Nasze babcie i prababcie niezwykle często stosowały domowe, sprawdzone przepisy, które miały za zadanie wyleczyć rany, złagodzić ból gardła, pozbawić nas gorączki, a także niestrawności i bólów brzucha. Wśród tych legendarnych mikstur jest tzw. syrop z cebuli – intensywnie pachnący i niezwykle skuteczny w walce o zdrowie i lepsze samopoczucie.
Czy syrop z cebuli i czosnku faktycznie działa? Jak zrobić syrop z cebuli na kaszel? Jakie składniki musi posiadać klasyczny syrop cebuli przepis? W jaki sposób go przechowywać, aby starczył nam na cały okres rekonwalescencji?
Spis treści
ToggleTen niepozorny “lek” co prawda nie raczy cudownym aromatem i smakiem, ale jest bardzo zdrowy i wyróżnia się niezwykłymi właściwościami. Domowy, klasyczny syrop ma działanie dezynfekujące, a także łagodzi stan zapalny. Stosuje się go najczęściej na kaszel, przeziębienie i ból gardła. Ponadto zawarta w nim cebula może uzupełnić niedobory witamin – głównie z grupy B, C, A – a także dostarcza mikroelementów, takich jak:
Cebula nie tylko radzi sobie z dolegliwościami bólowymi, ale także działa moczopędnie (a więc pomaga w zapaleniu pęcherza), zwalcza nadciśnienie i obniża poziom złego cholesterolu we krwi.
Cebulowy syrop posiada tzw. właściwości odkrztuszające, a więc zaleca się go zwłaszcza w przypadku kaszlu suchego.
Ponadto działa bakteriobójczo, udrażnia nos, łagodzi ból gardła, a także oczyszcza górne drogi oddechowe. Dzięki temu doskonale sprawdza się w okresie jesienno-zimowym, np. gdy grasuje przeziębienie i grypa.
Jeśli jednak posiadasz kaszel mokry nie musisz zupełnie rezygnować z tych prozdrowotnych właściwości. Pamiętaj jednak, aby nie zażywać syropu przed snem, bowiem wzmożone odrywanie zalegającej wydzieliny może utrudnić proces zasypiania.
Domowy syrop jest bardzo prosty w przygotowaniu. Do jego przyrządzenia potrzebny ci będzie słoiczek i kilka składników, które znajdziesz w swojej domowej spiżarni. Poniżej przedstawiamy dwa, proste przepisy na przyrządzenie tej “magicznej” mikstury.
Posiekaj drobno cebulę i ułóż ją warstwowo w słoiku. Każdą z warstw posyp obszernie cukrem – to dzięki niemu cebula puści sok, który będzie podstawą naszego syropu. Następnie przykryj słoik i odstaw na kilka godzin – najlepiej w dość ciepłe miejsce. Po tym czasie przelej syrop cebulowy przez sitko bądź gazę i do tak powstałej mikstury dołóż ząbek czosnku i odrobinę miodu do smaku.
Posiekaj bardzo drobno cebulę a następnie wymieszać ją z kilkoma łyżeczkami miodu. Na koniec dolej odrobiny soku z cytryny i odstaw w nasłonecznionym miejscu.
Syrop z cebuli Pan Tabletka dodaje także odrobiny imbiru i goździków.
Syrop z cebuli można zażywać nawet do 4 razy dziennie. Pamiętaj jednak, że jego właściwości bardzo szybko się kończą, a sam produkt niezwykle szybko się psuje. Szacuje się, że już po 3 dniach syrop traci swoje prozdrowotne cechy. Aby wydłużyć ten czas przechowuj go pod przykryciem w suchym i ciemnym miejscu.
Ten naturalny syropek jest całkowicie bezpieczny zarówno w przypadku małych dzieci, jak i kobiet w ciąży. Wszystkie te składniki pochodzą z naszej domowej spiżarni, dzięki czemu zmniejszone jest ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. W ostateczności więc zyskujemy skuteczny lek na przeziębienie, który nie tylko poradzi sobie z wirusem, ale także udrożni drogi oddechowe i pozwoli odkrztusić zalegającą wydzielinę. Rekomenduje się także, aby malutkim dzieciom nasączać wacik w syropie, a następnie wkładać go do ucha, dzięki czemu maluch szybciej zaśnie.
Pamiętaj, aby dzieciom podawać syrop w nieco mniejszej ilości – maksymalnie do 3 łyżeczek no dobę.
“Lek” ten zalecany jest zarówno przez pediatrów, jak i ginekologów, lekarzy pierwszego kontaktu i miłośników medycyny naturalnej.
Bibliografia:
[1] Shigyo, M., & Kik, C. (2008). Onion. In Vegetables II (pp. 121-159). Springer, New York, NY.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać