Lekarze, psycholodzy i socjolodzy coraz częściej podkreślają, jak ważny jest bliski kontakt malucha ze zwierzętami. Dorastanie z towarzystwem czworonożnych przyjaciół jest niezwykle ważne w kontekście rozwoju i budowania empatii. Wśród największych zalet wskazuje się m.in. rozbudzanie ciekawości, lepsze panowanie nad emocjami, radzenie sobie ze stresem, zwiększenie samoakceptacji i poprawienie zdolności komunikacyjnych.
Nic więc dziwnego, że rodzice coraz śmielej i chętniej podejmują decyzję o zakupie lub zaadoptowaniu zwierzątka domowego. Tylko, które z nich wybrać dla swojego malucha? Jakie małe zwierzęta domowe dla dzieci są dobrym pomysłem na “przetarcie szlaków” przed zaadoptowaniem psa lub kota? Na co zwrócić uwagę podczas podejmowania tych decyzji?
Spis treści
ToggleZwierzątko domowe to nie tylko sympatyczna, kudłata istotka, która bawi i łapie za serce. O ile szczeniaczki i kocięta wyglądają uroczo i często są dziecięcym marzeniem, o tyle należy pamiętać, że ich pojawienie się w domu to także ogrom obowiązków – związanych z wydatkami, nauką empatii i opiekuńczości.
Dotychczasowe badania i eksperymenty jasno wskazały, że dziecko dojrzewające i rozwijające się w towarzystwie kudłatych przyjaciół uczy się:
Mówiąc o zwierzętach domowych mamy na myśli szereg gatunków i ras, które doskonale sprawdzą się w naszych czterech ścianach. Nie od razu musisz decydować się na psa i kota – istnieje wiele alternatyw, które warto rozważyć, jeśli zależy Ci na wychowywaniu pociechy z nowych, kudłatym przyjacielem.
Przygotowaliśmy więc zwierzęta domowe lista, która pozwoli Ci wybrać najodpowiedniejszego kompana:
Wybierając zwierzaka domowego weź pod uwagę jego usposobienie, wielkość i ponoszone koszty, które związane są z opieką i wyżywieniem. Wybór nowego członka rodziny powinien być odpowiedzialny i dostosowany do warunków mieszkalnych i możliwości całej rodziny. Upewnij się więc, że maluch nie cierpi na alergię i jest gotowy (głównie pod kątem psychicznym i emocjonalnym) na zaadoptowanie zwierzaka. Zaangażuj go w cały ten proces, ucząc konsekwencji decyzji. Dziecko, które będzie świadome procesu adopcyjnego, lepiej poradzi sobie z nową sytuacją, tworząc wątek przyczynowo-skutkowy. Dodatkowo dużo chętniej będzie uczyło się nowych obowiązków, które będą konsekwencją wszystkich, podjętych decyzji.
Nie zapomnij, że nowy pupil potrzebuje odpowiednich akcesoriów i gadżetów, dlatego wcześniej zakup miseczki, klatki, legowisko, obroże, drapak i odpowiednią, pełnowartościową karmę. Jako rodzic musisz być przygotowany na nową sytuację, dlatego tak ważna jest samodzielna edukacja, cierpliwość i gotowość do nowych wyzwań.
Bibliografia:
[1] Esposito, L., McCune, S., Griffin, J. A., & Maholmes, V. (2011). Directions in human–animal interaction research: Child development, health, and therapeutic interventions. Child Development Perspectives, 5(3), 205-211.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać