Dziecięcy pokój to oaza spokoju, przestrzeń do zabawy, pole do nauki i realizowania swojego hobby. Bardzo często dziecko utożsamia swój kąt z bezpieczeństwem, radością, traktuje jako przestrzeń, w której czuje się swobodnie. Dlatego też urządzając dziecięcy pokój należy starannie przemyśleć każdy metr, wprowadzając odpowiednią kolorystykę i przestrzeń do zabawy lub relaksu. Oprócz drewnianego biurka, miękkiego łóżka i kolorowego dywanu, coraz częściej rekomenduje się namiot tipi dla dzieci, który sprawdza się nie tylko podczas zabawy, ale także w trakcie rytuału zasypiania.
Pedagodzy i psycholodzy wskazują szereg zalet namiotów dziecięcych, co potęguje popularność tej konstrukcji. Jeśli pragniesz postawić go w pokoju swojej pociechy, sprawdź na co zwrócić uwagę podczas zakupu, upewnij się czy Twój maluch może z niego korzystać, a w razie ograniczonego budżetu – spróbuj zrobić go samodzielnie, w ramach kreatywnych zajęć DIY.
Spis treści
ToggleJeśli tworzysz dziecięcy pokój i zastanawiasz się czy warto wygospodarować kilka metrów kwadratowych na nowy, ozdobny i kolorowy namiot tipi – poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zalet, które docenią dzieci i rodzice.
Namioty tipi to bardzo popularna forma i dekoracja. Dlatego też znajdziesz je w wielu sklepach – nie tylko dziecięcych, ale także w supermarketach czy w sklepach meblowych. Ich cena uzależniona jest od użytych materiałów, wielkości, użytego printu, kolorów i masywności. Producenci często zawyżają kwotę, wykorzystując na płótnie wizerunek znanych postaci (np. Kubusia Puchatka) albo dołączając do zestawu kolorowe światełka. Dlatego też na sklepowych półkach znajdziesz zarówno tipi w cenie 200 zł, jak i 600 zł. Alternatywą dla kupowania “gotowców” są oczywiście własne prace DIY, o których przeczytasz więcej w poniższym materiale.
Zanim przystąpisz do składania namiotu pamiętaj, aby przygotować do tego wolną przestrzeń. Rozłóż wszystkie elementy wokół siebie i upewnij się, że niczego nie brakuje w zakupionym zestawie. Namiot składaj bezpośrednio w pokoju, w którym ma stać konstrukcja.
Krok 1: Wyprasuj tkaninę i materiał, który stanowi za główną część namiotu. Możesz to wykonać przy pomocy żelazka lub parownicy. Wygładź wszystkie marszczenia i nieestetyczne załamania.
Krok 2: Złącz ze sobą wszystkie drewniane elementy. Niektóre kijki wymagają połączenia sznurkiem lub skręcenia. Zrób to dokładnie, upewniając się, że belki się nie składają pod wpływem ciężaru.
Krok 3: Nałóż materiał na drewniane nogi. Naciągnij tkaninę tak, aby była wyprostowana i nie “zapadała” się do środka.
Krok 4: Połącz wszystkie, drewniane nogi tak, aby stykały się na czubku. Cała konstrukcja ma tworzyć trójkątny namiot. Skręć nogi i przymocuj ze sobą za pomocą śruby.
Krok 5: Rozłóż konstrukcję i ustaw ją w docelowym miejscu. Włóż do środka kilka poduszek i ulubionych przytulanek. Możesz także rozłożyć na czubku drobne lampki, które dadzą miękkiego, ciepłego półmroku.
Oczywiście forma namiotu i jego wykończenie uzależnione jest od tego, co lubi Twoje dziecko i jaką aranżację pokoju planujesz. Poniżej przedstawiamy najprostszy sposób na stworzenie namiotu, z pominięciem procesu szycia. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu, a maluch szybko będzie mógł korzystać z nowego kąta do zabaw.
Do stworzenia namiot tipi potrzebować będziesz:
Krok 1: Przygotuj kije. Ustaw je na kształt trójkąta i zwiąż je na górze przy pomocy sznurka (najlepiej około 20 cm od czubka). Góra konstrukcji ma przypominać rozwinięte płatki kwiatów.
Krok 2: Nałóż na kijki materiał (np. firankę). Przymocuj ją przy pomocy agrafek. Upewnij się, że cała konstrukcja jest masywna i nie zsuwa się z kijków. W skrajnych przypadkach pomóc mogą zszywacze, które dodatkowo przytrzymają określone fragmenty tkanin.
Krok 3: Rozsuń kijki na około 110 cm. Upewnij się, że nogi stoją w równych od siebie odległościach, a cała konstrukcja jest stabilna. Jeśli tipi się chwieje – zmierz odległość pomiędzy nóżkami i wyreguluj je zgodnie z miarką.
Krok 4: Naciągnij firanki, tak aby tkanina była napięta. Przywiąż ją sznurkiem do każdej z nóg, łącząc poszczególne partie materiałów. Dodaj na górę ozdobne naklejki, koronki, przyklej wycinanki, wszyj kolorowe materiały i zawiąż lampeczki.
Jeśli firanki prześwitują – nałóż kolejną warstwę materiału i przyczep ją przy pomocy kolejnej warstwy agrafek i spinaczy. Pilnuj, aby nogi namiotu się nie rozkładały – gdy tak się dzieje ponownie złącz nogi i zwiąż je podwójnym sznurkiem. Włóż do środka poduszeczki, koc i ulubione zabawki malucha, a następnie obserwuj jak ten cieszy się z nowego, bezpiecznego miejsca.
Bibliografia:
[1] Lasota, A. (2017). Responsywność opiekuna a poczucie autonomii dziecka we wczesnym dzieciństwie. Nauki o Wychowaniu. Studia Interdyscyplinarne, 5(2), 84-100.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać