Jak mówi znane powiedzenie: sport to zdrowie! Według najnowszych danych i raportów to właśnie sport jest na najniższym szczeblu Piramidy Żywienia, która pierwszy raz została opublikowana w 1992 roku. Aktualizacja, która miała miejsce kilka lat temu pokazała, że to właśnie aktywność jest najcenniejszy determinantem naszego dobrego samopoczucia, witalności i zdrowia. Co więcej – według Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie brak sportu jest czwartym wiodącym czynnikiem ryzyka śmiertelności na świecie[2].
Lekarze i trenerzy wskazują, że nawet 30-60 minut aktywności dziennie może realnie poprawić stan naszego organizmu, niwelując ból i zmniejszając ryzyko rozwijania otyłości i nadwagi. Zadanie to wydaje się być tylko pozorne proste – zwłaszcza dla Mam, które niemalże w całości poświęcają się opiece nad swoich maluchem.
Na szczęście, aby rozwiązać ten problem, powstał tzw. fitness mama z dzieckiem, który cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem. Jak dokładnie wyglądają takie zajęcia? Czy można je wykonywać w domu? Jakie są zalety ćwiczenia z dzieckiem?
Spis treści
ToggleAktywność fizyczna pozytywnie wpływa na samopoczucie, witalność, zdrowie, kondycję i nastrój. Zachowanie aktywnego trybu życia buduje nawyki, które w dłuższej perspektywie niosą za sobą wiele zalet. Lekarze, dietetycy i rehabilitanci wskazują, że nawet najkrótszy trening może obniżyć poziom cukru we krwi, poprawić przemianę materii, obniżyć ryzyko powstawania zaburzeń o podłożu sercowo-naczyniowym, obniżyć ciśnienie krwi, a także zapobiec bólom reumatycznym i osteoporozie, jednocześnie wzmacniając system immunologiczny. Do tej listy dochodzi szereg zalet psycho-somatycznych, o których często wspominają psycholodzy i socjolodzy. Według badań sport poprawia wydajność umysłową, zwiększając przy tym zdolność do zapamiętywania i kojarzenia. Regularne ćwiczenia obniżają także prawdopodobieństwo zachorowania na zaburzenia nastroju (głównie dlatego, że ruch pomaga wydzielać serotoninę), poprawiając samopoczucie poprzez budowanie dyscypliny i satysfakcji, a także stanowiąc za doskonałe pole do rozładowania negatywnych emocji.
Fitness z niemowlakiem to koncepcja, odpowiadająca na potrzeby świeżo upieczonych Mam, które chcą zachować aktywny tryb życia, pomimo ograniczonych możliwości i napiętego harmonogramu.
Zajęcia organizowane i dobierane są tak, aby Mama mogła swobodnie uczestniczyć w zajęciach sportowych, bez obawy, że maluch nie ma opieki. Podczas ćwiczeń dziecko nie tylko leży obok rodzicielki, ale także uczestniczy w ćwiczeniach, odczuwając radość z nowych aktywności.
Zajęcia tego typu pozwalają na noszenie i podnoszenie malucha, który stanowi za naturalne obciążenie i zastępstwo dla gum lub hantli. W niektórych seriach maluch obserwuje Mamę leżąc na macie, podczas gdy ta wykonuje bardziej złożone ćwiczenia, np. z wykorzystaniem piłki.
Intensywność ćwiczeń oceniana jest jako “łagodna”, a zajęcia prowadzone są w małych grupach, najczęściej w towarzystwie cichej, relaksującej muzyki.
Gdy maluch ma 4. miesiące zajęcia stają się bardziej złożone, nieco trudniejsze, najczęściej z wykorzystaniem chusty do noszenia. Przy tym wszystkim, oprócz klasycznych ćwiczeń, trenerzy podpowiadają jak poprawnie masować dziecko, jak je podnosić, w jaki sposób wykonywać domowe obowiązki z dzieckiem noszonym w chuście.
Ćwiczenia wykonywane z maluchem nie tylko pozwalają pozbyć się kilogramów, zachować aktywny tryb życia, ale także budują głębszą więź ze swoją pociechą. Dotychczasowe wnioski wskazują także, że wspólne ćwiczenia rozwijają dziecko, wpływając pozytywnie na jego motorykę i sprawność. Treningi pozwalają odprężyć ciało i duszę, relaksują, umożliwiają odpoczynek od domowych obowiązków i przy okazji koją bóle brzuszka i kolki, z którymi walczą najmłodsze dzieci.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem treningi i zajęcia sportowe dobierane są do potrzeb i możliwości Mam i dzieci. Przed zajęciami instruktor zawsze przeprowadza krótki wywiad lub ankietę, która pozwoli wyeliminować komplikacje zdrowotne (będące wynikiem niedawno odbytego porodu). Ostatecznie zupełnie inaczej wyglądają ćwiczenia po CC, a inaczej ćwiczenia po porodzie naturalnym. Po porodzie fizjologicznym ćwiczyć można już po 6. tygodniu, a po CC – po 12 tygodniu.
Przed zajęciami warto udać się do ginekologa i lekarza prowadzącego, aby uzyskać zgodę na wykonywanie aktywności na sali treningowej.
Mama nie powinna podejmować aktywności fizycznej, jeśli nadal posiada niezagojone rany poporodowe i schorzenia o podłożu ginekologicznym. Nie rekomenduje się także fitnessu, gdy dziecko walczy z przeziębieniem lub infekcjami, którymi zarazić się mogą inne, obecne na sali maluchy.
Bibliografia:
[1] Czechowski, J. (2014). Sport szansą społecznego rozwoju człowieka. Społeczeństwo i Ekonomia, (01), 7-19.
[2] Leszczyńska, A. (2013). Sport to zdrowie! Refleksje o aktywności fizycznej Polaków. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Sociologica, (45), 179-189.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać