Każdy związek przeżywa lepsze i gorsze chwile. Jeśli właśnie spodziewacie się narodzin pierwszego dziecka, przed Wami ogromne zmiany. W tym czasie wiele par przestaje nadawać na tych samych „falach” i podejmuje decyzje o rozstaniu. Sprawdź, co zrobić, by uniknąć rozwodu i stworzyć dla dziecka kochającą się rodzinę.
Gdy dwoje ludzi się kocha, pragnie stworzyć rodzinę, która przetrwa najgorsze burze. Często, będąc z sobą przez kilka lat, jest czas na to, by się dobrze poznać, by zaplanować ślub i spełniać swoje marzenia. Życie jest wówczas uporządkowane i często nie wykracza poza strefę własnego komfortu. Nawet jeśli w związku pojawiają się kłótnie, to jesteśmy w stanie sobie wiele wybaczyć i dalej tworzyć szczęśliwy związek. Gdy kobieta zachodzi w ciążę, powoli staje się odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za dziecko. Gdy na świecie pojawia się owoc miłości dwojga kochających się ludzi, świat staje do góry nogami. I właśnie w tym momencie wiele par zaczyna mieć problem… A mówi się przecież, że dziecko scala związek.
Spis treści
TogglePierwsza poważna próba przetrwania pojawia się zatem tuż po narodzinach dziecka. Kiedy to dwoje zakochanych w sobie ludzi staje się rodzicami i przestają być odpowiedzialni wyłącznie za siebie. Noworodek jest całkowicie zależny od rodziców. Bezustannie potrzebuje opieki, co wymaga od rodziców dużej dyspozycyjności, odporności na stres i odpowiedzialności. Nie każdy rodzic potrafi się poświęcić i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Nieprzespane noce, rezygnacja z własnych przyjemności, płaczliwy maluch w domu oraz brak czasu dla siebie mogą powodować uczucie frustracji. Na barkach kobiety najczęściej spoczywa odpowiedzialność za opiekę nad maluszkiem. W dzień, gdy partner jest w pracy, nie ma czasu na odpoczynek, w nocy również jest do dyspozycji dziecka. Nawet jeśli rodzice dzielą się obowiązkami, to w końcu pojawia się kryzys. Zmęczeni małżonkowie nie mają już wspólnych tematów poza dzieckiem. Matka w całości poświęca się maluchowi. Nie ma już czasu dla przyjaciółek. Ojciec pracuje, by utrzymać rodzinę. Dodatkowe wydatki sprawiają, że własne przyjemności odchodzą na drugi plan.
Tak wygląda prawdziwa, rodzicielska rzeczywistość, która w ciągu 2 pierwszych lat często doprowadza do kryzysu. Kryzys w związku po 2 latach ma więc ścisły związek z narodzinami potomstwa. Naukowcy twierdzą, że aż 13 procent małżeństw po narodzinach dziecka w ciągu pięciu lat podejmuje decyzję o rozwodzie. Zastanawiasz się, jak możesz tego uniknąć?
Nie ma średniej wartości, która określa, ile może trwać kryzys w związku po narodzinach dziecka. To kwestia bardzo indywidualna. W dużej mierze zależy od zdolności do poświęceń i cierpliwości małżonków. Nie bez znaczenia jest również to, jakie mamy dziecko. Maluchy, które są bardziej absorbujące, sprawiają, że rodzice są jeszcze bardziej przemęczeni. Dzieci z natury grzeczniejsze pozwalają rodzicom na trochę więcej luzu, więc wyczerpanie przychodzi później lub wcale.
A zatem kryzys po narodzinach dziecka będzie trwał, dopóki rodzice nie odnajdą się na nowo w rodzicielskiej rzeczywistości. Im dziecko starsze, tym powrót do rzeczywistości staje się łatwiejszy. Rodzice w końcu znajdują czas na wspólne wyjście do kina lub spędzają razem wieczory, gdy dziecko śpi. Przy odrobinie chęci i burzliwych pierwszych miesiącach opieki nad dzieckiem, przychodzi czas na rozmowy, wspólną troskę i czas spędzony w rodzinnym gronie. Im szybciej zrozumiecie, że wzajemne zrzucanie na siebie odpowiedzialności nie zbliży Was do siebie, tym szybciej zażegnacie kryzys.
Do kryzysu w związku po narodzinach dziecka się przyczynia:
Aby przetrwać kryzys w związku, trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i nauczyć się słuchać siebie nawzajem. Każda młoda mama ma prawo do przemęczenia. Opieka nad maluszkiem jest bardzo czasochłonna. Brak czasu partnerki to najczęstszy zarzut młodego ojca i przyczyna pogorszenia się relacji. Mężczyźni nie czują się już adorowani. Mają więcej obowiązków, co powoduje, że również odczuwają frustrację.
Nie ma złotego środka na zażegnanie kryzysu w związku. Aby znaleźć czas na sen, rozmowę lub po prostu wspólne śniadanie czasem warto zaangażować babcię, lub dziadka do pomocy przy maluchu. Godzina spędzona razem doda energii na cały dzień. Gdy rodzice są szczęśliwi, dziecko również nie będzie odczuwało napiętej atmosfery i stanie się spokojniejsze.
Jeśli kryzys w Twoim związku już trwa, złóż propozycję swojemu partnerowi. Może to być wspólny wieczór spędzony tylko we dwoje raz w tygodniu. Wymieniając się opieką nad dzieckiem, każde z Was może wyjść z przyjaciółmi jak za dawnych lat. Stwórzcie harmonogram i skrupulatnie go pilnujcie. Te drobne zmiany pozwolą Wam odzyskać wiarę w siebie, odpocząć i nabrać dystansu do tego, co w Waszym życiu się zmieniło po narodzinach dziecka. Wspólne randki pozwolą odzyskać równowagę w związku. Nie musicie wychodzić do restauracji. Gdy dziecko zaśnie dziecka, ubierzcie się elegancko i zamówcie kolację z dowozem do domu. Później możecie obejrzeć jedną z naszych świątecznych propozycji. Gdy maluch podrośnie, poproście o pomoc kogoś z rodziny. Takie małe zmiany z pewnością wpłyną pozytywnie na Waszą relację i pomogą Wam wrócić na właściwy tor.
Bibliografia:
[1] G. Williams, N. Williams, Co myśmy zrobili? Narodziny dziecka a małżeński kryzys, Wydawnictwo W Drodze, 2008.
[2] Z. Lew-Starowicz, Wszystko da się naprawić, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2015.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać