Dzieci – zwłaszcza niemowlaki i maluchy w wieku przedszkolnym – uwielbiają zasypiać przy przytłumionym świetle. Delikatny blask daje im poczucie bezpieczeństwa, koi nerwy i uspokaja – zwłaszcza, jeśli maluch uczy się samodzielnego i samotnego zasypiania w swoim pokoju.
Oprócz uchylania drzwi, niezwykle popularne jest dedykowana lampka nocna dla dzieci, która daje dużo delikatniejsze, miękkie i ciepłe światło. W ten sposób blask delikatnie rozświetla mrok nocy, sprawiając, że dziecko szybciej zamyka, nie budzi się i nie odczuwa strachu, wynikającego z bycia samemu.
Jak, wśród sklepowych półek znaleźć model idealny? Jakie cechy powinna mieć lampka nocna dla dziecka? Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu i w którym miejscu warto ją zamontować?
Spis treści
ToggleNaukowcy – w tym psycholodzy i lekarze – coraz częściej analizują wpływ światła na jakość dziecięcego snu. Poglądy i opinie są na ten moment mocno podzielone i uzależnione od m.in. wieku malucha. Coraz częściej wskazuje się, że zapalanie niemowlakowi lampki nie jest do końca dobrym i zdrowym rozwiązaniem. Naukowcy ustalili bowiem, że zapalanie światła na pierwszym etapie dorastania, może mieć negatywny wpływ na ogólnie rozumiany rozwój. Dotychczasowe wnioski pozwalają sądzić, że zapalanie lampki w pierwszych miesiącach życia może zwiększyć ryzyko bezsenności lub chorób neurologicznych w życiu dorosłym. Powodem dla tych zmian jest melatonina – hormon odpowiedzialny za komfortowy sen. Badania pokazały, że wydzielanie tego hormonu u niemowląt niesie za sobą spore ryzyko, które zwiększa m.in. drażliwość malucha, dekoncentruje, stresuje i… zmniejsza odporność na drobnoustroje.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dzieci starszych. W tym wypadku lampka do pokoju dziecięcego może faktycznie mieć właściwości wyciszające i uspokajające – zwłaszcza jeśli dziecko jest lękliwe, niespokojne, ma tendencję do zachowań agresywnych lub autodestrukcyjnych. W takim wypadku warto zastąpić światło niebieskie (pochodzące z np. telefonu), przygaszonym, ciepłym i miękkim światłem z lampki nocnej. W jaki sposób wybrać model, który najlepiej sprawdzi się naszemu maluchowi?
Lampki nocne niosą za sobą szereg zalet – zwłaszcza, jeśli nie świecą się przez całą noc, a pełnią jedynie określoną funkcję.
Tak oto:
Na rynku dostępne są lampy o różnym kształcie, formacie i zastosowaniu. Wśród tych, najchętniej wykorzystywanych w pokoju dziecięcym, jest:
W wyborze lampki warto kierować się potrzebami lub problemami, z którymi mierzy się nasze dziecko. W ofercie sklepów dostępne są bowiem lampki naścienne, wiszące, lampki na biurko, podłączane do kontaktu, zasilane bateriami, a także projektory, które tworzą barwne pejzaże na suficie lub ścianie.
Tak oto lampka z projektorem daje delikatną poświatę, rozchodzącą się po suficie i ścianie. Jej blask jest zdecydowanie najbardziej delikatny, przez co daje uczucie półmroku. Rozproszone światło nie skupia się na jednym punkcie, dzięki czemu jest najmniej ostre i tym samym – najlepsze dla starszych dzieci, które nie wymagają doglądania, przewijania lub usypiania w środku nocy. Lampki ustawione na biurku lub na szafce są ostrzejsze, dają rozproszone i punktowe światło, idealnie sprawdzając się w dużych pokojach. To je dobrze jest ustawić przy przewijakach lub komodach z pieluszkami – np. gdy konieczna jest “nocna interwencja”. Lampki wkładane do kontaktu to połączenie dwóch, powyższych modeli. Ich forma daje ostre, ale zupełnie nierozproszone światło, dzięki czemu uwielbiają je dzieci, które boją się ciemności i dopiero uczą się zasypiania. Zaleca się je montować przy łóżeczkach, wybierając zabawne i dziecięce modele np. przypominające zwierzątka lub ulubionych bohaterów z bajek.
Lampka na ścianę dla dziecka ma poważnego konkurenta – lampkę na biurko, która wspomaga naukę, grę na komputerze, prace plastyczne i nierzadko – zasypianie. Jej położenie i jeden strumień światła doskonale sprawdzi się do oświetlania nocą. Ważne jednak jest, aby wybierać modele, które emitują jasne światło, najlepiej o stabilnym charakterze. Zwróć także uwagę, aby ta była energooszczędna – zwłaszcza, jeśli istnieje szansa na wielogodzinne palenie. Zwróć także uwagę na lumeny, które podawane są na opakowaniu żarówki. Im więcej lumenów, tym światło jest intensywniejsze. Jeśli więc lampka docelowo ma ułatwić zasypianie – wybierz żarówkę z mniejszą ilością lumenów. Doskonale sprawdzą się także lampki z regulowanym natężeniem światła, dzięki czemu możliwe jest dostosowywanie światła pod naukę, malowanie, zabawę i sen.
Wybierając lampkę na biurko, najlepsze będzie:
Bibliografia:
[1] Ilg, F. L. (2007). Rozwój psychiczny dziecka: od 0 do 10 lat: poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy. Gdanskie Wydawnictwo Psych.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać