Pandemia przyniosła szereg zmian – zarówno ekonomicznych, gospodarczych, jak i rewolucji na rynku pracy. Praca zdalna oferty dosłownie odmieniły polski rynek, wskazując na wiele, dotychczas nieznanych możliwości.
Jeszcze kilka lat temu pracodawcy nie uwzględniali opcji pracy zdalnej, podczas gdy obecnie wprowadzają ją coraz częściej. Okazuje się bowiem, że w szczytowym momencie pandemii ponad 20% osób zatrudnionych pracowało właśnie w domu. Oznacza to, że ponad 3 miliony Polaków przeszło na formę zdalną, podczas gdy wcześniej ich zakład pracy uniemożliwiał formę home office.
Co więcej – ankietowani przedsiębiorcy w prawie 60% stwierdzili, że chcieliby wprowadzić elastyczny sposób świadczenia pracy, nawet po zakończeniu pandemii COVID19. Nic więc dziwnego, że praca online cieszy się coraz większą popularnością – zwłaszcza w przypadku mam, które chcą pogodzić dwie, ciężkie role: opiekunki i kobiety, osiągającej zawodowy sukces.
Zatem, jak w pracy zdalnej zachować efektywność, kiedy za ścianą grasuje maluch? Z myślą o tych wyzwaniach i nowych szansach, przygotowaliśmy zbiór porad, dzięki którym staniesz się bardziej efektywna, a co za tym idzie – praca online stanie się bardziej satysfakcjonująca i łatwiejsza.
Spis treści
ToggleObecny rynek pracy bardzo mocno zdeterminowany jest przez pandemię, a to oznacza, że wiele branż musi pracować w określonym, odgórnym trybie. Rada Ministrów opublikowała projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie pewnych nakazów i zakazów pandemicznych. Znajdziemy w nim między inni przepis mówiący o wykonywaniu pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej czy edukacji. Na chwilę obecną w wykazie tych prac Ministerstwo nie podało daty do kiedy i od kiedy miałaby zostać wprowadzona praca zdalna. Pozostaje więc przypuszczać, że jest to wyłącznie dobra wola pracodawców. Nie pozostaje więc nic innego, jak śledzić nowe informacje i rozporządzenia.
Kobiety coraz częściej spotykają się z pytaniem: czy realizacja kariery zawodowej i macierzyństwo może iść w parze? Wątpliwości to tą efekt stereotypów, ale także utartego przeświadczenia, że te dwie role się wykluczają. Praca zdalna daje jednak sporo nowych możliwości, dzięki którym połączenie tych dwóch ról jest coraz bardziej możliwe.
Według Głównego Urzędu Statystycznego – w 2017 roku współczynnik aktywności zawodowej Polek wynosił zaledwie 48%. Dysproporcja pomiędzy kobietami, a mężczyznami była niezwykle duża – zwłaszcza w przypadku świeżo upieczonych matek.
Jeśli więc kobieta pragnie podjąć się pracy zawodowej po porodzie, ważne jest aby zapewnić jej:
Pogodzenie bycie mamą, z pracą zawodową zaczyna się w domu – zwłaszcza jeśli pracujesz zdalnie. Istotne jest więc wsparcie i pomoc partnera, który powinien współuczestniczyć w procesie wychowawczym.
Pamiętaj: jeżeli wracasz do pracy, musisz wcześniej podzielić się obowiązkami domowymi, tak aby nie wziąć wszystkiego “na swoje barki”. Zanim więc podejmiesz się pracy zdalnej – stwórz plan codziennych, domowych obowiązków, dzięki którym będziesz mogła skupić się na zawodowych zadaniach, nie martwiąc się o ubrania, czekające w koszu na pranie.
Brzmi to nieco absurdalnie, ale w ostateczności im więcej rzeczy zaplanujesz (zwłaszcza na początku), tym większy porządek wprowadzisz. Zaplanuj więc codzienne obowiązki, zorganizuj cały dzień w pracy.
Pamiętaj, że w pracy zdalnej bardzo często obowiązują cię elastyczne godziny pracy – dostosuj je więc pod rytm dnia twojego dziecka, pod obowiązki twojego męża i pod oczekiwania, które sobie sama stawiasz.
Obecnie na rynku spotkasz szereg narzędzi, które mają za zadanie pomóc Ci w organizowaniu i zaplanowaniu swojego dnia. Skorzystaj więc z takich narzędzi jak na przykład Trello czy Harvest, dzięki którym będziesz mogła dokładnie analizować i planować swój dzień. Wykorzystaj nowoczesne narzędzia w domu – np. suszarkę bębnową, czy Thermomix, dzięki czemu wiele codziennych obowiązków przejmie za Ciebie sprzęt.
Rutyna jest paliwem do zwiększenia Twojej efektywności. Czynności, które wykonujesz regularnie i nieco automatycznie nie potrzebują dodatkowych zasobów pamięci, dzięki czemu te nie obciążają twoich procesów poznawczych, umożliwiając pełne skupienie na zawodowych obowiązkach. Mózg uwielbia drogę na skróty, dlatego im szybciej wypracujesz konkretne nawyki, tym szybciej zobaczysz zwiększoną efektywność.
Jeżeli Twój maluch jest już zdolny do samodzielnej zabawy, zapewnij mu rozrywkę na czas wykonywania obowiązków zawodowych. Dzięki odpowiednim elementom, maluch będzie mógł zająć się sobą, a ty skupisz się na wykonywaniu poleceń pracodawcy. Im szybciej je wykonasz, tym szybciej wrócisz do swojego dziecka, dlatego też zapewnij mu kreatywne zajęcie, tworząc przestrzeń do realizowania własnych pomysłów. Nie zapomnij wytłumaczyć dziecku, że pomimo Twojej obecności w domu wykonujesz obowiązki zawodowe – wytłumacz więc w jakich godzinach jesteś w pracy i kiedy nie powinno ci przeszkadzać.
Budowanie efektywności to bardzo ciężka droga, która nie jest pozbawiona błędów i przeszkód. Jeśli nie czujesz się na siłach i nie wiesz jak się podjąć danego zadania – nie bój się powiedzieć o tym wprost i poprosić o pomoc swoich bliskich lub bardziej doświadczonych kolegów.
Twoje procesy poznawcze mają ograniczone zasoby, dlatego też nie powinnaś obciążać swojego organizmu. W drodze do efektywnej pracy, kluczowy jest… relaks i znalezienie sposobu na słynny work life-balance, dzięki któremu będziesz wiedzieć kiedy przestać i kiedy wrócić do swoich pozostałych obowiązków. Znajdź sposób, dzięki któremu zregenerujesz umysł i zajmiesz go czymś innym, niż kwestie zawodowe. Jeśli czujesz, że twój organizm traci energię – zrób sobie przerwę na spacer czy kubek gorącej kawy.
Tylko nieliczny procent pracowników jest w stanie pracować w tak zwanym chaosie. Tak, to w jakim miejscu pracujesz i jak wygląda twoje biurko ma kluczowe znaczenie dla Twojej efektywności. Im więcej bodźców dostarczasz, tym większa szansa, że będziesz miała problemy ze skupieniem. Stwórz więc sobie zorganizowaną i uporządkowaną przestrzeń, poukładaj wszystkie dokumenty w segregatorach i pochowaj przybory w odpowiednich pudełeczkach. Czuj się dobrze w swoim miejscu pracy.
Bibliografia:
[1] Reddin, W. J. (1970). Managerial effectiveness.
[2] Golnau, W. (2012). Teoria płacy efektywnej. Zarządzanie i Finanse, 10(2 Part 1).
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać