Dziecięcy pokój to oaza spokoju, miejsce kreatywnych zabaw, bezpieczna przystań i domowy plac zabaw. Nic więc dziwnego, że urządzając przyszły pokój dla naszej pociechy, z ogromną starannością, dobieramy każdy mebel i dodatek, dbając o odpowiednie naświetlenie, dekoracje i kolorystykę.
Oprócz wygodnego łóżka, pojemnej szafy, biurka na pierwszy komputer oraz miękkich przytulanek, warto zastanowić się nad kolorem ścian. Tu wybór jest naprawdę duży, bo oprócz farb czy lameli, wykorzystać możesz klasyczne tapety, które gościły w naszych wnętrzach głównie w latach 80-tych i 90-tych.
Jak wyglądają obecne trendy wnętrzarskie? Gdzie szukać inspiracji na aranżacje tapeta do pokoju dziecięcego? Które wzory wybrać i jak łączyć je ze sobą, aby uzyskać oryginalne i przytulne wnętrze?
Spis treści
ToggleObecnie na rynku trendów wnętrzarskich królują dwie formy – klasyczna tapeta i nieco unowocześniona fototapeta. Ta druga ma na celu odwzorować na całej ścianie określone grafiki – np. widok z wakacji lub portret rodzinny. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest oryginalność i duże pole do popisu. W tym celu wykorzystać można np. kadr z ulubionej bajki lub gry, rodzinne zdjęcie, własnoręcznie namalowaną pracę lub autorski kolaż. Ważne jest, aby projekt był wysokiej rozdzielczości, tak, aby po nałożeniu na dużą ścianę, praca nie wygląda na rozpikselowaną i niewyraźną.
Alternatywą dla tej propozycji są oczywiście klasyczne, gotowe tapety, które zakupić możesz w dużych marketach budowlanych.
Przeglądając i analizując najmodniejsze wzory ostatnich lat, wytypowaliśmy kilka tych najchętniej wybieranych – zarówno przez rodziców, jak i przez pociechy.
Ile razy zdarzyło Ci się znajdować odbite palce na tapetach? Jak często zmazywałaś kredę z paneli lub ścian?
Oczywistym jest, że dzieci w ferworze zabawy wybrudzą nie tylko siebie, ale także meble i zabawki. Pierwszym rozwiązaniem na tą dziecięcą kreatywność jest stosowanie farb tablicowych, które służą do rysowania kredą (lub pisakami) i zmazywania jej za pomocą mokrych gąbek. Ich dużą wadą jest jednak okrojona kolorystyka i dość wąski wybór dostępnych formuł.
Tu z pomocą przychodzą tapety zmywalne. Ten typ wyróżnia się dużą odpornością na zabrudzenia i wilgoć, a także na wahania temperatur i działanie środków czyszczących (w tym detergentów). Dzięki temu z powodzeniem wyczyścisz tłuste lub trwałe zabrudzenie, nie ściągając przy tym farby i nie wpływając negatywnie na jej trwałość.
Jeśli aranżujesz pokój o niewielkim metrażu, wyzwaniem jest nie tylko wybór odpowiedniego wzoru, ale także koloru, który docelowo nie powinien “przytłoczyć” wnętrza. Istotne jest więc, aby wybrać tapetę, która optycznie wydłuży pomieszczenie, dodając przy tym przestronności. W tym celu architekci rekomendują dwie metody:
Unikaj dużych wzorów i bardzo ciemnych kolorów, które mogą “obciążyć” pokój, sprawiając, że ten stanie się wąski i mniej ustawny. Uważaj także na bardzo kontrastowe zestawienia (np. różu z zielonym) – te wyraźnie odcinają ściany, zaznaczając rogi niewielkiego pokoju.
Bibliografia:
[1] Reda, Z., & Monastyrska, M. (2005). Sypialnia i pokój dziecka. Świat Szkła, (12 [92]), 30.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać