Biurko w dziecięcym pokoju to niezwykle funkcjonalny i ważny mebel. Pełni on szczególnie kluczową rolę, gdy maluch zaczyna swoją edukację. Blat więc jest nowym miejscem do odrabiania prac domowych, rysowania i pierwszych zadań z matematyki.
Dlatego też aranżując kącik edukacyjny dla swojej pociechy, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko wygląd biurka, ale także jego rozmiar, ilość półek, dodatkowe udogodnienia i możliwości samego pokoju. Zadanie to może być szczególnie trudne przy niewielkim metrażu, który stanowi za duże wyzwanie dla początkujących i samozwańczych projektantów.
Aby ułatwić Ci ten wybór przygotowaliśmy obszerny poradnik, dzięki któremu dobierzesz idealne biurko dziecięce. Wskażemy, które popularne na rynku modele sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu – np. w pokoju dzielonym, dzielonym z młodszym rodzeństwem.
Spis treści
ToggleWybierając biurko dla swojej pociechy – bez względu czy urządzasz niewielki pokój, czy obszerne wnętrze – musisz przestrzegać kilku, kluczowych zasad. Jakich?
Zanim więc wybierzesz biurko – weź centymetr lub metrówkę budowlaną i obmierz miejsce, w którym docelowo ma pojawić się blat. Wymierz zarówno wysokość, jak i głębokość, organizując wstępnie całą przestrzeń do nauki.
W wyborze biurka dla swojej pociechy weź pod uwagę również cenę i aranżację całego pokoju. Zdecydowanie najbardziej uniwersalną propozycją są biurka dziecięce białe – np. bez dodatkowych półek i szafek. Tak prosta konstrukcja dostępna jest w popularnych sklepach meblowych, a ich cena rozpoczyna się od kilkuset złotych. Warto jednak pamiętać, że niewielki blat jest tani i mały, ale niezbyt funkcjonalny. Rozwiąż w przyszłości jego rozbudowę o dodatkowe komody i dostawiane półki na kółkach, które można dowolnie przestawiać.. Warto także rozważyć biurko dziecięce skandynawskie, które bazuje na prostej i minimalistycznej formie – np. z niezabudowanymi rogami.
Alternatywą dla prostych biurek, jest biurko narożne dziecięce. To – jak sama nazwa wskazuje – powstało w celu umieszczenia w rogach mało ustawnych pomieszczeń. Jego kształt przypomina trapez lub trójkąt, a wiele modeli posiada dodatkowe półki i stelaże nad blatem, które poszerzają miejsce pracy i zastępują np. biblioteczkę (tzw. biurko dziecięce z nadstawką).
Trzecią opcją jest oczywiście klasyczne, prostokątne biurko z dodatkową komodą lub półkami po lewej lub prawej stronie. Opcja ta jest bardzo uniwersalna i funkcjonalna, ale może nie sprawdzić się w małym pokoju. Wybierz więc opcję węższą – np. o długości 70 cm – jeśli chcesz uniknąć “zagracenia”. Na rynku dostępne są także komplety z dostawionym regałem, dzięki czemu zyskasz mebel 2w1.
Gdy zmierzysz już wymiary, przemyślisz model i docelową aranżację – zapoznaj się z listą naszych porad i wskazówek, które z pewnością pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru. Porady stworzyliśmy głównie dla właścicieli małych pomieszczeń.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać