obowiązków służbowych z rodzicielskimi, pomimo ogromnej chęci i aktywnego poszukiwania rozwiązań. Te smutne dane wynikają z np. faktu, że. tylko 1% ojców korzysta z urlopu rodzicielskiego, co znacząco odbiega od standardów innych krajów Europy Zachodniej.
Wszystkie te dane przyczyniły się do powstania fundacji, akcji społecznych i ogólnej edukacji, która ma na celu zachęcić kobiety do podejmowania kariery zawodowej. Ponadto, akcje te wskazują na znaczący problem w dysproporcji pomiędzy ojcem, a matką. Utarło się, że na barkach pierwszego spoczywa obowiązek kariery, a na barkach drugiej – opieka nad domem. Tak stereotypowy, trwale zakorzeniony schemat jest ogromną przeszkodą w realizacji celów zawodowych, zwłaszcza gdy matka spotka się z dużym naciskiem ze strony społeczeństwa.
Raport pt. “Macierzyństwo, a aktywność zawodowa” wskazuje, że głównym determinantem, który spowodowałaby, że kobiety wróciłyby do pracy, są :
Matki chcą podejmować się pracy zawodowej, głównie dlatego, że samorealizacja w kontekście kariery jest równie ważna, co uzyskanie niezależnych środków finansowych. Dane te są tym silniejsze, gdy zrozumiemy, jak wiele kobiet doświadcza przemocy finansowej i ekonomicznej. Co ciekawe – zaledwie 8% kobiet chce wrócić do pracy, bo boi się wykluczenia na rynku. W ich oczach długa przerwa bezpowrotnie przekreśli szansę na karierę i osiągnięcie celów, postawionych na dawnym stanowisku.
W kontekście zawodowym: macierzyństwo jest niezwykle trudnym czasem, wymagającym logistycznego podejścia i doskonałej organizacji. Trud potęguje fakt, że pracodawcy oceniają pracownice pod kątem macierzyństwa, a nie kompetencji czy doświadczenia. W ostateczności więc matki są wykluczone i np. nie otrzymują odpowiedzialnych zadań i projektów. Dane te są niezwykle przykre, zważywszy na fakt, że 27% kobiet jest lojalna wobec swojego pracodawcy i bardzo chętnie wróciłaby do dawnego miejsca pracy.
Macierzyństwo ma również tą drugą stronę – społeczną i emocjonalną. Posiadanie potomstwa daje opiekunom nowe cele, nowe priorytety i nowe wyzwania. Proces dorastania i wychowania nie jest usłany różami. To niezwykle burzliwy czas, wymagający wsparcia, cierpliwości, wzajemnej nauki i szanowania swoich potrzeb. Nierzadko po porodzie Twoje życie zmienia się, dostosowuje i nabiera tempa identycznego, jak tempo pociechy.
Macierzyństwo wywraca życie do góry nogami, deorganizując dotychczasową codzienność. Pomimo tej rewolucji jest to niezwykły, magiczny czas, który wymaga kompromisów i elastyczności. Tylko w ten sposób możliwe będzie połączenie naturalnej potrzeby samorozwoju, z budowaniem kariery i roli rodzica.
Po pierwsze – wierz w możliwości, nie oceniaj swojej wartości przez pryzmat macierzyństwa. Pamiętaj, że nadal jesteś tą samą kobietą, z własnymi potrzebami i chęcią samorealizacji. Nie jest prawdą, że twoje kompetencje i szansa na rynku pracy jest mniejsza. Nie powstrzymuj się przed realizowaniem marzeń. Nie rezygnuj z tego co daje Ci szczęście i poczucie spełnienia.
Po drugie – nie twórz luk w swoim CV, tak aby pozostać maksymalnie aktywną w przestrzeni zawodowej. Nadążaj za trendami, zgłębiaj wiedzę, związaną z twoją profesją, poddawaj się aktywnościom, które cię rozwijają i mogą przydać się na przyszłym stanowisku.
Po trzecie – otrzymaj wsparcie od partnera. Nie bój się mówić o swoich potrzebach i prosić o pomoc. Raport pt.”Społeczna rola matki – wyzwania współczesnego macierzyństwa” wskazują, że niezwykle cennym elementem jest wsparcie drugiego rodzica. To on powinien przejmować część obowiązków domowych, ułatwiając ci powrót na drogę zawodową. Zadanie to jest trudne, bowiem nadal żyjemy i podtrzymujemy bardzo stereotypowy wzorzec rodziny. Grupy biorące udział we wspomnianym już badaniu potwierdzają, że matka powinna mieć możliwość podjęcia pracy, ale jednocześnie musi być to akt przemyślany, związany z między innymi analizą kosztów (w tym kontekście kosztów związanych z relacjami z potomstwem). Ponadto – raport ukazuje brutalną prawdę, w której to mężczyźni twierdzą, że są w stanie zrozumieć podział obowiązków domowych, pod warunkiem, że tego wymagałaby specyficzna sytuacja ekonomiczna.
Bibliografia:
[1] Krause, E. (2016). Macierzyństwo kobiet-naukowców*–o konflikcie roli rodzicielskiej i zawodowej. Szkoła-Zawód-Praca, (12), 153-167.
[2] Matysiak, A. (2014). Praca kobiet a macierzyństwo: rola poziomu wykształcenia i wykonywanego zawodu. In NOWE WZORCE FORMOWANIA I ROZWOJU RODZINY W POLSCE (pp. 77-104). Wydawnictwo Naukowe Scholar Sp. z oo.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać