Jaki jest najlepszy termometr bezdotykowy? Specyfikacja najlepszego modelu jest silnie uzależniona od rodzaju użytkownika i potrzeb konsumenckich, jakie powinien spełniać sprzęt – innymi cechami będzie charakteryzować się termometr do zastosowań medycznych, przemysłowych, budowlanych lub kulinarnych.
Użycie odpowiedniego termometru umożliwia zlokalizowanie wadliwych zakończeń w obwodach elektrycznych o dużej mocy, identyfikowanie bezpieczników w pobliżu ich wartości znamionowej, wykonywanie pomiarów temperatury żywności oraz odczytywanie temperatury ciała.
Spis treści
ToggleIstnieją trzy podstawowe rodzaje termometrów bezdotykowych. Różnica między nimi tkwi w soczewkach. Na tej podstawie wyróżniamy: termometry bez obiektywu, z soczewką Fresnela oraz z soczewką mikową.
Termometry bez soczewek są łatwe w użyciu, tanie, a dodatkowo świetnie nadają się do użycia w trudnych warunkach atmosferycznych – bardzo dobrze znoszą zimno. Są również stosunkowo niewielkie, jeśli porównać je z innymi typami termometrów.
Jeżeli termometr nie posiada soczewki, to na czym opiera się jego mechanizm funkcjonowania? Otóż termometry bez soczewki korzystają ze specjalnego lejka, wykonanego z materiału odblaskowego, dzięki któremu podczerwone światło nie jest rozproszone, a skupia się na niewielkim obszarze. Ponadto sposób wykonania lejka sprawia, że sprzęt nie wymaga przerwy podczas użytkowania.
Niestety, termometry bez soczewki nie będzie najlepszym wyborem w cieplejszym klimacie. Pomimo ich niezawodności, nie nadają się również do wykonywania odczytów z dużej odległości – do zrobienia pomiaru niezbędne jest znajdowanie się bardzo blisko tego, co chcemy zmierzyć.
Tego typu termometry najczęściej znajdują wykorzystanie w szeroko pojętym przemyśle spożywczym. Są to bardzo precyzyjne urządzenia, a ich cena nie jest wygórowana, dlatego idealnie zaspokajają potrzeby, na przykład: różnego rodzaju restauracji i knajp. Często występują w zgranym duecie z prowadnicami laserowymi.
Wadą soczewki Freisnela jest odkształcanie się, będące skutkiem nagłych spadków temperatury, dlatego wymaga aklimatyzacji – należy odczekać pewien okres czasu przed ponownym użyciem. Poza tym, soczewka jest wykonana z tworzywa sztucznego, co wpływa na wytrzymałość i wszechstronność w zastosowaniu.
Termometry z soczewką mikową są najdroższym rodzajem spośród wymienionych typów termometrów. Są wykorzystywane jedynie w warunkach przemysłowych, w których precyzja pomiarów jest kwestią kluczową.
Konstrukcja soczewki mikowej sprawia, że jest ona wysoce podatna na uszkodzenia – materiałem użytym do ich wykonania jest wrażliwe na usterki szkło mineralne. Niewątpliwym plusem jest dokładność wykonywanych odczytów, nawet najbardziej ekstremalnych temperatur. Ponadto, nie trzeba mieć bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiarów – można je dokonywać ze znacznej odległości.
Termometry z soczewką mikową, podobnie jak te z soczewką Fresnela, wymagają aklimatyzacji przy zmianie stref temperatur. Jednak w przypadku soczewki mikowej przerwa między kolejnym użyciem jest znacznie krótsza – wynosi około 10 minut.
Dotychczas przedstawione zostały typy termometrów w bardziej ogólnym ujęciu. Zakładam jednak, że najbardziej interesują Cię termometry, służące do pomiaru temperatury ludzkiego ciała.
W przypadku termometrów przeznaczonych do użytku domowego należy zwracać uwagę na takie parametry, jak: dokładność pomiarów, szybkość, niezawodność, łatwość w obsłudze, a także dodatkowe funkcje, na przykład: zapamiętywanie przez sprzęt ostatnich pomiarów, podświetlenie lub tryb cichy.
Z pomocą przychodzi nam firma ,Microlife, która prezentuje bogatą ofertę termometrów bezdotykowych dla użytkowników prywatnych. Każdy termometr Microlife jest wykonany z najwyższej jakości materiałów, jednak poszczególne modele różnią się między sobą takimi parametrami, jak: wielkość urządzenia lub miejsce, w którym dokonuje się pomiaru. Poniższe zestawienie pomoże Ci zdecydować, który model najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Należy podkreślić, że wszystkie termometry marki Microlife są produktami certyfikowanymi, testowanymi klinicznie, dlatego obojętnie, jakiego dokonamy wyboru – możemy mieć pewność, że produkt jest w pełni bezpieczny i sprawdzony.
Wszystkie modele marki Microlife charakteryzują się bezdotykowym i łatwym w obsłudze termometrem, pozwalającym na dokonywanie pomiarów w 3 sekundy. Urządzenia emitują niebieskie światło, wskazujące dokładnie miejsce pomiaru temperatury. Dodatkowo termometry Microlife są wyposażone w zegar z datownikiem oraz duży i podświetlany wyświetlacz LCD. Oprócz pomiaru temperatury ciała, użytkownik ma możliwość zmierzenia temperatury obiektu lub otoczenia, co czyni je wielofunkcyjnymi urządzeniami.
Poniższe modele są wyposażone w technologię Silent Glow, czyli w przypadku gorączki ekran ma kolor czerwony, a termometr wydaje sygnał dźwiękowy.
Model IFR 100 różni się nieco od poprzedników – umożliwia dokonywania pomiarów temperatury ciała w sposób douszny lub skroniowy. Ma to wpływ na czas trwania pomiaru – pomiar douszny jest dokonywany w 1 sekundę. Pomiar skroniowy trwa 3 sekundy.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać