Ludzka stopa posiada aż 21 mięśni, które pełnią głównie funkcje podporowe oraz odpowiadają za możliwość poruszania palcami. Poza tym, ta część ciała składa się z 33 stawów oraz 26 kości. Dlatego też bardzo ważne jest aby w odpowiedni sposób zadbać o nasze stopy. W jaki sposób to robić i jakie ćwiczenia wykonywać w tym celu? Tego dowiecie się podczas lektury naszego artykułu.
Spis treści
ToggleStopy składają się z trzech części: śródstopia, stępu oraz palców. Za ich prawidłowe funkcjonowanie odpowiadają przede wszystkim mięśnie, które można podzielić na mięśnie grzbietu stopy oraz mięśnie podeszwy. Grupa pierwsza obejmuje mięsień prostownik krótki palców oraz mięsień prostownik krótki palucha. Z kolei mięśni podeszwy stopy jest znacznie więcej, a wśród nich można wyróżnić 3 grupy:
Mięśnie grzbietu odpowiadają głównie za prostowanie oraz rozstawianie palców, zaś podeszwowe za ich zginanie, przywodzenie oraz odwodzenie palucha, a także umacnianie sklepienia stopy.
Każdy z nich ma także za zadanie wspomóc swoich sąsiadów, czyli stawy. Te z kolei dzielą się m.in. na: staw skokowo-goleniowy, podskokowy, piętowo-sześcienny, klinowo-łódkowy, klinowo-sześcienny, międzyklinowe, międzyśródstopne, międzypaliczkowe oraz śródstopno-paliczkowe.
Funkcja, jaką pełnią stopy, jest dla ludzkiego ciała niezwykle ważna. Stanowią one jego podstawę, która utrzymuje je podczas spoczynku, jak i chodzenia. To właśnie dzięki stopom ciało jest bardziej stabilne, a jego ciężar możliwy do udźwignięcia. Dzieje się tak na skutek ułożenia w odpowiedni sposób wszystkich mięśni oraz więzadeł, które zwane są również stabilitazorami. Dzielą się one na bierne, czyli stawy oraz czynne – mięśnie. Ich wzajemna współpraca pozwala na prawidłowe funkcjonowanie naszych stóp, a tym samym na bezproblemowe poruszanie się.
Wady stóp mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Zły wpływ na te części ciała ma przede wszystkim zbyt ciasne obuwie, wąskie rajstopy, obcasy, nadmierne utrzymywanie sylwetki w jednej pozycji, nadwaga oraz okres dojrzewania.
Na skutek uwarunkowań genetycznych, niewłaściwego dbania o stopy oraz zaburzeń w obrębie ich części składowych, pojawić się mogą schorzenia takie jak: płaskostopie, dna moczanowa, koślawość palucha, czyli halluksy, grzybica skóry stóp oraz paznokci, a także ich wrastanie.
Aby usprawnić funkcjonowanie naszych stóp można wspomóc się różnego rodzaju ćwiczeniami. Poniżej zostaną wymienione kilka z nich, które mogą się okazać bardzo przydatne:
Ćwiczeń na wzmocnienie mięśni oraz stawów naszych stóp jest oczywiście o wiele więcej. Wyżej wymienione zostało jedynie kilka przykładów, które pozwolą zobrazować w jaki sposób można zadbać o tę ważną, a raczej niedocenianą część ciała. Jeśli w prawidłowy sposób będziemy troszczyć się o nasze stopy, jest większe prawdopodobieństwo, że unikniemy różnego rodzaju urazów oraz przykrych dolegliwości.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać