Czy wiesz, że położenie dziecięcego biurka może mieć kluczowe znaczenie dla efektywności nauki Twojej pociechy? Jak wielokrotnie potwierdzają eksperci – dostęp do światła dziennego, doskonała organizacja blatu, obecność dodatkowych półek i bezpiecznej, nierozpraszającej uwagi strefy, to klucz do tego, aby maluch mógł z powodzeniem odrabiać lekcje, rysować i układać puzzle.
Jeśli czeka cię aranżacja dziecięcego pokoju i zastanawiasz się w jaki sposób zagospodarować kącik do nauki – koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Na podstawie porad ekspertów – zarówno ds. aranżacji wnętrz, jak i pedagogów – stworzyliśmy zbiór porad, dzięki którym postawisz biurko dziecięce w idealnym miejscu!
Spis treści
ToggleBiurko to niezwykle funkcjonalny mebel w pokoju dziecięcym. To przy nim maluch spędzać będzie nawet do 3-4 godzin dziennie – i to nie tylko ucząc się, ale także grając na komputerze, rysując czy pisząc. Źle zaaranżowane stanowisko pracy, zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, może przyczynić się do np. problemów ze wzrokiem [1], bólu kręgosłupa, migren i zaburzeń ostrości widzenia. Dlatego też tak ważne jest, aby biurko było doskonale zorganizowane, łatwe do czyszczenia (biurko dziecięce białe powinno być wykonane z drewna, grubego szkła lub płyty laminowanej, którą można czyścić dostępnymi detergentami), aby wyposażone były w organizery, a także dodatkowe półeczki i szuflady, które pomieszczą wszystkie rysunki i notatki. Bardzo często w tym celu wybiera się biurko dziecięce z nadstawką, które umożliwia lepszą organizację przestrzeni do pracy – zwłaszcza w przypadku niewielkiego blatu, który z trudem mieści stojaki na ołówki oraz monitor i klawiaturę.
Docelowo więc biurko powinno mieć dostęp do zarówno naturalnego, jak i sztucznego światła. O tym w jaki sposób ustawić je w dziecięcym pokoju (i na co zwrócić uwagę), przeczytasz więcej w dalszej części artykułu.
Aranżując dziecięcy kącik do nauki powinieneś sugerować się m.in. powierzchnią pokoju i wielkością biurka. Najczęściej blat ustawiamy zarówno pod oknem, jak i pod ścianą. Ta pierwsza propozycja umożliwia stały kontakt z naturalnym światłem – zwłaszcza gdy maluch uczy się i odrabia lekcje w dzień. Druga opcja rekomendowana jest małym lub mniej ustawnym pomieszczeniom, które bazować muszą na świetle punktowym. Którą z tych opcji powinieneś zastosować w swoim mieszkaniu?
Biurko pod oknem to jedna z najlepszych i najpopularniejszych opcji. Ogromną zaletą jest oczywiście stały kontakt ze światłem dziennym, które powinno padać z lewej lub prawej strony. Eksperci odradzają ustawianie biurka równolegle do parapetu – głównie dlatego, że letnie promienie słoneczne mogą razić dziecięce oczy, utrudniając naukę przy komputerze. Dużo lepiej więc sprawdzi się ustawienie prostopadłe, z uwzględnieniem:
Dlaczego? Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku światło słoneczne nie będzie padać na rękę malucha, a co za tym idzie – nie będzie rzucać cienia, który może utrudniać rysowanie lub naukę pisania. W rezultacie więc zyskasz doskonale odsłonięty i oświetlony blat.
Eksperci dodają również, że w oknach nieopodal biurka powinny znajdować się rolety lub zasłony, które osłaniają kącik do nauki od uporczywych i ostrych promieni słonecznych. W tej roli idealnie sprawdzą się rolety harmonijkowe lub rolety rzymskie.
Na koniec pamiętaj, aby w pokoju wydzielić tzw. strefy. Dzięki nim łatwiej będzie zagospodarować całą przestrzeń, a uwaga dziecka nie będzie rozpraszana np. telewizorem i zabawkami. Strefa pod oknem powinna więc bazować wyłącznie na przyborach szkolnych, które ułatwiają i uprzyjemniają naukę. Wybierz więc organizer na biurko dla dzieci, pudełeczka na przybory do plastyki, kubeczki na kredki i tablicę korkową na plan lekcji, prace plastyczne i najważniejsze notatki.
Jeśli pokój uniemożliwia ułożenie biurka pod oknem, alternatywą dla tego rozwiązania jest ustawienie go pod ścianą – np. naprzeciwko łóżka. W tej roli idealnie sprawdzi się zarówno biurko narożne dziecięce, jak i klasyczny, prostokątny blat. Doskonale także sprawdza się biurko dziecięce regulowane, które “rośnie” wraz z dzieckiem.
Jeśli zdecydujesz się na ustawienie biurka pod ścianą, pamiętaj, aby zapewnić maluchowi odpowiednie, sztuczne oświetlenie. W tej roli idealnie sprawdzi się zarówno światło górne, jak i punktowe – np. w postaci kinkietów lub lamp biurowych. Upewnij się, że biurko nie stoi tyłem do okna, co mogłoby utrudniać pracę przy komputerze oraz nie jest ustawione tyłem do drzwi, co może utrudniać koncentrację.
Eksperci wskazują, że w przypadku światła sztucznego powinniśmy wybierać:
Dodatkowo, wybierając lampkę zwróć uwagę na temperaturę barwową (współczynnik K powinien wynosić 3000-4000, wykazując tzw. światło ciepłe, które sprzyja nauce i skupieniu).
Na koniec pamiętaj, aby zwrócić uwagę na design. Najbardziej uniwersalne jest biurko dziecięce skandynawskie – tj. białe, proste i minimalistyczne w swojej formie. Biurko dla dziewczynki warto dodatkowo ozdobione kolorowymi naklejkami wodnymi lub różowymi uchwytami. W przypadku biurka dla chłopca świetnie sprawdzą się dekoracje w kształcie piłki futbolowej czy podkładki pod myszkę z wizerunkiem “Psiego Patrolu” lub bohaterów bajki “Auta”.
Bibliografia
[1] Kowalska, M., Zejda, J. E., Bugajska, J., Braczkowska, B., Brożek, G., & Malińska, M. (2011). Dolegliwości ze strony narządu wzroku u pracowników biurowych zatrudnionych na komputerowych stanowiskach pracy. Medycyna Pracy, 62(1), 1-8.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać
1 Comment
Dodałabym jeszcze, że ważna jest kwestia kolorystyki, która również odgrywa istotną rolę w kształtowaniu efektywnej przestrzeni do nauki. Przy wyborze kolorów biurka i otaczającego go miejsca, warto zwrócić uwagę na badania pokazujące, że niektóre kolory mogą wpływać na koncentrację i nastrój. Kolor niebieski sprzyja koncentracji i uspokaja, co może być korzystne dla dzieci, które łatwo się denerwują lub które mają trudności z koncentracją. Zielony z kolei, sprzyja kreatywności i posiada właściwości relaksujące. Czerwony, jest to kolor pobudzający, może być zbyt intensywny dla niektórych dzieci i prowadzić do rozproszenia uwagi. Oczywiście, nie chodzi o to, aby malować cały pokój na niebiesko czy zielono, ale warto rozważyć dodanie tych kolorów jako akcentów w okolicy biurka, np. w postaci dodatków czy koloru krzesła. Ta strona jest niewątpliwie bardzo przydatna dla każdego rodzica, który chce stworzyć idealne miejsce do nauki dla swojego dziecka. Udało się połączyć praktyczne porady z estetycznymi koncepcjami, tworząc przewodnik, który jest zarówno użyteczny, jak i motywujący do działania.