Ciąża i macierzyństwo wywracają życie do góry nogami. W przypadku kobiet zmienia się również psychika i postrzeganie świata. Zmianie ulegają również priorytety zawodowe, a nawet relacja z własną matką. Opieka nad noworodkiem, przedszkolakiem oraz nastolatkiem może mieć skrajnie różne oblicza. Jednak każdy etap życia dziecka zostawia ślad i w sercu, i mózgu kobiety. Sprawdź, jak na Ciebie może wpłynąć ciąża i macierzyństwo.
Chociaż wiele młodych kobiet uparcie twierdzi, że nie chce mieć dzieci, to jednak na większość z nich przychodzi odpowiedni czas. Ciąża przez przyszłe mamy jest czasem oczekiwania na ukochane maleństwo. Dziewięć długich miesięcy, to okres, w którym zmienia się Twoje ciało i psychika.
Rodzicielstwo to rola, w którą wcielasz się na całe życie. Nie da się do niej przygotować, nauczyć. Każde dziecko jest inne. Zróżnicowane potrzeby oraz usposobienie każdego potomka sprawiają, że rodzicielstwo nigdy nie przybiera takiej samej postaci. Ten brak pewności skutecznie uczy pokory wobec życia.
Spis treści
ToggleW katalogach i ulotkach, których głównym zadaniem jest promowanie rodzicielstwa, zawsze widnieją uśmiechnięte twarze rodziców i dzieci. Rodzicielska rzeczywistość jest jednak często daleka od tej codziennej radości. W realnym świecie macierzyństwo często wiąże się z trudem, nauką cierpliwości i umiejętnością poświęcenia się. Noworodek po przyjściu na świat jest zupełnie zależny od swoich rodziców. Ta odpowiedzialność, której uczy bycie mamą, często nakręca samorozwój kobiety. W czasie wychowywania dziecka odnajdziesz w sobie wiele cech charakteru, których wcześniej nie dostrzegałaś. Te zmiany są wynikiem wyzwań, które stawia przed Tobą życie, w którym odpowiadasz nie tylko za siebie, ale też za dziecko.
Macierzyństwo to bycie matką, która świadomie po urodzeniu dziecka odczuwa z nim związek emocjonalny. Względem prawa macierzyństwo to zbiór praw i obowiązków matki wobec nieletniego dziecka. Wraz z urodzeniem dziecka otrzymujesz prawo do świadczenia macierzyńskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz innego wsparcia finansowego, które przeznaczasz na zapewnienie potomkowi odpowiednich warunków do życia. Jednak macierzyństwo to również obowiązki, które obligują matkę do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków mieszkaniowych, jedzenia, dostępu do leczenia i w późniejszym czasie również do nauki. Te wszystkie prawa i obowiązki sprawiają, że Twoje życie staje się zależne od drugiego człowieka. I dopóki dziecko jest pod Twoją opieką, co zgodnie z prawem ma miejsce do ukończenia 18 roku życia, powinnaś zapewnić mu warunku do prawidłowego funkcjonowania. Dla wielu matek taka perspektywa oznacza poświęcenie siebie na rzecz wychowywania dziecka. Ale pamiętaj, to, w jaki sposób zorganizujesz swoje życie po przyjściu na świat dziecka, zależy wyłącznie od Ciebie.
Będąc mamą, każdego dnia uczysz się czegoś zupełnie nowego. Wraz z rozwojem dziecka Twój mózg staje się bardziej elastyczny i szybciej przyswaja wiedzę. Dzieje się tak, ponieważ to Ty musisz zdiagnozować pierwsze objawy choroby u swojego malucha. Gdy przychodzi czas na rozszerzanie diety, zagłębiasz się w tajniki dietetyki. Uczysz się prawidłowo bilansować posiłki, by dostarczyć maluchowi zdrowe dania. Nawet jeśli wcześniej nie byłaś mistrzem naleśników, teraz przewracanie placków na drugą stronę potrafisz wykonać z zamkniętymi oczami. Będąc mamą, stajesz się lekarzem domowym, który reaguje na pierwsze objawy przeziębienia i psychologiem, który tłumaczy dziecku zachowania innych ludzi. Jesteś stylistką, przyjaciółką, taksówkarzem, kucharką, organizatorem urodzin i rodzinnym logistykiem.
Dla matki nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli sytuacja wymaga reakcji rodzica, to najczęściej pierwsza dobiegasz do mety. Twoje uporządkowane życie, misternie upięte włosy i skrupulatnie wykonany makijaż wykonywany każdego ranka przed pracą w towarzystwie kubka gorącej kawy już nie mają większego znaczenia. Od porodu na pierwszym miejscu stawiasz swoje dziecko.
Od dnia, w którym staniesz się mamą, nauczysz się doceniać prozę życia i w końcu zrozumiesz postawę i zachowania swojej matki, która kilkadziesiąt lat temu przeżywała te same lęki i doświadczała podobnych obaw. Macierzyństwo skutecznie odświeży Twoje postrzeganie partnera. Zaczniesz doceniać go za wewnętrzny spokój, cierpliwość i umiejętność zachowania zimnej krwi w krytycznych sytuacjach. Wspólne sprawowanie opieki nad maleństwem sprawi, że odnajdziesz w nim prawdziwego przyjaciela. Seks w związku, tuż po narodzinach dziecka często schodzi na drugi plan. Natłok obowiązków, zmęczenie oraz nowe problemy sprawią, że partner może czuć się odrzucony. Jednak wspólna opieka nad maluszkiem sprawi, że partner szybko odnajdzie właściwą przyczynę tych zmian. Miesiące spędzone na wspólnej nauce sprawią, że zyskasz dodatkowe pokłady cierpliwości. Nieprzespane noce z powodu choroby skutecznie nauczą Cię cierpliwości i pokory.
Wraz z biegiem czasu nauczysz się perfekcyjnej organizacji, by móc poczytać ulubioną książkę w fotelu. Znowu będziesz miała chęć na codzienny makijaż, zakupy z przyjaciółką i pracę zawodową. Opieka nad dzieckiem tylko w pierwszym okresie jego życia wywraca świat, który znałaś, do góry nogami. Jednak z każdym dniem wszystko będzie wracało na właściwy tor. Odzyskasz życiowy balans pomiędzy pracą zawodową, obowiązkami związanymi z dzieckiem i czasem przeznaczonym wyłącznie dla partnera. Będziesz miała więcej energii i chęci, by podejmować życiowe wyzwania.
Macierzyństwo jest wyzwaniem. Zmieni nawet Twój sposób myślenia o samej sobie. Nawet jeśli wcześniej byłaś cichą myszką, z dzieckiem na ręku, które potrzebuje pomocy, możesz być prawdziwą lwicą. Śmiało, można powiedzieć, że to właśnie macierzyństwo sprawia, że stajesz się prawdziwą kobietą. Wchodzisz w zupełnie nowy wymiar życia, którego w żaden inny sposób nie doświadczysz. Zdobędziesz pewność siebie, umiejętność nawiązywania kontaktów i rozwiązywania problemów. Zdobycie takich cech, bez zajścia w ciążę i bycia matką, mogłoby wydawać się niemożliwe. Jednak macierzyństwo szybko uczy każdą kobietę, że dla matki problemy, których nie da się rozwiązać, w zasadzie nie istnieją.
Bibliografia:
[1] Praca zbiorowa, Mamy dla mamy Tom 2 macierzyństwo, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2019.
[2] H. Bratton, Zostajesz mamusią i wszystko się zmienia, Wydawnictwo WAM, 2012.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać