Psycholodzy i pedagodzy jasno wskazują, że dziecko dorastające w towarzystwie futrzastego przyjaciela uczy się odpowiedzialności i empatii. Rodzic, który decyduje się na adopcję zwierzaka jest więc świadkiem niezwykłej przyjaźni, w której to maluch uczy się miłości, delikatności i potrzeb drugiej istoty. O ile decyzja związana z psiakiem czy kociakiem nierzadko wydaje się być trudna (również pod kątem organizacyjnym i ekonomicznym), o tyle warto rozważyć przygarnięcie mniejszego stworzenia. W tej roli doskonale sprawdzi się świnka morska (lub kawia domowa [1]), która pomimo swoich niewielkich rozmiarów wymaga równie dużo troski i czułości.
W sklepach zoologicznych i w hodowlach spotkać można różne rasy świnek. Ich rozróżnienie jest kluczowe, jeśli chcesz zapewnić jej najlepsze warunki do życia. Zebraliśmy więc najważniejsze informacje o świnkach, które ułatwią Ci wybór jednej z nich.
Spis treści
ToggleCzas życia świnki uzależniony jest od wielu czynników. Odpowiednia diagnoza weterynarza, opieka, dom pełen miłości, właściwa pielęgnacja i starannie dobrane posiłki to prosta droga do tego, aby sprezentować swojemu małemu pupilowi wiele lat radosnego życia. Średnia wieku świnki wynosi od 4 do 8 lat, w zależności od obecności chorób (w tym ewentualnych nowotworów) i ich leczenia Kluczowa w kontekście wieku jest również rasa świnki, która nierzadko wymaga odpowiedniej karmy i warunków środowiskowych.
Cena świnki morskiej uzależniona jest od m.in. miejsca, w którym zdecydujesz się na jej zakup. Najczęściej do adopcji dochodzi w sklepach zoologicznych i u hodowców, którzy specjalizują się w określonych rasach. W tym pierwszym przypadku – cena przeważnie jest niższa i wynosi do 100 zł. W drugim przypadku – zwierzątko kosztować może nawet powyżej 300 zł (tu cena uzależniona jest od rodowodu świnki).
Do ponoszonych kosztów należy oczywiście doliczyć niezbędne akcesoria i przybory, które zapewnią śwince idealne środowisko do życia. W tym celu zakupić należy m.in. klatkę, poidełko, miseczkę do jedzenia, siano i wypełnienie do klatki, atrakcje do zabawy, domek w którym poczuje się bezpiecznie, a także gryzaki, które mocuje się na klatce (te przypominają głównie kolby kukurydzy). Ostatecznie jednak koszty utrzymania świnki (w rozliczeniu per miesiąc) nie są zbyt duże (i zdecydowanie niższe niż w przypadku np. psa), dlatego jest to zdecydowanie lepszy wybór w przypadku rodzin z ograniczonym budżetem.
Przed adopcją lub zakupem małego zwierzaka dobrze jest zapoznać się z rasą, którą przyjdzie nam się opiekować. Wbrew pozorom – wpływa ona nie tylko na wielkość czy wygląd świnki, ale także na wymagania środowiskowe czy ewentualne leczenie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rasy, które często pojawiają się w domowych hodowlach.
Bibliografia:
[1] Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9..
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać