Dzieci coraz rzadziej chcą bawić się na świeżym powietrzu. Gra w klasy, podchody i tworzenie babek z piasku zamieniły na gry komputerowe i oglądanie bajek na tabletach, co w oczywisty sposób odbija się na ich zdrowiu i rozwoju. Aby zachęcić swoje pociechy do częstszego przebywania na podwórku, warto sięgać po najbardziej kreatywne i szalone pomysły. Wśród nich niewątpliwie króluje domek na drzewie dla dzieci, który staje się ich azylem, przestrzenią do nowych zabaw i atrakcją, dzięki której odwrócą wzrok od telewizora.
Jak zrobić domek na drzewie dla dzieci? Ile kosztuje jego wykonanie i czy prosty domek na drzewie z palet wytrzyma najtrudniejsze warunki pogodowe?
Spis treści
ToggleZanim przystąpisz do prac montażowych i budowlanych – najważniejszy jest plan. Zacznij więc od wybrania odpowiedniego drzewa. To powinno mieć pień o średnicy co najmniej 30 cm. Upewnij się również, że wybrane miejsce jest stabilne, udźwignie ciężar nowej budowli i nie jest miejscem bytowania pasożytów. W tym celu najlepiej jest wybrać dąb, brzozę lub klon.
Następnie przygotuj niezbędne narzędzia i sprzęt. Potrzebne ci będą m.in. drewniane deski, belki, gwoździe, dachówki, piłka, młotek i… domek na drzewie projekt! To dzięki niemu zapewnisz bezpieczeństwo i stabilność tworzonej budowli.
Bez względu na to jaką formę wybierzesz – kluczowa jest podstawa, na której powstania cała, drewniana elewacja. Zastanów się więc najpierw jak ją wykorzystać, jak zabezpieczyć maluchy przed wypadkami, w jaki sposób będą się dostawać do domku i co powinno znaleźć się w środku? Wszystko to sprawi, że stworzysz magiczny domek na drzewie – doskonały do zabawy w piratów, do nocowania na świeżym powietrzu i do kreatywnych zabaw na podwórku.
Pamiętaj – jeśli wizja stworzenia samodzielnego projektu i budowli Cię przeraża, możesz skorzystać z gotowców, które kupisz w sklepach budowlanych i ogrodniczych. Gotowe domki wystarczy zamontować na drzewie, upewniając się, że te są stabilne i bezpieczne dla bawiących się pociech.
Docelowo budowa domku na drzewie wyniesie Cię kilkaset złotych. Większy dochód może wynikać z dodatkowych udogodnień i dekoracji, które zastosujesz podczas urządzenia drewnianego wnętrza.
Do budowy domku możesz wykorzystać gotowe palety, jak i pojedyncze deski i belki, które zbijesz w solidną konstrukcję – tj. ściany, podłogę i sufit. Stworzenie takiej budowli nie jest skomplikowane, a najprostsze projekty bazują na prostej, kwadratowej formie. Poniżej przedstawiamy uniwersalny projekt domku, który idealnie sprawdzi się w przypadku początkujących architektów:
Cała platforma wymaga dodatkowego wzmocnienia – najczęściej belkami poprzecznie mocowanymi. Dodatkowo, do konstruowanych ścian bocznych warto wykorzystać kantówki drewniane, które wypełnia się np. płytami OSB, które są trwałe i odporne na wiatr czy chłód. Pamiętaj również, aby zastosowane belki dodatkowo zaimpregnować.
Wielkość domku musi być uzależniona od wzrostu dziecka. Pamiętaj, aby dodać kilka centymetrów zapasu – maluchy szybko rosną, a domek ma posłużyć na więcej, niż jeden sezon.
Budowa zewnętrzna to jedno – wystrój wewnętrzny to drugie. Gdy stworzysz już swoją budowlę, pamiętaj, aby wyposażyć domek w dodatkowe udogodnienia. Ważne jest więc, aby urządzony domek posiadał:
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać