Młode mamy chcą pracować. Jak podaje raport “Macierzyństwo, a aktywność zawodowa” – prawie 95% kobiet chciałoby wrócić na rynek pracy, zaraz po skończonym urlopie macierzyńskim. Niemalże 1/3 z ankietowanych wróciłaby do pracy, żeby czerpać dalszą przyjemność z samorozwoju i aby zachować ciągłość kariery. Zadanie to jednak jest dużo trudniejsze, niż moglibyśmy przypuszczać – nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także społecznych i psychologicznych. Nadal zakorzeniony, stereotypowy wręcz obraz rodziny nakazuje, aby matka zrezygnowała ze swojej kariery na poczet rodzicielstwa. Co jednak, gdy ta pragnie niezależności finansowej, dąży do samorealizacji, a jej cele są daleko oddalane od typowych obowiązków domowych?
Faktem jest, że przeszło 48% kobiet bardzo chętnie podjąłby się pracy zdalnej, która umożliwiłaby połączenie dwóch, ważnych ról: kobiety pracującej i matki. Jak to zrobić? Gdzie szukać i jak stworzyć swój własny pomysł na biznes 2021 roku?
Spis treści
ToggleHome office, wbrew pozorom, nie jest zapomnianą lub rzadko propagowaną formą pracy. Jego popularność rosła w siłę podczas pandemii COVID-19, która wymusiła poszukiwanie i zastosowanie nowocześniejszych metod. W tym momencie szacuje się, że niespełna 10% wszystkich pracowników na rynku, obrało tryb zdalny. W szczytowym momencie pandemii liczba ta osiągnęła ponad 3 miliony osób, co dało niemal 20% wszystkich aktywnych pracowników.
Nie jest więc prawdą, że znalezienie pracy zdalnej jest trudne, ograniczające, że rynek pracy nie jest dostosowany i przygotowany na taką ewentualność.
Jeśli więc chcesz stworzyć pomysł na własny biznes, przede wszystkim musisz wykazać się cierpliwością i świadomością swoich umiejętności.
Dlatego też zanim podeślesz swoje CV lub założysz własną działalność – zapoznaj się z dostępnymi ofertami, przeanalizuj, jakie są twoje największe zalety z punktu widzenia pracownika. Jesteś cierpliwa, odpowiedzialna, terminowa, dobrze zorganizowana? Posiadasz umiejętności pracy w Excelu, masz kreatywną duszę, nie boisz się wyzwań, umiesz współpracować z narzędziami i programami do obróbki zdjęć edycji i wideo? Spisz wszystkie swoje zalety i umiejętności. a następnie zastanów się… czego na pewno nie chcesz robić.
Po stworzeniu takiej listy przejrzyj dostępne oferty. Pamiętaj – praca zdalna dostarcza Ci nowych możliwości i otwiera na oferty z całej Polski (i świata!).
Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na pracę zdalną. Większość z nich jest doskonałą propozycją dla kobiet, które pragną łączyć macierzyństwo z karierą i zawodowym rozwojem. Lista bazuje na zawodach nie wymagających kapitału na start i opiera się ściśle na indywidualnych umiejętnościach.
Idealna propozycja dla kobiet, które uwielbiają robótki ręczne, są kreatywnymi duszami, nie boją się wyzwań, ale także chciałyby rozpocząć swoich sił np. w ramach jednoosobowej działalności.
Własnoręczne robienie kolczyków, broszek, naszywek, torebek, ozdób, ubranek dla dzieci i dodatków stwarza ogrom możliwości – zwłaszcza, jeśli masz milion pomysłów na minutę. Na początek możesz wystawiać swoje produkty np. na Allegro, dostosowując tym samym czas pracy i tryb, w zależności od tego jak dzielisz się obowiązkami ze swoim partnerem. Kluczem do sukcesu są kanały sprzedaży – warto więc stworzyć profile social media, które staną się doskonałym wsparciem do budowania marki własnej.
Manicure hybrydowy lub japoński to doskonała przestrzeń do rozpoczęcia swojej kariery, jako kosmetyczka. Pierwsze prace możesz wykonywać bliskim przyjaciółkom lub członkom rodziny, a po praktyce i odbyciu odpowiednich szkoleń – nowo zdobytym klientom.
Jeśli posiadasz wolny kąt w swoim domu, biurko, dwa wygodne krzesła i odpowiedni zestaw do tworzenia manicure – spróbuj swoich sił właśnie w tym zakresie. Jedyne koszty, które musisz ponieść związane są ze sprzętem i czasem, który poświęcisz na naukę i pogłębianie swoich zdolności.
Oferując takie usługi to ty tworzysz swój harmonogram i kalendarz pracy, dostosowują go pod potrzeby lub rytm dnia malucha.
Praca grafika lub montażysty w dużej mierze odbywa się w trybie zdalnym. Głównie dlatego, że do wykonywania zleceń potrzebujesz maila, briefa, wygodnego biurka i programu, który umożliwi Ci pracę nad tworzonym dziełem. Pierwsze prace wykonaj w ramach oferty barterowej – np. w zamianach za wykorzystanie gotowych prac w portfolio. Następnie poszukaj ofert w agencjach marketingowych, które potrzebują wsparcia w zarówno prostych, jak i złożonych pracach. Wiele z nich umożliwia pracę dwuzmianową, dzięki czemu w dzień możesz poświęcać się obowiązkom rodzicielskim, a w nocy – zawodowym. Co więcej – część ofert dotyczy umowy zlecenie lub umowy o dzieło, dzięki czemu nie obowiązują Cię stałe godziny pracy.
Jeśli możesz pochwalić się słynnym “lekkim piórem” lub doskonale znasz język obcy – spróbuj swoich sił jako tłumacz lub twórca treści. W tej profesji szczególnie cenna jest znajomość SEO, dlatego warto odbyć kursy lub szkolenia online, które dostarczą Ci wiedzy w zakresie m.in. słów kluczowych czy budowania nagłówków.
Swoje pierwsze zlecenia możesz nabyć dzięki platformom, działającym na podobnym schemacie co Allegro. W tym jednak przypadku produktem, który możesz licytować jest zlecenie, za które otrzymasz określone wynagrodzenie. Alternatywą dla tej propozycji jest wsparcie agencji marketingowej, które bardzo chętnie pozyskują do pomocy copywriterów zdalnych lub potrzebują pomocy w prowadzeniu kanałów social media.
Jeśli uwielbiasz analizy, masz doświadczenie w pracy z Excelem i obsługą skrzynki mailowej, możesz pełnić formę tzw. zdalnej sekretarki, która zajmuje się obiegiem dokumentów. Przejmując rolę asystentki, twoim zadaniem będzie porządkować leady, pilnować kalendarza, kontaktować się z telefonicznie z potencjalnymi klientami, umawiać na spotkania i wspomagać firmę we wszelkich, organizacyjnych kwestiach.
W podobny sposób działa wirtualna recepcja, np. w klinikach medycznych. Pracując z domu Twoim obowiązkiem będzie umawianie klientów do lekarza, potwierdzanie ich wizyt, tworzenie zamówień, które są niezbędne do wykonania określonych zabiegów medycznych.
Bibliografia:
[1] Raport: The Voice of the European workforce, 2021
[2] Sęczkowska, K. (2019). Konsekwencje psychospołeczne pracy zdalnej. Problemy Nauk Humanistycznych i Społecznych, (2).
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać