Syrop prawoślazowy jest łagodnym i naturalnym środkiem, który pomaga złagodzić wszelkie stany zapalne gardła oraz uporczywy kaszel. Produkt ten jest dostępny w każdej aptece i można go nabyć bez recepty lekarskiej. W jaki sposób działa syrop prawoślazowy i jakie są główne wskazania aby go stosować? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?
Spis treści
ToggleSyrop prawoślazowy jest preparatem ziołowym, w którym substancją czynną jest macerat z korzenia prawoślazu lekarskiego. Działa on osłaniająco i powlekająco, a ponadto łagodzi stany zapalne śluzówki gardła. Poza tym, w składzie znajdują się także substancje: sacharoza, etanol, kwas benzoesowy. Zawartość alkoholu jest jednak śladowa i wynosi zaledwie 1%.
W aptekach można znaleźć także syrop prawoślazowy z dodatkiem chlorowodorku efedryny. Jednak można go nabyć tylko i wyłącznie po okazaniu recepty. Dzięki efedrynie działa on rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli oraz obkurczająco na naczynia krwionośne.
Korzeń prawoślazu, który zawarty jest w syropie, znajduje zastosowanie przede wszystkim podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Pomaga on łagodzić objawy takie jak: chrypka, ból krtani oraz gardła, kaszel. Dzieje się tak ze względu na zawarty w nim śluz, który wykazuje przede wszystkim działanie łagodzące, nawilżające oraz ochronne. Zawiera on także substancje zwane flawonoidami, które działają przeciwzapalnie.
Syrop prawoślazowy sprawdzi się doskonale zarówno na kaszel mokry, jak i suchy. W pierwszym przypadku pomoże zmniejszyć ilość wydzieliny, zaś w drugim złagodzi obrzęk gardła oraz nawilży jego błonę śluzową.
Prócz syropu z korzenia prawoślazu można sporządzić także macerat, który znalazł zastosowanie we wszelkich podrażnieniach błony śluzowej gardła, jamy ustnej i przełyku. Z tego daru natury produkuje się również różnego rodzaju mieszanki ziołowe, pomocne podczas przeziębienia, a nawet anginy.
Syrop prawoślazowy, jak każdy preparat, posiada swoje przeciwskazania. Jest to przede wszystkim nadwrażliwość na poszczególne składniki, które są w nim zawarte oraz uczulenie na benzoesan sodu. Wersji złożonej, z dodatkiem efedryny, powinny wystrzegać się natomiast osoby cierpiące na chorobę niedokrwienną serca oraz pozostałe zaburzenia układu krążenia. Do stosowania tego rodzaju syropu prawoślazowego dyskwalifikują także schorzenia: choroba wrzodowa żołądka, nadciśnienie, jaskra.
Dawkowanie syropu prawoślazowego różni się w zależności od producenta preparatu, za względu na inną zawartość etanolu. W przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 13 roku życia zaleca się zazwyczaj stosowanie 15-20 ml, trzy razy na dobę. Jeśli chodzi o dzieci znajdujące się w przedziale wiekowym 6-12 lat, dawka ta zmniejsza się do 5-10 ml. Najmłodsi zaś (od 3 do 6 roku życia) mogą przyjmować 2,5-5 ml tego syropu, maksymalnie trzy razy na dobę. Warto też wiedzieć, że syrop prawoślazowy na bazie efedryny może być stosowany jedynie przez osoby dorosłe. Cena tego preparatu jest dość niska i wynosi z reguły około kilku złotych.
Syrop prawoślazowy jest powszechnie uważany za bezpieczny i naturalny środek w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. Jednak czy mogą go stosować również kobiety w ciąży?
Kaszel w ciąży jest bardzo uciążliwy i stwarza spory dyskomfort dla przyszłej matki. Długotrwałe napady kaszlu mogą doprowadzić nawet do wystąpienia przedwczesnych skurczów. W większości przypadków leki na kaszel, które są dostępne w aptece, nie są wskazane podczas ciąży. Dlatego też na samym początku ciężarne kobiety powinny ratować się domowymi sposobami, takimi jak syrop z cebuli, czy też herbata z sokiem malinowym i miodem.
Jedynym aptecznym środkiem, który jest bezpieczny w trakcie trwania ciąży, jest właśnie syrop prawoślazowy. Nie stanowi on zagrożenia ani dla przyszłych mam, ani dla płodu. Kobiety w ciąży muszą jednak pamiętać aby kupować syrop prawoślazowy pozbawiony alkoholu.
Wydawałoby się, że syrop prawoślazowy jest dla dzieci całkowicie bezpiecznym środkiem. Nie do końca jednak tak jest. Wszystko zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Jeśli chodzi o niemowlęta do pierwszego roku życia stosowanie tego syropu nie jest wskazane. W przypadku dwulatków, zastosowanie tego środka należy skonsultować z lekarzem rodzinnym. Dopiero w momencie ukończenia przez dziecko trzech lat, syrop prawoślazowy nie stanowi dla niego niebezpieczeństwa. Do ustalenia z lekarzem pozostaje jednak sposób dawkowania tego preparatu.
Syrop prawoślazowy jest środkiem bezpiecznym i niezwykle pomocnym podczas różnych schorzeń. Przed jego zastosowaniem należy jednak pamiętać aby dokładnie zapoznać się z wszelkimi przeciwwskazaniami oraz zaleceniami, które zawarte są w ulotce.
Wyprawka do przedszkola - o czym trzeba pamiętać