Wakacje z maluchem to nie tylko ekscytująca przygoda, ale także garść obaw i “pierwszym razów”. Jeśli dziecko jest bardzo małe – doświadczysz z nim pierwszego pakowania, pierwszego planowania, pierwszej rezerwacji hotelu i pierwszej podróży samolotem, która dla wielu rodziców jest głównym źródłem niepokoju.
Wśród najczęściej powtarzanych pytań są te, dotyczące odpowiednich dokumentów, bagażu podręcznego, miejsca do spania dla małego pasażera i organizacji bezpośrednio przed wejściem do gate’a.
Postanowiliśmy więc odpowiedzieć na wszystkie te pytania, sprawiając, że podróż samolotem z małym dzieckiem będzie spokojniejsza. Co więcej – dzięki poniższym poradom będziesz gotowa na wiele, niespodziewanych i pozornie trudnych sytuacji.
Spis treści
TogglePodstawą udanego wyjazdu i wspólnego lotu jest plan. W kontekście planu mamy na myśli zarówno doskonale zorganizowaną walizkę i bagaż podręczny, jak również plan rozmowy, podczas to której opowiesz dziecku o planowanych wczasach. Dobierz komunikację pod wiek swojego malucha – tj. powiedz o wakacjach, podziel się pozytywnymi emocjami, przygotuj go na wspólny urlop i odpowiedz na wszystkie pytania.
Drugim krokiem jest oczywiście etap pakowania – zarówno do hotelu i na wczasy, jak i do samolotu.
Zatem, co zabrać na pokład i na lotnisko, aby być gotowym na absolutnie wszystkie sytuacje i okazje?
Rekomenduje się również, aby pierwszy lot był krótszy, tak aby dziecko mogło się przygotować na nowe okoliczności i przy okazji, aby “nauczyć” rodziców panujących procedur. W przypadku wątpliwości – warto także skontaktować się z lotniskiem, który odpowie na nurtujące pytania. Dodatkowo, w trakcie lotu, można skorzystać z pomocy przeszkolonego personelu, który służy swoją pomocą oraz przyborami, o których zapomniałaś.
Podróż z dzieckiem samolotem dokumenty to temat, który nierzadko spędza sen z powiek wszystkich rodziców. Czy ich lista różni się od listy, którą zabieramy na samotne i “dorosłe” wczasy?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wziąć pod uwagę cel podróży.
Najważniejszym dokumentem jest dowód osobisty, który należy wyrobić w obecności dziecka, (jeśli ma powyżej 5 roku życia). Docelowo więc rodzic powinien mieć swój własny dowód lub paszport i dodatkowo – musi mieć dowód małego podróżnika.
Jeśli dziecko nie ukończyło 5. roku życia – dowód można wyrobić bez udziału pociechy – np. przez internet. Zdarza się, że niektóre linie lotnicze uznają legitymacje szkolne (jest to jednak rzadkość, dlatego zdecydowanie bezpieczniej jest wyrobić dowód).
Dowód osobisty jest ważny 5 lat – jeśli dziecko nie ukończyło 5. roku życia – lub 10 lat, jeśli dziecko jest starsze.
Jeśli wakacje obejmują strefę Schengen, konieczne jest wyrobienie dowodu osobistego lub paszportu. Przepis ten dotyczy zarówno rodziców, jak i dzieci.
W tym wypadku konieczne jest wyrobienie paszportu lub/i wizy. Upewnij się jednak wcześniej, czy kraj który odwiedzasz nałożył ów obowiązek wyrobienia wizy turystycznej. Co ważne – dokumenty te posiadać muszą zarówno dzieci, jak i rodzice.
Paszport wyrobiony dziecku do 13 roku życia jest ważny przez 5 lat. W przypadku dzieci starszych ważność dokumentów trwa 10 lat od wystawienia.
Rodzice maluszków bardzo często obawiają się, że długi lot będzie kłopotliwy nie tylko pod kątem organizacji czy występującej nudy, ale także – pod kątem snu i odpoczynku, który jest niezbędnym punktem dnia.
Najczęściej dziecięcy wózek zabierany jest do luku bagażowego, co oznacza, że przez całą podróż nie masz do niego bezpośredniego dostępu. Nie zostawiaj więc w nim najważniejszych przyborów – docelowo powinien ci on służyć wyłącznie do poruszania się po lotnisku. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazana na trzymanie malucha na kolanach. Wiele linii umożliwia np. wynajęcie kołyski – zwłaszcza na dłuższych trasach, podczas których konieczna jest drzemka. Przepisy mówią, że w wynajmowanym łóżeczku spać może bobas ważący nie więcej niż 11 kg. Możesz także dokupić dodatkowe miejsce w samolocie (maluch do 2 roku życia nie otrzymuje osobnego miejsca), licząc że w ten sposób będzie Wam wygodniej podczas zabawy, czy drzemek.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać