Wycieczki, wakacje – kto z nas nie kocha rodzinnych urlopów, które pozwolą oderwać się od prozy dnia codziennego?
Po narodzinach pociechy nie musisz rezygnować z tych uwielbianych, najdalszych podróży. W ich organizacji potrzebne Ci będą przydatne gadżety i narzędzia, dzięki którym zwiedzisz wymarzone destynacje i odwiedzisz kierunki. Dlatego też rodzic, który planuje wycieczkę z maluchem, powinien zaopatrzyć się w łóżeczko turystyczne, które idealnie sprawdzi się w hotelu, na kempingu lub pod namiotami. Na co zwrócić uwagę, podczas ich zakupu? W jaki sposób je rozłożyć i złożyć?
Spis treści
ToggleKupując łóżeczko turystyczne dla swojego malucha, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Szczególnie rekomendowany jest tzw. rozkładany kojec, który sprawdzi się niezależnie od miejsca pobytu, zapewniając komfort i wygodę Twojemu dziecku.
Wybierając taki kojec musisz zwrócić uwagę na:
Unikaj łóżeczek z niskiej jakości materiałów, które co prawda kuszą cenami, ale opierają się na lichej konstrukcji, która może ulec odkształceniu np. podczas podróży. Ważne jest zatem, aby wybrać model poręczny, masywny i wystarczająco lekki, tak, aby podróżowanie z nim było przyjemne i nie stanowiło za dyskomfort podczas pokonywania kilometrów. Unikaj również modeli z dodatkowymi, rozbudowanymi funkcjonalnościami – te przeważnie zajmują więcej miejsca, ważą więcej i rzadko kiedy się sprawdzają.
Jeśli zamierzasz wozić łóżeczko turystyczne w samochodzie, istotny jest zarówno wymiar po rozłożeniu, jak i po rozpakowaniu. Dokładnie przeczytaj właściwości wybranego modelu, upewniając się, że ten zmieści się w bagażniku lub walizce. Standardowo waga łóżeczka nie przekracza 10 kg.
Na rynku dostępny jest szereg różnorodnych modeli które różnią się wyposażeniem, funkcjonalnością i dodatkowymi elementami. Niezwykle popularne są tak zwane produkty 2w1, które pozwalają zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca w samochodzie. Najpopularniejsze są także modele z bokami z siatką i moskitierą, które można postawić na dworze i które ochronią przed latającymi owadami i insektami. Podobnie działają łóżeczka z zadaszeniem, ochraniając malucha przed słońcem.
Niektóre łóżeczka dodatkowo posiadają płozy do bujania oraz wibracje, które pozwalają uspokoić śpiącego malucha. Oprócz tego znajdziesz łóżeczka z przewijakami i dodatkowymi kieszeniami na zabawki.
Zwróć także uwagę, aby łóżeczko posiadało kółka z hamulcami, dzięki którym bezpiecznie ustawisz łóżeczko – na np. tarasie lub podwórku.
Cena za łóżeczka turystyczne waha się od kilkudziesięciu, do nawet kilkunastu złotych. Wartość zależy od producenta, wykorzystywanych materiałów i wspomnianych już funkcjonalności. Przy odrobinie szczęścia, w popularnych sklepach, najprostsze łóżeczko może kosztować nawet poniżej 200 zł.
Aby rozłożyć bądź złożyć łóżeczko turystyczne, musisz przeczytać instrukcję, dołączoną do nowego modelu. Każdy z nich różni się nieco funkcjonalnością i poszczególnymi elementami, dlatego ważne jest aby zapoznać się z informacjami, zawartymi przez producenta.
Niektóre produkty posiadają wbudowany system szybkiego rozkładania, co znacznie ułatwia proces przygotowania łóżeczka do użytku. Proces rozkładania sprowadza się do wypakowywania dodanych elementów z torby, a następnie łączenia poszczególnych fragmentów. Proces jest podobny, jak przy składaniu mebli ze sklepów meblowych.
W dużym uproszczeniu: najczęściej najpierw opieramy łóżko na nóżkach, delikatnie luzując złożony stelaż. Następnie chwytamy za wyraźne elementy z systemem rozkładania – te najczęściej znajdują się na krótszych bokach, górnych części stelażu. Podnieść je gwałtownie, tak aby wszystkie elementy osadziły się w odpowiednim punkcie. Podobnie należy zrobić z bokami dłuższymi. Na koniec należy wcisnąć odpowiednie wybrzuszenie, które znajduje się na środku łóżeczka, tak aby rozłożyć podpórkę i przygotować cały stelaż. To oczywiście ogólny schemat, który może różnić się w zależności od tego, jaki model trafi do twojego koszyka. W przypadku rozkładania cały mechanizm przebiega w sposób odwrotny – a więc zaczyna się od usunięcia materaca i złożenia podłogi, następnie elementów blokujących dolnej części stelaża i poszczególnych boków. Złożony stelaż należy odpowiednio zabezpieczyć i schować np. do torby.
Bibliografia:
[1] Korzeniewski, K. (2014). Dziecko w podróży. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 8, No. 4, pp. 174-180).
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać