Trwałe plamy na posadzce, zaschnięte zabrudzenia albo wymagające panele, które należy traktować z ogromną delikatnością i starannością?
Wszystkie te sytuacje są doskonałym argumentem do tego, aby wnieść codziennie sprzątanie na wyższy level. Na szczęście na rynku dostępnych jest szereg produktów, które urzekają swoją nowoczesnością i śmiałym wykorzystywaniem nowych technologii. Szczególnie popularny i polecany jest mop parowy, który w przeciwieństwie do odkurzacza czy klasycznego mopa z wiaderkiem, poradzi sobie z najtrwalszymi plamami i najbardziej wymagającymi posadzkami.
Jak dokładnie działa mop parowy, który model wybrać i na jakie parametry zwrócić uwagę, podczas spacerowania między sklepowymi półkami?
Spis treści
ToggleMop parowy swoją konstrukcją i budową przypomina klasyczny mop ręczny. To podobieństwo jest jednak pozorne. Jego zasadniczą zaletą jest fakt, że ten nie musi mieć stałego kontaktu z detergentem, a więc proces sprzątania jest szybszy i łatwiejszy. Podczas jego użytkowania nie ma potrzeby moczenia mopa w wodzie, bowiem całe urządzenie napędzane jest akumulatorem, który z kolei uruchamia pojemnik, pompkę i grzałkę.
Mechanizm działania jest prosty: woda nalewana do pojemnika zasysana jest przez pompkę, a następnie tłoczona jest na grzałkę, dzięki której woda podgrzewa się do temperatury wrzenia. W ten sposób powstaje para wodna, dzięki której dużo łatwiej jest usuwać zabrudzenia z różnych powierzchni i materiałów.
Na sklepowych półkach znajdziesz modele, które posiadają regulację strumienia pary, dzięki czemu dostosować ją można do różnych zabrudzeń. Oprócz różnych funkcji i dodatkowych regulacji, wybrać możesz zarówno mop parowy bezprzewodowy, jak i klasyczny mop na kablu, który rekomenduje się w przypadku mniejszych pomieszczeń.
Producenci i największe marki proponują nam szereg modeli, które różnią się parametrami i technicznymi walorami. Wybierając się na zakupy zwróć uwagę na kilka, podstawowych cech:
Cena mopa parowego uzależniona jest od funkcjonalności, dodatkowych udoskonaleń, marki i miejsca, w którym dany model został zakupiony. Proste modele kosztują od 250 – 300 zł, a modele bezprzewodowe, takich producentów jak Tefal, wyceniane są na 700 zł (i więcej).
W zależności o tego, jaki model wybierzesz, mopa możesz możesz do różnych powierzchni. Dlatego też jeszcze przed zakupem zapoznaj się z instrukcją i wytycznymi producenta.
Niektóre mopy (np. z dużą regulacją strumienia pary), nadają się do powierzchni większych. Modele z mniejszym zakresem nadają się do mniejszych zabrudzeń i powierzchni.
Najczęściej mopy rekomenduje się do mycia płytek, kamienia, tapicerki, mebli pokrytych materiałem i paneli.
Co ważne – powierzchnie lakierowane, olejowane i woskowane mogą nie tolerować wysokiej temperatury i pary, dlatego upewnij się, że docelowy materiał zniesie te wyjątkowe warunki. Wcześniej ustaw niską moc pary, aby nie uszkodzić delikatniejszej powierzchni.
Na początku – bez względu na to jaką posadzkę posiadasz – upewnij się, że myta podłoga jest całkowicie zabezpieczona i szczelna. W przypadku nierówności i nieszczelności wilgoć zacznie gromadzić się pod posadzką, co powoduje namnażanie się pleśni. Pierwszym sygnałem, że zachodzi to zjawisko jest efekt odbarwiania i wypaczania np. paneli.
Mówiąc o mopie parowym nie sposób pominąć jego największych zalet, które docenią miłośnicy lśniących i nieskazitelnych posadzek. Wśród tych najczęściej wymienianych, jest:
Bibliografia:
[1] Gołąb-Meyer, Z. (2011). Para wodna. In Neutrino (No. 15).
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać