Szykując się na narodziny malucha aranżujesz pokój, tworzysz wyprawkę, kolekcjonujesz zabawki i kompletujesz ubranka. Nie zapomnij jednak, że wśród niezbędnych i ważnych kroków, jest także wybór odpowiedniego łóżeczka, który docelowo ma zapewnić bezpieczny i komfortowy sen.
Zadanie to jest bardzo trudne i wymagające – zwłaszcza dla początkującego rodzica. W końcu na sklepowych półkach i wśród ofert znanych producentów znajdziesz bezlik modeli, które różnią się fasonem, wykonaniem, materiałem, kształtem i formą, Zatem jak znaleźć łóżeczko idealne?
Spis treści
ToggleŁóżeczko Twojej pociechy jest kluczowe pod kątem komfortu, bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju. Odpowiedni model zapobiega częstym przebudzaniom, niweluje ból lub dyskomfort i przede wszystkim zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej. Ta ostatnia jest niezwykle popularna i potwierdza teorię, jakoby 40% wypadków dziecięcych, miało miejsce w domach. Weług Amerykańskiej Akademii Pediatrii – śmierci łóżeczkowa dotyczy ponad 3 tysięcy rodzin rocznie.
Łóżeczko to przede wszystkim przyjazne i komfortowe miejsce do spania. Docelowo jednak powinno spełniać dwa aspekty: funkcjonalne i estetyczne. Pierwszy element ma zapewnić wspomnianą już wygodę i bezpieczeństwo. Drugi – odpowiedni design, który wpisze się w aranżację całego pokoju.
Aby ułatwić ten wybór, postaw przed sobą poniższe pytania:
Oczywistym elementem są wymiary, które muszą odpowiadać Twojemu maluchowi. Pamiętaj jednak, że dzieci szybko rosną, dlatego warto uwzględnić modele większe lub dowolnie modyfikowane. Standardowe wymiary łóżeczek to od 140 x 70 do 120 x 60 cm. Obie te wersje są bardzo komfortowe i na tyle uniwersalne, że wpasują się w niemalże każdą przestrzeń.
W kontekście wymiarów ważna jest także wysokość boków łóżeczka – te powinny mieć około 60 cm. Docelowo model powinien też spełniać atesty bezpieczeństwa, które regulują etykiety o zgodności z europejską normą PN-EN 716-1:1999, jak również z PN-EN 1130-1-2001.
Wybierając łóżeczko, które rozkłada się i rośnie wraz z dzieckiem, inwestujesz w mebel na lata. Docelowo odpowiednie szczebelki i balustrada pozwoli na regulowanie wysokości materaca w dowolny sposób.
Jeżeli chcesz łóżko dziecięce z barierką, pamiętaj aby ta podlegała europejskim normom. Ponadto, każdy z nich musi spełnić tzw. test łańcuszkowy, który opiera się na symulacji związanej z ryzykiem uduszenia dziecka przez źle ustawione szczebelki. Te, docelowo powinny mieć odległość nie mniejszą niż 2,5 cm i nie większą 6 cm.
Modele rozkładane, które posiadają szufladę w dolnej części, są niezwykle funkcjonalne. Tak powstały projekt doskonale sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Dodatkowo, łóżko które można częściowo podnosić pozwala pochować zabawki, kocyki lub przybory, do których maluch musi dorosnąć.
Rozwiązanie to może być nieco droższe, ale zdecydowanie rekompensuje to swoją funkcjonalnością.
Na rynku pojawiają się także funkcjonalne łóżeczka 2w1. Ich konstrukcja pozwala na połączenie kilku mebli w jedno, zyskując przy tym nieco przestrzeni w niewielkich i ograniczonych przestrzeniach. Niezwykle popularny jest przewijak z komodą, którą można dowolnie demontować lub składać. To ona stała się inspiracją do połączenia łóżka z przewijakiem, który można w dowolnej chwili zdemontować i przenieść.
Łóżeczka bardzo często posiadają dodatkowe funkcje, które mają za zadanie zwiększyć atrakcyjność i przewagę konkurencyjną nad innymi modelami. Popularnym udogodnieniem jest np. możliwość zamontowania praktycznego organizera, w którym można przechowywać pieluszki, lampka ze strumieniem światła, regulowany poziom dna i wyjmowane szczeble.
Uważaj na zbędne gadżety i triki marketingowe, które zwiększają cenę produktu, ale w ostateczności nie wpływają na komfort i bezpieczeństwo twojego malucha. Na ich czele niepotrzebnych elementów są np. wysokie osłonki, pluszowe maskotki, baldachimy, które utrudniają właściwą cyrkulację powietrza i pozytywki, rozpraszające dziecko.
Proste, podstawowe i bezpieczne łóżeczko kosztuje kilkaset złotych (np. łóżko dziecięce Ikea). Modele rozbudowane, wyposażone w gadżety i nowoczesne funkcjonalności wynieść mogą nawet powyżej 2 tysięcy złotych. Co ważne – cena nie zawsze idzie w parze z komfortem i bezpieczeństwem, dlatego najpierw sprawdź wykonanie i atesty, a dopiero potem rozważ dodatkowe udogodnienia.
Skoro już wiesz jakie są możliwości i modele dziecięcych łóżeczek, warto poruszyć temat… ich lokalizacji. Mało który rodzic zdaje sobie sprawę, że odpowiednie ustawienie kołyski ma kluczowe znaczenie w kontekście zdrowia, komfortu i nieprzerwanego snu. Ważne zatem jest, aby łóżeczko nie znajdowało się w przeciągu (który sprzyja przeziębieniom) i blisko kaloryfera (co z kolei sprzyja przegrzaniu i odwodnieniu). Idealnym miejscem jest więc punkt znajdujący się blisko drzwi, z dostępem do delikatnego, przytłumionego światła. Łóżeczko, które znajduje się blisko wyjścia umożliwia stałe doglądanie dziecka, bez jednoczesnego zapalania górnego światła. Ponadto maluch w sposób naturalny zasypia z głową skierowaną do światła lub dobiegających głosów. Pamiętaj zatem, aby odwracać kołyskę w różne kierunku, tak aby maluch mógł zasypiać w różnorodnych pozycjach.
Gdy wybierzesz już bezpieczny, komfortowy model, możesz zająć się aspektem estetycznym. Oczywiście dekoracje i ozdoby w dużym mierze uzależnione są od wybranego projektu, ale poniżej przedstawiamy kilka, uniwersalnych i prostych do wykonania propozycji:
Bibliografia:
[1]termoregulacja, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2012-05-28].
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać